Ekologia – co to? Czym zajmują się ekolodzy?
Ekologia

9 lutego 2023
Czym jest ekologia, o której tak wiele słyszy się dziś w mediach i nie tylko? Z artykułu dowiesz się, co to znaczy ekologiczny tryb życia i dlaczego jest tak ważny dla Ziemi. Zapoznasz się z ekologią – definicją, jej działami, zadaniami ekologów i sposobami walki ze skutkami globalnego ocieplenia w codziennym życiu. Sprawdź, jak istotną rolę odgrywa ekologia w dzisiejszym świecie i jak ważne jest szerzenie tej wiedzy w społeczeństwie.
Ekologia – definicja
Ekologia jest nauką, w ramach której naukowcy badają powiązania i zależności występujące pomiędzy organizmami żywymi a środowiskami ich bytowania. W jej ramach mieści się także monitorowanie wzajemnego wpływu organizmów żywych na inne. Definicja ekologii dla dzieci jest nieco uproszczona i mówi, że ekologia jest nauką o przyrodzie, która nas otacza.
Ekologia w codziennym życiu, czyli nauka w praktyce
Wiesz już, co to jest ekologia, więc warto przekonać się, jak może wyglądać ekologia na co dzień. Podczas wykonywania codziennych czynności można znacznie przyczynić się do dbania o środowisko naturalne. Przy podejmowaniu poszczególnych działań warto dowiedzieć się, dlaczego są one lepsze niż dotychczasowe nawyki. Co to jest ekologia w domu?
Aby być eko na co dzień, warto zastanowić się nad swoją dietą. Hodowle zwierząt są przyczyną emitowania ogromnych ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, co sprzyja globalnemu ociepleniu i zmianom klimatu. Zaleca się zatem minimalizowanie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, a także wybieranie pożywienia z gospodarstw ekologicznych, które nie używają szkodliwych dla środowiska nawozów. Z dietą wiąże się także dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich i robienie tylko potrzebnych zakupów, dzięki czemu na świecie będzie znacznie mniej śmieci.
Jeśli mowa o śmieciach – konieczna jest segregacja odpadów we wszystkich gospodarstwach domowych i nie tylko. Dzięki temu śmieci nie zalegają na wysypiskach i część z nich można wykorzystać ponownie w procesie recyklingu. Ogromne ilości plastiku znajdujące się w wodach mórz i oceanów szkodzą tamtejszym organizmom żywym.
Aby zminimalizować zużycie plastiku, warto np.:
- nosić napoje we własnej butelce lub termosie;
- korzystać z wielorazowych słomek czy sztućców;
- na zakupy brać własną torbę;
- używać bambusowych szczoteczek do zębów;
- korzystać z wielorazowych produktów higienicznych (płatki kosmetyczne, podpaski);
- pakować kanapki w wielorazowe woskowijki;
- kupować odzież z drugiej ręki.
W byciu eko na co dzień z pewnością pomoże wybór dostawy zakupów internetowych przez Paczkomat®. Dzięki temu kurier nie będzie musiał podjeżdzać do wielu domów osobno, tylko zostawi paczki w jednym miejscu. Rosnąca sieć maszyn sprawia, że coraz więcej osób ma Paczkomat® w swojej okolicy, w zasięgu spaceru.
Obszary działań współczesnych ekologów
Grupy ekologów w Polsce i na całym świecie mają aktualnie ręce pełne pracy. Współczesna ekologia zajmuje się przede wszystkim alarmującym stanem środowiska, którego przyczyną jest działalność człowieka na Ziemi. Zwiększająca się ilość gazów cieplarnianych powoduje, że nadmierna ilość energii termalnej z planety nie wydostaje się poza atmosferę, przez co temperatura na Ziemi jest coraz wyższa. To zjawisko to efekt cieplarniany, a rozwiązania potrzebne, by mu zapobiec, znane są właśnie dzięki badaniom ekologów.
Dzięki temu, że ekolodzy zajmują się monitorowaniem i opisywaniem życia wszelkich organizmów żywych, wiadomo dziś, jakie gatunki są zagrożone wyginięciem i które z nich trzeba poddawać szczególnej ochronie. Obserwacje biosfery pozwalają dbać o ekosystem poprzez diagnozowanie chorób poszczególnych organizmów, rozpoznawanie problemów i ograniczanie ich skutków. Jeśli nadal zastanawiasz się, czym zajmuje się ekologia i ekolodzy, można to podsumować właściwie w jednym zdaniu. Badacze analizują otaczający nas świat i szukają rozwiązań, które pomogą mu przetrwać jak najdłużej w jak najlepszym stanie.
Dlaczego ekologia jest ważnym elementem naszego życia?
Ekologia to nie tylko świat roślin i zwierząt, ale także ludzi i występujących między wszystkimi organizmami relacji. Wszelkie pojęcia ekologiczne są aktualnie na ustach świata, ponieważ okazuje się, że jeśli działalność człowieka nie ulegnie zmianie, grozi nam globalna katastrofa klimatyczna.
Z powodu dużej emisji gazów cieplarnianych temperatura na Ziemi jest już coraz wyższa. Powoduje to m.in. topnienie lodowców, które podnoszą poziom wody w morzach i oceanach. Przez ten proces takie miejsca jak Malediwy czy Wenecja w przyszłości całkowicie znikną pod powierzchnią wody. W wyniku zmiany klimatu dochodzi także do anomalii pogodowych, które będą się nasilać – fali upałów, powodzi czy wichur. W wielu miejscach na świecie panuje groźna susza. Wody pitnej jest coraz mniej, dlatego tak ważne jest dziś jej oszczędzanie.
W redukowaniu emisji gazów cieplarnianych może pomóc np. ekologiczny transport. Oznacza to, że zamiast samochodu należy korzystać z transportu publicznego, a także roweru. Konieczne jest także odejście od elektrowni węglowych, które wytwarzają ogromne ilości dwutlenku węgla, który trafia do atmosfery.
Działy ekologii i wyzwania na przyszłość – biosfera w naszych rękach
Wyróżnia się dwa działy ekologii – ekologię gatunku i ekologię zespołów wielogatunkowych. Ekologia gatunku to dział nauki, który zajmuje się badaniem populacji i ewolucji poszczególnych gatunków organizmów żywych. Ekologia zespołów gatunkowych bada zależności pomiędzy organizmami żywymi mieszkającymi w jednym środowisku. Dzięki ekologom mamy bardzo szeroką wiedzę na temat otaczającego nas świata i musimy zrobić wszystko, by przyczynić się do jego naprawy. Od tego zależy zdrowie i życie całej planety.
Ekologia a ochrona środowiska – pojęcia te nie są jednoznaczne, ale są ze sobą silnie związane. Nauka ta jest niezbędna do zapewnienia planecie dłuższego istnienia. Pamiętaj o tym, by stosować w swoim codziennym życiu rozwiązania proekologiczne, ponieważ zagrożenie katastrofą klimatyczną jest realne. Naukę zwaną ekologią szerzyć może każdy z nas. Pytania i wątpliwości są naturalne, więc przekazywanie wiedzy o ekosystemie jest istotne nie tylko w szkołach.
Czytaj również
Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?
W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...
Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?
Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...
Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce
Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

