Jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniami za pomocą SMS?

 InPost Mobile

Od kilku lat coraz częściej słyszymy o oszustwach za pośrednictwem fałszywych SMS-ów. Lista poszkodowanych szybko się zwiększa, a przestępcy stosują niezwykle wiarygodne i skuteczne metody, które usypiają naszą czujność. Próby wyłudzania nie dotyczą wyłącznie podszywania się oszustów pod banki – tak naprawdę tego rodzaju przypadki spotykamy w każdej branży, również logistycznej. Jak zabezpieczyć się przed tego rodzaju przestępstwem?

Cyfrowa rewolucja niesie ze sobą również zagrożenia

Wszyscy na co dzień korzystamy z Internetu oraz urządzeń mobilnych. Jednocześnie nie zdajemy sobie sprawy z potencjalnego niebezpieczeństwa. Powinniśmy przywiązywać szczególną uwagę do czytania regulaminów i polityki prywatności sklepów online, gdzie robimy zakupy. Bardzo istotną kwestią jest też używanie różnych haseł oraz w miarę możliwości kilku numerów telefonów. Mając konto na wielu serwisach, często idziemy na łatwiznę, a więc używamy tego samego loginu. To duży błąd, ponieważ wystarczy, że osoba niepożądana zdobędzie te dane i od razu ma dostęp do kilku lub kilkudziesięciu miejsc. Hasła do naszych kont stanowią jedno z najważniejszych zabezpieczeń. Ważne więc, aby stworzyć odpowiednio długi i „mocny” szyfr. Powinien on się składać z kombinacji, liter, cyfr oraz znaków. Najlepiej nie wybierać na hasło oczywistych informacji o sobie, np. daty urodzenia, przezwiska, imienia najbliższej osoby czy nazwy ulubionego zespołu.

InPost Mobile

Przede wszystkim zachowaj ostrożność

Na czym dokładnie polegają wyłudzenia za pomocą SMS? Wyzyskiwacze podszywają się pod sklepy internetowe, pośredników płatności lub kurierów, wysyłając wiadomość tekstową na telefon komórkowy. W jej treści najczęściej znajduje się prośba o uregulowanie rachunku lub wezwanie o dopłatę do przesyłki kurierskiej, aby mogła ona zostać zrealizowana. W większości przypadków chodzi o niewielką kwotę, dlatego nie podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustwem. Jednak po kliknięciu w otrzymany link i zalogowaniu się do banku w celu uregulowania płatności okazuje się, że z konta zniknęło nawet kilkaset złotych. Jak najlepiej chronić się przed tego rodzaju wyłudzeniami? Przede wszystkim należy być ostrożnym i zachować czujność – najlepiej nie otwierać otrzymanych linków. Firma InPost nigdy nie wysyła swoim klientom SMS-ów z informacją o konieczności dopłaty czy komunikatów dotyczących anulowania zamówienia wraz z linkami kierującymi na stronę internetową. Wszystkie dane dotyczące rozliczeń znajdują się wyłącznie w Managerze Paczek lub na fakturze.

Aplikacja do śledzenia przesyłek – wiarygodne źródło informacji

W trosce o bezpieczeństwo naszych klientów zachęcamy wszystkich korzystających z usług kurierskich oraz Paczkomatów InPost do instalacji aplikacji o nazwie InPost Mobile. To najbardziej rzetelne źródło informacji o statusie poszczególnych przesyłek – bez opłat i zbędnych formalności.

Aplikację można pobrać tutaj: InPost Mobile

Ponadto InPost Mobile posiada wiele praktycznych funkcji, dzięki którym zarządzanie paczkami stanie się jeszcze łatwiejsze. Oto kilka z nich:

 • precyzyjne śledzenie przesyłek kurierskich będących w drodze,
 • możliwość wpisania własnej, unikalnej nazwy dla konkretnej paczki,
 • płatność w aplikacji za każdą przesyłkę pobraniem,
 • szerokie możliwości konfiguracji powiadomień wysyłanych na telefon,
 • opcja obserwowania paczki wysłanej do bliskiej osoby,
 • wygodna mapa, aby zobaczyć, gdzie odebrać lub nadać przesyłkę z InPost,
 • dostęp do archiwum z informacją o odebranych paczkach.

Dlaczego warto zainstalować na swoim telefonie aplikację do śledzenia przesyłek InPost Mobile?

Korzystając z aplikacji InPost Mobile, możesz mieć pewność, że wszystkie zawarte tam informacje o Twoich paczkach są prawdziwe, a wszystkie dane zostały odpowiednio zabezpieczone. Poza tym tego rodzaju rozwiązanie ma wiele zalet m.in.:

 • jeszcze szybsze i sprawniejsze odbieranie przesyłek kurierskich – w aplikacji bez problemu odnajdziesz kod odbioru;
 • wygodne wyszukiwanie najbliższych Paczkomatów;
 • możliwość udostępnienia paczek innym użytkownikom aplikacji, dzięki czemu przesyłkę może odebrać ktoś bliski;
 • dostęp do aktualności InPost, informacje o ciekawych konkursach i specjalnych akcjach dla korzystających z aplikacji;
 • możliwość śledzenia wszystkich zamówień, zarówno do kuriera, jak i Paczkomatów;
 • lista przesyłek tworzy się automatycznie – nie tracisz czasu na samodzielne wpisywanie danych;
 • możesz otrzymywać powiadomienia push na ekranie telefonu, kiedy będziesz znajdować się w pobliżu Paczkomatu, co przypomni Ci o odbiorze paczki;
 • dzięki funkcji nadawania własnych nazw poszczególnym przesyłkom szybko zidentyfikujesz tą, którą szukasz;
 • sprawdzasz status swojego zamówienia, kiedy tylko masz na to ochotę;
 • oszczędność czasu i wszystkie informacje zawsze pod ręką.

Apelujemy o wzmożoną ostrożność, jeśli chodzi o podawanie swoich danych osobowych w Internecie oraz otwieranie linków, które zostały zawarte w podejrzanej wiadomości SMS.