Grupa Integer.pl – wyniki finansowe za 2014 rok

Grupa Integer.pl SA – właściciel międzynarodowej sieci innowacyjnych Paczkomatów® (pod marką InPost) oraz kluczowego prywatnego operatora pocztowego w Polsce – wypracowała w 2014 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 604,07 mln zł, co oznacza wzrost o 74% rok do roku. Skonsolidowany wskaźnik EBITDA wyniósł 34,83 mln zł.

 

„Rok 2014 był dla Grupy Integer.pl bardzo intensywny we wszystkich obszarach działalności. Uporządkowaliśmy strukturę wewnętrzną spółki i przygotowujemy InPost – czyli biznes pocztowy – do debiutu na GPW. InPost to dojrzała i rentowna firma, która po połączeniu z PGP znacząco zwiększyła swoją skalę i jest niekwestionowanym liderem wśród prywatnych operatorów pocztowych w kraju. Inpost wraz z PGP w 2014 obsługiwały korespondencję sądów i prokuratur, poza tym wygrały wiele innych przetargów publicznych (np. CUW czy KRUS), a także istotnie wzmocniły swoją pozycję w sektorze komercyjnym, gdzie już obsługują niemal 3000 klientów. Spółki pozostają liderem innowacji w branży pocztowej, o czym świadczy choćby finalizowany obecnie projekt wdrożenia Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru (EPO). Z kolei Paczkomaty® InPost w Polsce obsłużyły niemal o 100% przesyłek więcej w 2014 roku, a dzięki strategicznej współpracy z Allegro oraz znacznemu wzrostowi wolumenów sieć zostanie powiększona o kolejnych 600 maszyn w 2015 roku, dodatkowo zwiększymy pojemność już działających. W ubiegłym roku równie dynamicznie rozwijaliśmy się na rynkach zagranicznych. W Czechach i na Słowacji spółka jest już rentowna, a w 2015 roku zakładamy osiągnięcie rentowności w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Rosji. Finalizujemy negocjacje z inwestorem finansowym, który umożliwi rozwój Paczkomatów® InPost w kolejnych krajach. Sukcesy notowała także InPost Finanse, która nawiązała kolejne partnerstwa w zakresie ubezpieczeń, uruchamia punkty w Urzędach Skarbowych i sfinalizowała umowę z PKO BP na udostępnienie 2300 placówek” – komentuje Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl SA.

W 2014 roku Grupa Integer.pl pozyskała z sukcesem środki finansowe na dalszy rozwój w ramach emisji obligacji o łącznej wartości 120 mln zł (INT1217, INT1219, INT0617, INT0918). Wszystkie serie obligacji zostały wprowadzone do obrotu w alternatywnym systemie obrotu CATALYST.

Ponadto w 2014 roku dwukrotnie dokonano podwyższenia kapitału spółki zależnej easyPack– odpowiedzialnej za rozwój własnych sieci Paczkomatów® InPost w Europie. W III kwartale 2014 roku Integer.pl dokonał podniesienia kapitału w wysokości 11,814 mln euro, natomiast drugi z udziałowców PineBridge Investments za pośrednictwem spółki celowej Asterina Investments S.a r.l. wniósł wkład pieniężny w wysokości 10,186 mln euro. Rejestracja podwyższenia kapitału nastąpiła w dniu 14 października 2014.

Po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego struktura kapitałowa EasyPack sp. z o.o. przedstawia się następująco:
• Grupa Integer.pl posiadają 53,7% udziału w kapitale zakładowym EasyPack;
• PineBridge Investments za pośrednictwem spółki celowej  Asterina Investments S.a r.l. posiada 46,3% udziału w kapitale zakładowym easyPack.
W dniu 23 maja 2014 zarejestrowano podwyższenie kapitału easyPack sp. z o.o. w następujący sposób:
•  Integer.pl wniósł wkład pieniężny w wysokości 6,126 mln zł oraz wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa o wartości 11,45 mln EUR,
•  Asterina Investments S.a r.l. wniosła wkład pieniężny w wysokości 16,968 mln EUR.

W 2014 roku Grupa Integer.pl SA kontynuowała rozwój na 3 kluczowych płaszczyznach biznesowych jako właściciel:
•    rewolucyjnych Paczkomatów® InPost
•    największej prywatnej poczty InPost
•    niezależnego operatora finansowo-ubezpieczeniowego InPost Finanse

Paczkomaty® InPost

  • W Polsce działa już ponad 1100 Paczkomatów® InPost, które będą systematycznie rozbudowywane jeśli chodzi o pojemność. Paczkomaty® InPost w 2014 roku po raz kolejny pobiły rekordy popularności wśród polskich użytkowników e-sklepów. Liczba paczek dostarczanych za pomocą terminali wzrosła o ponad 90,5% wobec 2013 roku i o 440% w porównaniu do 2012 roku. W IV kwartale 2014 roku InPost zawarł porozumienie z Allegro o strategicznej współpracy w ramach dostaw produktów zamawianych online. Teraz w opcjach przesyłki każdy e-sprzedawca może dodać nowe możliwości: Allegro Paczkomaty® InPost (7,99 zł) i Allegro Polecony InPost (3,94 zł). Jest to najtańsza dostępna forma dostawy – zarówno w odniesieniu do listu poleconego, jak i paczki. W każdej z tych opcji klienci mają zagwarantowany darmowy zwrot kupionego towaru. Poza Allegro, konsumenci kupujący we wszystkich sklepach internetowych także mają możliwość bezpłatnej wymiany towaru lub zwrotu za pośrednictwem Paczkomatów® InPost i serwisu szybkiezwroty.pl. Wszystkie Paczkomaty® InPost są wyposażone w czytniki kart płatniczych, część obsługuje też płatności zbliżeniowe - docelowo funkcjonalność ta będzie wprowadzona we wszystkich urządzeniach. Grupa Integer.pl planuje zainstalowanie kolejnych 600 Paczkomatów® InPost w Polsce i zwiększanie pojemności już funkcjonujących maszyn.
  • Na świecie funkcjonuje – w różnych modelach biznesowych – ponad 4000 Paczkomatów® InPost. Innowacyjne terminale Grupy Integer.pl są dostępne na 5 kontynentach. Budowa własnych sieci Paczkomatów® InPost na świecie jest realizowana przez spółkę easyPack we współpracy z funduszem PineBridge Investments i obejmuje uruchomienie 12 – 16 tys. maszyn w Europie do końca 2016 roku. EasyPack kontynuuje dynamiczną ekspansję Paczkomatów® InPost – sieć terminali istotnie zwiększyła swój zasięg na terytorium kluczowych europejskich rynków e-commerce, m.in. w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Grupa Integer.pl zintensyfikowała swoje działania także na pozostałych kontynentach, rozpoczynając instalację urządzeń w: Azji, na Bliskim Wschodzie oraz Ameryce Północnej.
     

Kluczowe osiągnięcia w zakresie międzynarodowego rozwoju sieci Paczkomatów® InPost według kryterium geograficznego:

•    WIELKA BRYTANIA – w 2014 roku sieć zwiększyła się do ponad 1000 Paczkomatów®:
o    sfinalizowano umowę z TfL – londyńskim zarządcą transportu miejskiego: uruchomiono Paczkomaty® InPost na parkingu stacji metra Buckhurst Hill oraz na dworcu autobusowym Victoria Station, jednym z najbardziej uczęszczanych punktów komunikacyjnych w Wielkiej Brytanii (Londyn),
o    rozpoczęto współpracę z VisualSoft – brytyjskim dostawcą rozwiązań z zakresu
e-commerce,
o    podpisano umowę z Morrisons Supermarket – brytyjską siecią supermarketów, będącą właścicielem 500 sklepów w Zjednoczonym Królestwie,
o    podpisano kontrakt z P4D – czołowym graczem rynku logistycznego w Wielkiej Brytanii, oferującym zaawansowane usługi kurierskie,
o    podpisano porozumienie o współpracy z MetaPack Group – jedną z najpopularniejszych platform do zarządzania dostawami na lokalnym i międzynarodowym rynku e-commerce.
o    podpisano umowę z Virgin Wines (wchodzącego w skład Virgin Group) – czołowym brytyjskim e-sklepem, który posiada w swojej ofercie wina z całego świata.
•    WŁOCHY – do końca 2015 spółka planuje uruchomić 800 Paczkomatów® InPost. Ekspansja obejmie północne oraz północno-centralne rejony Włoch oraz okolice największych miast, m.in.: Rzymu, Mediolanu czy Turynu. Docelowo terminale obejmą swoim zasięgiem większość prowincji kraju. W tym celu podpisano:
o    porozumienie o współpracy z TNT Express Italy – jednym z globalnych liderów branży kurierskiej.
o    porozumienie z Carrefour – jedną z największych sieci handlowych we Włoszech,
o    umowy z Repsol Italy oraz TotalErg - operatorami stacji paliw funkcjonującymi m.in. na terytorium Włoch,
•    FRANCJA – do końca 2015 roku planowane jest uruchomienie około 900 maszyn. Rozwój sieci obejmie docelowo większość kraju. We Francji Grupa Integer.pl SA współpracuje m.in. z operatorem logistycznym Colis-Privé. W IV kwartale 2014 roku spółka rozpoczęła także kooperację z Mercialys, firmą odpowiedzialną za zarządzanie najważniejszymi francuskimi centrami handlowymi. Dzięki temu Paczkomaty® będą dostępne w ramach usługi Village.Services oferowanej przy galeriach handlowych (pierwszy z nich został uruchomiony w gminie Clermont-Ferrand). Pierwsza faza projektu realizowanego z Mercialys zakłada instalację łącznie 50 innowacyjnych terminali.

•    EUROPA ŚRODKOWA I WSCHODNIA
o    ROSJA – sieć Paczkomatów® pod marką Qiwi Post liczyła na koniec 2014 roku 340 maszyn, a liczba obsłużonych paczek wzrosła o 57% rok do roku
o    UKRAINA – sieć POST24 działa aktualnie jedynie w Kijowie – z uwagi na sytuację polityczną wstrzymano rozwój poza Kijowem
o    CZECHY – sieć obejmuje 100 maszyn pod marką InPost
o    SŁOWACJA – sieć obejmuje 50 maszyn pod marką InPost
o    WĘGRY -  sieć obejmuje 80 maszyn pod marką WeBox
o    Pozostałe kraje – trwają prace nad komercyjnym startem sieci Paczkomatów®, finalizowane są umowy partnerskie, w tym logistyczne, lokalizacyjne i w zakresie e-commerce.
•    BLISKI WSCHÓD –w pierwszej połowie 2014 roku rozpoczęto współpracę z Aramex Group – czołowym graczem na rynku usług logistyczno-transportowych na Bliskim Wschodzie. Kooperacja doprowadzi do stworzenia pierwszej na Bliskim Wschodzie transgranicznej sieci terminali, umożliwiających samodzielne nadawanie i odbieranie przesyłek 24/7.
•    AMERYKA PÓŁNOCNA – w 2014 roku została powołana spółka Inpost Canada, której celem jest rozwój sieci Paczkomatów® InPost na terenie Kanady. W 2014 roku zostały rozstawione pierwsze maszyny w rejonie GTA (Greater Toronto Area).
•    AUSTRALIA - InPost podpisał umowę z Australia Post na serwis i dostawy Paczkomatów®. To kontynuacja trwającej od dwóch lat współpracy – od sierpnia 2014 roku usługi na rzecz narodowego operatora będzie świadczyć bezpośrednio InPost Australia. Obecnie pod marką Australia Post działa już 195 Paczkomatów® dostarczonych przez Grupę Integer.pl, a sieć będzie systematycznie rozszerzana. Docelowo australijskie terminale będą mogły być zintegrowane z Paczkomatami® InPost na innych kontynentach w ramach dostaw transgranicznych.
•    POZOSTAŁE RYNKI, gdzie paczkomaty są dostarczane przez Grupę Integer i funkcjonują pod marką lokalnych partnerow. Należą do nich m.in.: Australia Post, Saudi Post, Íslandspóstur, Cyprus Post, Eesti Post, „4-72” (marka pod jaką funkcjonuje kolumbijski operator narodowy) oraz Nightline Couriers (Irlandia).
 

InPost – usług pocztowe

Największy prywatny operator pocztowy w Polsce – w 2014 roku realizował kontrakty na obsługę korespondencji na rzecz niemal 3000 przedsiębiorstw w Polsce, zarówno instytucji publicznych, jak i firm prywatnych. Oznacza to wzrost o 20% od początku roku.

W grudniu 2014 InPost sfinalizował przejęcie 100% akcji Polskiej Grupy Pocztowej SA. Spółki zintegrowały swoje struktury operacyjne, a formalne przejęcie akcji stanowiło ostatni etap w procesie akwizycji PGP. Tym samym zwiększy się potencjał obsługi korespondencji przez InPost, w tym także w zakresie kontraktów publicznych. PGP pozostanie jednak oddzielną spółką i marką dedykowaną dla klienta biznesowego wymagającego zaawansowanych usług pocztowych.

W 2014 roku InPost wygrał przetargi na obsługę korespondencji rządowego Centrum Usług Wspólnych o wartości 33 mln zł oraz KRUS – wycenionego na niemal 23 mln zł. Ponadto InPost wraz z PGP od 1 stycznia 2014 roku realizuje obsługę korespondencji sądów powszechnych i prokuratur – dwuletni kontrakt ma wartość niemal 500 mln zł i obejmuje 100 mln przesyłek.

InPost i PGP dzięki efektywności operacyjnej oferują klientom atrakcyjne ceny usług pocztowych oraz najwyższą na rynku skuteczność doręczeń – aż 75% przesyłek poleconych doręczonych jest bezpośrednio do adresata (bez awiza). Spółki notują także wyższą niż operator wyznaczony terminowość doręczeń przesyłek poleconych – 92% dla listów D+3 oraz 97,5% dla listów D+5.

InPost dysponuje siecią ponad 8.300 punktów obsługi klienta w całej Polsce, z których 76% czynna jest także w soboty, a 8 proc. w niedziele. Codziennie ponad 10.000 doręczycieli dostarcza pocztę do drzwi mieszkańców w całej Polsce. Adresaci i nadawcy mogą śledzić drogę listów na stronach inpost.pl. W 2013 roku liczba przesyłek obsłużonych przez InPost wyniosła około 240 mln sztuk, zaś w 2014 roku 300 mln sztuk. Listy i paczki dostarczane przez InPost są sekwencjonowane w nowoczesnej sortowni o powierzchni 10 tysięcy m2, która obsługuje nawet 1,2 mln przesyłek dziennie dzięki ultranowoczesnym sorterom.

Jak wynika z badań konsumenckich przeprowadzonych w placówkach największego prywatnego operatora pocztowego w Polsce, aż 96% klientów twierdzi, że obsługa w placówkach InPost S.A. jest dobra lub bardzo dobra. Statystyki potwierdzają również atrakcyjność cenową świadczonych przez spółkę usług – aż 83% ankietowanych uważa je za konkurencyjne lub bardzo konkurencyjne w stosunku do oferty innych firm na rynku. Badania wskazują również na zadowolenie klientów z dostępności placówek InPost S.A. – aż 76% respondentów twierdzi, że stacjonarne punkty obsługi znajdują się blisko lub bardzo blisko miejsca ich zamieszkania lub pracy.

Ponadto badania przeprowadzone przez MillwardBrown wskazują, że aż 61% Polaków zna firmę InPost. Ze szczegółowej analizy wynika, że popularność firmy jest jeszcze wyższa w środowisku osób młodszych, lepiej wykształconych oraz mieszkańców większych miast.

InPost Finanse

InPost Finanse działa w oparciu o zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na działalność w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Spółka posiada bogatą ofertę produktową w obszarze: ubezpieczeń, dostarczania przekazów pieniężnych czy mobilnych płatności. Firma obsługuje miesięcznie ponad 100 tys. przekazów, m.in. na rzecz KRUS, Urzędów Miasta czy MOPS. Ponadto InPost Finanse uruchamia punkty kasowe w urzędach skarbowych. Obecnie funkcjonują one m.in. w: Pierwszym i Drugim Urzędzie Skarbowym w Gdańsku, Drugim Urzędzie Skarbowym w Gdyni, a także w urzędach skarbowych w: Zielonej Górze, Lublińcu oraz Myszkowie. Co istotne, na uruchamianie punktów kasowych spółki wchodzącej w skład Grupy Integer.pl decydują się już nie tylko urzędy skarbowe, ale także inne instytucje publiczne, np. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy.

InPost Finanse – w IV kwartale 2014 roku – po raz kolejny istotnie rozszerzył zasięg awizacji przekazów pieniężnych. Dzięki umowie partnerskiej z PKO Bankiem Polskim przekazy dostarczane przez operatora są awizowane do prawie 2300 nowych punktów zlokalizowanych w oddziałach własnych oraz agencyjnych największego polskiego banku na terenie całego kraju.

W I kwartale 2015 roku InPost Finanse wraz z InPost wprowadził do swojej oferty rozwiązanie finansowo-logistyczne, dzięki któremu doręczenie umowy oraz wypłata gotówki, realizowane będą w ramach jednej usługi. „Umowa Plus Gotówka” to rozwinięcie popularnej metody Smart Courier, w ramach której kurier dostarcza odbiorcy umowę, a jej podpisaną wersję zwrotnie przekazuje nadawcy. Usługa ma szansę istotnie rozszerzyć ofertę banków i instytucji finansowych, umożliwiając im wyjątkowo wygodny sposób dostarczania m.in. kredytów oraz pożyczek gotówkowych.

W segmencie ubezpieczeń InPost Finanse działa we współpracy z czołowymi rynkowymi graczami, m.in.: Generali T.U., LINK4, Liberty Ubezpieczenia, Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych, MTU/STU Ergo Hestia oraz Proama. Spółka – na szeroką skalę – świadczy również outsourcing procesów rozliczeniowo-transakcyjnych. W tym zakresie obsługuję m.in. największe telekomy w Polsce.

Spółka – na szeroką skalę – świadczy również outsourcing procesów rozliczeniowo-transakcyjnych. W tym zakresie obsługuję m.in. największe telekomy w Polsce.

Więcej informacji na: www.integer.pl