1000 nowych Paczkomatów® InPost i rekordowy rok 2016 ― najnowsze informacje

Plany ustalone, statystyki podliczone! Rok 2016 zamknęliśmy ogromnym wzrostem ilości obsługiwanych przesyłek InPost. W ubiegłym roku liczba paczek wyniosła aż o 142% więcej niż rok wcześniej. Wiemy również, w jakich miesiącach i z których usług korzystaliście najczęściej. Przeczytajcie, które nasze usługi zaliczamy na plus i jakie nowe rozwiązania planujemy w 2017 roku. 
1000 nowych Paczkomatów® InPost i rekordowy rok 2016 ― najnowsze informacje

142% więcej przesyłek dostarczonych przez InPost w minionym roku! 

Do najprężniej rozwijających się form dostawy zaliczają się przede wszystkim przesyłki z segmentu kurierskiego, które względem 2015 roku zaliczyły wzrost popularności aż o 405%. Silne wzrosty zanotowały także przesyłki polecone e-commerce, które w 2016 roku zyskały 149%. Nadal stabilnie rośnie segment Paczkomatów® InPost, który obsłużył o 79% więcej paczek w porównaniu do 2015 roku. 

Osiągnięty wynik komentuje także Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl: Z ofertą kurierską wystartowaliśmy bardzo niedawno, bo w lipcu 2015 roku. W ciągu zaledwie 18 miesięcy rozbudowaliśmy biznes kurierski do poziomu, do którego nasza konkurencja musiała dochodzić wiele lat. Już teraz jesteśmy znaczącym graczem w sektorze logistycznym, a nie powiedzieliśmy ostatniego słowa.

Plany dotyczące rozwoju usług kurierskich na obecny rok Prezes Brzoska definiuje zaś jasno: Konsekwentnie będziemy poszerzać obecność na rynku, tak aby w ciągu kilku najbliższych lat stać się numerem jeden na polskim rynku nowoczesnej logistyki dla e-commerce. W 2017 roku najważniejsze będzie utrzymanie wysokiego tempa wzrostu, choć nie będzie to łatwe zadanie, po tak rekordowym roku jak ubiegły, a także rozbudowa działów obsługi klienta zarówno online jak i offline.

Podobnie jak w poprzednich latach, pod względem ilości paczek rekordowe były listopad i grudzień, podczas których niezmiennie od lat konsumenci najczęściej zamawiają dostawę zakupów we wszystkich kanałach tj. zarówno w kanale paczkomatowym jak i kurierskim. W pozostałych miesiącach Paczkomaty były częściej wybierane w kwietniu, maju i wrześniu, natomiast na dostawę przez kuriera InPost częściej decydowaliśmy się w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Plan rozwoju sieci click&collect Paczkomaty® InPost

Paczkomaty® InPost oprócz Polski i Wielkiej Brytanii, gdzie ich sieć jest największa, są obecne we Francji, Włoszech i Kanadzie, które są kluczowymi dla InPost rynkami zagranicznymi. Ponadto w sieci InPost Paczkomaty® funkcjonują w m.in. Czechach, Słowacji, Węgrzech. Oprócz tego Paczkomaty® z powodzeniem są wykorzystywane w sieciach lokalnych firm kurierskich lub pocztowych w takich krajach jak Chile, Estonia, Litwa i Łotwa, Australia, Kolumbia, Islandia czy Irlandia. Na koniec 2016 roku na całym świecie działało blisko 6000 Paczkomatów®, z tego ponad 5000 w sieci InPost.

W grudniu 2016 r. uruchomiona została nowa usługa, która umożliwia za pośrednictwem Paczkomatów w Polsce nadanie przesyłki bezpośrednio do Paczkomatów w Wielkiej Brytanii, a także w Czechach i Słowacji. Do większości pozostałych krajów 15 krajów UE można nadać przesyłkę w Paczkomacie lub oddziale własnym InPost, a odbiór następuje za pośrednictwem kuriera lub w stacjonarnej placówce partnerskiej.

O planach spółki dotyczących rozwoju sieci Paczkomatów w Polsce mówił Rafał Brzoska: Pracujemy, by obsłużyć rosnące wolumeny i dostosować do nich naszą infrastrukturę. Tylko w tym roku w Polsce zainstalujemy 1000 nowych Paczkomatów, tak aby nawet w najmniejszej miejscowości można było odebrać przesyłkę w Paczkomacie. Wprowadzamy także szereg udogodnień w dziale obsługi klienta. Już niedługo będzie uruchomimy live chat, usługi IVR oraz znacznie zwiększymy zatrudnienie w naszych call center, tak aby bez problemów przyjąć rosnącą wraz z rozwojem usług ilość zapytań ze strony naszych klientów.

Wzrost popularności przesyłek InPost na Allegro.pl

Usługi Allegro InPost są dostępne już w 20% ofert na Allegro, najpopularniejszej polskiej platformie e-commerce. Oznacza to, że już w ponad 11 mln ofert dostępne są dostawy poprzez InPost. Wynik ten imponuje zwłaszcza dlatego, że jeszcze pod koniec 2015 roku dostępność przesyłek InPost na Allegro była o połowę mniejsza.

Współpraca z InPost ma dla nas od początku wymiar strategiczny. Jakość i wygoda dostawy zakupionych produktów jest kluczowa dla satysfakcji naszych klientów. To obszar, na którym w Allegro będziemy się bardzo skupiać w najbliższym czasie i cieszę się, że udało nam się zbudować trwałą współpracę z InPost- komentuje Przemysław Budkowski, prezes Allegro.

Jak wspomina Rafał Brzoska, powodem sukcesu jest przede wszystkim szeroka oferta firmy: W ciągu roku prawie podwoiliśmy nasz zasięg na Allegro i jesteśmy obecni w ponad dwukrotnie większej liczbie ofert niż pod koniec 2015 roku. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż jako jedyna firma w Polsce oferujemy najszerszy zakres usług od Paczkomatu® InPost po usługi kurierskie, w tym usługi kurierskie premium typu same day. Dodatkowo w cenie naszych usług jest darmowy zwrot towarów do nadawcy.