Gdzie oddać niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Drobne przedmioty mogą się jeszcze przydać
Ekologia

25 Marca 2023
Sprzęty elektroniczne to jedne z najczęściej wymienianych przedmiotów w domu. Nie zawsze kupuje się nowe wtedy, gdy stare nie nadają się do użytku. Nierzadko wymienia się je po prostu na lepsze modele. Często ma to miejsce w przypadku smartfonów czy aparatów fotograficznych. Na szczęście niepotrzebnej, ale wciąż sprawnej elektroniki nie trzeba wyrzucać na śmieci. Gdzie można oddać sprzęt elektroniczny? Z EKOzwrotami nadasz rzeczom drugie życie.
Niepotrzebne rzeczy – co z nimi robić?
Sprzęt elektroniczny taki jak telefony komórkowe, tablety, zegarki, żelazka, miksery czy laptopy to tylko część przedmiotów, które trafiają na wysypiska, a nie powinny się tam znaleźć. Wiele z nich można jednak ponownie wykorzystać i zamiast wyrzucać je, warto skorzystać z możliwości firmy InPost, czyli EKOzwrotów. Co to takiego jest?
Usługa ta powstała przy współpracy InPost z Fundacją Odzyskaj Środowisko. Polega na tym, że urządzenia elektroniczne, odzież, książki, zabawki i inne niepotrzebne rzeczy można zapakować do kartonu i za darmo odesłać do Fundacji przez dowolny Paczkomat®. Tam przechodzą one testy sprawności i są oceniane pod kątem możliwości ponownego użycia w części lub całości. Jeżeli podstawowe funkcje przekazanego przedmiotu zostały zachowane, zostanie przeznaczony do ponownego wprowadzenia na rynek lub przekazany organizacjom społecznym. Nadanie jest bardzo proste i można je łatwo zlecić za pomocą strony internetowej lub aplikacji na smartfony InPost Mobile.
Na telefonie w aplikacji wystarczy wejść w zakładkę Zwróć, a następnie wybrać opcję Oddaj do Fundacji. Tam wybiera się rozmiar przesyłki według podanych wymiarów oraz kategorię produktową, do jakiej należą odsyłane sprzęty. W przypadku suszarek czy magnetofonu będzie to Elektronika. Następnie potwierdza się tylko swoje dane i zatwierdza zlecenie. Na ekranie smartfona natychmiast pojawią się dwa kody nadania: cyfrowy oraz QR.
Potem pozostaje już tylko udać się do pobliskiego automatu Paczkomat®, a na ekranie urządzenia wybrać opcję nadania paczki. Później można zarówno zeskanować kod QR z aplikacji, jak i wpisać samodzielnie 9-cyfrowy kod nadania. Obie czynności sprawią, że otworzy się odpowiednia skrytka, do której będzie można włożyć zapakowany sprzęt elektroniczny. W ten sposób za sprawą ekologicznej formy dostawy trafi do Fundacji i zyska nowe życie.
Przed odesłaniem elektroniki trzeba pamiętać o tym, że powinna być ona kompletna. Poza tym warto wiedzieć, jakich przedmiotów nie można oddawać w ramach EKOzwrotów. Należą do nich, np. baterie, żarówki czy sprzęty medyczne. Takie przedmioty mogą stanowić zagrożenie podczas transportu, a także dla osób przyjmujących przesyłki. Ważne jest też to, aby nie traktować EKOzwrotów jako sposobu na pozbycie się np. nieudanych zakupów w sklepie online. To miejsce na przedmioty z drugiej ręki, a oddanie ich w ręce Fundacji nie wiąże się z żadnymi zwrotami gotówki. Jeśli posiadasz uszkodzoną elektronikę i nie wiesz co możesz z nią zrobić, skorzystaj z jednego z pojemników na elektrośmieci - https://elektrycznesmieci.pl/pojemnik/
Oddawanie elektroniki – dlaczego warto?
Gdy użytkownik nowego urządzenia dowiaduje się, gdzie oddać sprzęt elektroniczny, zaczyna rozmyślać, czy warto to zrobić. Powodów, dla których zachowanie to jest bardzo wskazane, jest co najmniej kilka. Przede wszystkim takie działanie okazuje się pomocne dla innych. Osoby potrzebujące bardzo chętnie przyjmą sprawne sprzęty kuchenne, komputery czy gadżety. Nie dla każdego zakup nowej elektroniki jest prosty czy w ogóle możliwy. Dzięki Fundacji podarowany przez ludzi sprawny przedmiot trafi w ręce tych, którzy chętnie będą z niego korzystać.
Bardzo ważne jest także to, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma dawanie przedmiotom drugiego życia. Sprzęty elektroniczne zwykle składają się w dużej mierze z plastiku, który rozkłada się wiele lat i szkodzi naturze. Dzięki EKOzwrotom elektronika, zamiast trafić na śmietnik, dostaje się w drugi obieg i ręce potrzebujących. Jeśli okazuje się, że z jakiegoś powodu z urządzenia nie da się w pełni korzystać, to jego poszczególne komponenty przekazuje się do recyklingu. EKOzwroty wpisują się zatem w nurt zero waste, który każdy powinien starać się wdrożyć do własnego życia.
EKOzwroty to pewność tego, że sprzętem zajmą się specjaliści. Każda rzecz przechodzi najpierw kontrolę jakości i jest serwisowana, zanim trafi do nowych właścicieli. Eksperci przygotowują elektronikę, by była w jak najlepszym stanie i mogła długo służyć kolejnym osobom. Usuwają np. dane należące do poprzednich właścicieli, jeśli nie zostało to wcześniej zrobione. Nawet jeśli trzeba wykonać jakieś drobne naprawy, to podczas nich wytwarza się znacznie mniej śladu węglowego niż w trakcie produkcji nowego urządzenia. Poza tym wysyłka przez Paczkomat® także wpisuje się w filozofię proekologiczną, a większość z nas posiada maszynę w pobliżu miejsca zamieszkania czy pracy.
Cały proces nadania jest bardzo prosty i w kilka chwil można pozbyć się zalegającego w domu niepotrzebnego sprzętu. Każda paczka ma swój numer i da się ją śledzić w aplikacji InPost Mobile dokładnie tak samo, jak wtedy, kiedy oczekuje się na przesyłki z zakupami internetowymi. Na ułatwienie procesu wpływa też to, że nie trzeba mieć drukarki, aby przygotować etykietę nadawczą. Wystarczy ręcznie zapisać numer nadania na kartonie.
Jak zapakować sprzęt elektroniczny do oddania?
Gdzie można oddać sprzęt elektroniczny? Zamiast wyrzucać do kosza sprawne przedmioty, koniecznie trzeba rozważyć EKOzwroty. Jedyne zadanie, jakie stoi przed nadawcą, to zadbanie o bezpieczne zapakowanie urządzenia oraz wysyłka paczki. Wspaniale, jeśli paczka będzie wpisywała się w nurt eko! Przede wszystkim warto zachowywać kartony z paczek, które otrzymuje się wskutek zakupów online. Dzięki temu ma się do czego zapakować elektronikę do wysyłki. Sprzęty te są nierzadko bardzo delikatne, ponieważ mają ekrany i wiele innych elementów podatnych na uszkodzenia. Trzeba je zatem odpowiednio zabezpieczyć.
Nadawca musi zadbać o to, aby elektronika w kartonie była unieruchomiona. Do tego przydają się wypełniacze. Warto korzystać przede wszystkim z tych naturalnych, czyli papieru lub skropaku. To znacznie lepsza opcja niż np. folia bąbelkowa. Wypełnieniem mogą być nawet kartki ze starych zeszytów, strony z gazet czy uzupełnione już krzyżówki. Wystarczy je pognieść i dokładnie wypełnić cały karton. Do zabezpieczenia jego zewnętrznej części można użyć taśmy papierowej. To bardziej ekologiczna alternatywa plastikowych wersji.
Niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny a zasada 3R
Usługa EKOzwroty wpisuje się w zasadę 3R, czyli reuse, reduce, recycle. W tłumaczeniu na język polski oznacza ona: użyj ponownie, unikaj, utylizuj. Chodzi o to, aby przykładać uwagę do tego, by produkować jak najmniej śmieci. Odpady mają destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne, dlatego, zanim się coś wyrzuci, warto dobrze to przemyśleć. Poza tym w celu ograniczania odpadów należy również rozważnie podchodzić do zakupów.
Ponowne wykorzystanie produktów idealnie wpisuje się w cel EKOzwrotów, które powstały po to, aby elektronika oraz inne przedmioty mogły zyskać nowych właścicieli. Utylizacja oznacza oddanie do recyklingu. Dzięki temu, że każda paczka przechodzi przez kontrolę, urządzenia niezdatne do użytku są rozkładane na części i wędrują do ponownego przetworzenia. W ten sposób powstają z nich nowe przedmioty.
Możliwość oddawania sprzętów elektronicznych w ramach EKOzwrotów to nie wszystko. Każdy może odesłać do Fundacji jeszcze produkty należące do innych kategorii – Odzież, Obuwie, Sprzęt sportowy, Małe AGD, Książki i Artykuły dziecięce. Może to już czas na wiosenne porządki i pozbycie się zalegających przedmiotów?
Czytaj również
Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?
W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...
Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?
Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...
Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce
Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

