Gdzie oddać zabawki, które nie są już potrzebne? Mamy na to dobry sposób!
Ekologia

Gdzie oddać zabawki, które nie są już potrzebne? Mamy na to dobry sposób!

24 Marca 2023

Sporo dzieci ma pokoje pełne zabawek. Otrzymują one kolejne gadżety od dziadków, rodziców czy cioć i wujków. Niekiedy przedmioty nie mieszczą się już w szafkach, a innym razem maluchy po prostu z nich wyrastają i dłużej się nimi nie bawią. Wtedy rodzice chcą jak najszybciej się ich pozbyć. Gdzie oddać zabawki, aby zyskały one drugie życie?

Gdzie oddać zabawki, których już się nie używa?

Wielu rodziców zastanawia się,  co zrobić ze zbędnymi zabawkami swoich dzieci. Gdy gadżety są sprawne, nie powinny trafiać do śmieci. Wtedy z pomocą przychodzi firma InPost, która oferuje darmową możliwość odsyłania zabawek za pośrednictwem automatów Paczkomat®. Jak działają EKOzwroty?

InPost współpracuje z Fundacją Odzyskaj Środowisko. Dzięki temu przedsiębiorstwo oferuje każdemu możliwość przekazania różnego rodzaju produktów do dalszego użytku innym ludziom. Wystarczy wejść na stronę internetową EKOzwrotów lub uruchomić aplikację InPost Mobile, żeby móc zarejestrować paczkę. Aby nadać zabawki, trzeba wybrać odpowiedni rozmiar przesyłki, a następnie wprowadzić kategorię Artykuły dziecięce. Po zarejestrowaniu przesyłki użytkownik otrzymuje specjalny kod nadania. Wtedy musi zapakować paczkę i zanieść ją do dowolnego urządzenia Paczkomat®.

Jak zapakować paczkę z zabawkami? Najlepiej zrobić to w duchu zero waste. Warto wykorzystać kartony np. z własnych zakupów online i to właśnie do nich zapakować zabawki. Do wypełniania wnętrza przesyłki sprawdzą się strony starych gazet czy naturalne wypełniacze typu skropak. Można zachowywać te, które otrzymuje się w przysłanych paczkach, by później nie musieć kupować specjalnie np. nieekologicznej folii bąbelkowej. Do zaklejenia kartonu najlepiej sprawdzi się papierowa taśma.

Po odpowiednim zabezpieczeniu zabawek pozostaje już tylko udać się do najbliższej maszyny Paczkomat®. Na ekranie urządzenia trzeba kliknąć pole służące do nadania paczki, a następnie zaznaczyć, że ma się kod nadania. Na koniec skanuje się kod QR z aplikacji InPost Mobile lub ręcznie wpisuje 9-cyfrowy kod nadania na panelu urządzenia. Skrytka otwiera się i wystarczy włożyć do niej przesyłkę, aby ta trafiła w ręce Fundacji.

Co takiego może znaleźć się w paczce z zabawkami dla Fundacji? Mogą to być, np. pluszowe misie, samochodziki elektryczne, drewniane pojazdy, liczydła, lalki, zabawkowe kasy fiskalne, zestawy kręgli, kaczki do kąpieli, tory z kolejką, puzzle, klocki, bączki i wiele, wiele innych.

 

Masz niepotrzebną odzież, elektronikę, zabawki, obuwie lub książki?

Nadaj rzeczom drugie życie i wyślij za darmo do Fundacji!

 

​​​​​​​Dlaczego warto oddawać sprawne zabawki?

Kiedy wie się już, gdzie oddać pluszaki i inne zabawki, warto zastanowić się nad tym, dlaczego warto to robić. Ważnym powodem jest fakt, że nie każde dziecko może cieszyć się na co dzień nowymi zabawkami. W domach dziecka czy w ubogich rodzinach nierzadko brakuje pluszowych misiów lub lalek. Zamiast wyrzucać nieużywane już przez malucha zabawki, można sprawić nimi ogromną radość potrzebującym. Część z przekazanych przedmiotów Fundacja przekazuje na cele charytatywne.

Poza tym takie działania wpisują się w ekologiczne zasady postępowania, co jest szczególnie istotne w dobie kryzysu klimatycznego. Przekazywanie produktów do dalszego obiegu zmniejsza ilość odpadów na wysypiskach i potrzebę konsumpcjonizmu. Nadanie paczki jest banalnie proste i nie trzeba nawet drukować żadnej etykiety wysyłkowej. Wszystko odbywa się za darmo, a satysfakcja z podarowania dzieciom uśmiechu jest nie do opisania.

W przypadku gdy ktoś odda zabawkę uszkodzoną lub zepsutą, a koszt jej naprawy będzie nieopłacalny, to Fundacja przekaże ją do wyspecjalizowanych firm z zakresu recyklingu. W ten sposób również można przyczynić się dla środowiska, ponieważ materiały, z których został wykonany np. zdalnie sterowany samochodzik, przeznaczy się do wytworzenia innych przedmiotów. Dlatego, zamiast zastanawiać się, gdzie schować plastikowe zabawki, którymi nie bawi się już Twoje dziecko, najlepiej jest skorzystać z darmowych EKOzwrotów.

Działania InPost wpisują się w zasadę 3R, czyli reuse, reduce i recycle. Oznacza ona, że w trosce o planetę trzeba redukować do minimum niepotrzebne przedmioty czy opakowania. Wszystko, co możliwe, powinno się wykorzystywać ponownie. To, co da się przekazać do recyklingu, koniecznie musi tam trafić. W tym przydatne okazuje się po prostu segregowanie odpadów.

Drugie życie śmieci – pomysły

W dbaniu o środowisko bardzo ważne jest to, aby nadawać przedmiotom drugie życie. Można to robić nie tylko poprzez EKOzwroty, ale także przez kreatywne wykorzystywanie śmieci. Dobrym przykładem są plastikowe lub szklane butelki, które można wykorzystać np. do prac artystycznych z dzieckiem. Za pomocą bibuły, guzików czy plasteliny da się z nich tworzyć kolorowe postacie lub wazony na kwiaty.

Z ubrań, które nie nadają się już do naprawy czy oddania w drugie ręce, można wykonać ścierki do mycia okien czy wycierania naczyń. Szkło po wypalonych świecach sojowych sprawdzi się do przechowywania drobiazgów takich jak kredki i długopisy, biżuteria czy pędzle do makijażu. Ponadto wszystkie kartony i plastikowe worki otrzymane w ramach zakupów online warto chować, by móc w nich wysyłać paczki.

Poza tym za pomocą EKOzwrotów można oddawać nie tylko zabawki, ale też rzeczy z innych kategorii, jak Odzież, Elektronika, Obuwie i Książki. W przypadku takich przedmiotów jak np. puzzle czy klocki trzeba koniecznie pamiętać, aby oddawać kompletne zestawy.