Jak zostać kurierem?
Kariera

Jak zostać kurierem?

27 lutego 2020

Rynek e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie. Powoduje to wzrost zapotrzebowania na usługi kurierskie, tym samym oferując pracę osobom, dla których monotonna praca za biurkiem nie jest atrakcyjna. Aby jednak objąć stanowisko kuriera u jednego z przewoźników, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Jak przygotować się do tej roli?

Głównym obowiązkiem kuriera jest przetransportowanie przesyłki z punktu A do punktu B. Choć zadanie wydaje się proste, często wiąże się z licznymi komplikacjami, w postaci naglącego czasu czy wymagających klientów. Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę na tym stanowisku, muszą więc odpowiednio się do niej przygotować.

Praca kuriera – czy potrzebne jest wykształcenie?

Przeglądając ogłoszenia o pracę, można natknąć się na naprawdę wiele ofert, dotyczących usług kurierskich. Obecnie to bardzo pożądany zawód, z uwagi na stale wzrastające zainteresowanie zakupami online. Aby zostać kurierem, nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia ani żadnych specjalistycznych upoważnień czy umiejętności.

Biorąc pod uwagę fakt, że do codziennych zadań kuriera należy transportowanie towarów, najważniejszym aspektem, jaki decyduje o przyjęciu go na stanowisko, jest umiejętność prowadzenia samochodu. Koniecznym kryterium będzie więc posiadanie czynnego prawa jazdy kategorii B, które upoważnia do kierowania pojazdem do 3,5 tony. Często pracodawcy zwracają uwagę również na to, od jak dawna pracownik posiada niniejszy dokument.

Czego wymaga się od kuriera?

Zazwyczaj firmy kurierskie proponują pracownikom zatrudnienie na dwa sposoby. Pierwsza propozycja dotyczy umowy o pracę i nie wymaga od pracownika posiadania własnego samochodu – otrzymuje on kluczyki od jednego z aut służbowych i rozpoczyna realizację powierzonych mu zadań.

Druga opcja uwzględnia zatrudnienie osoby, która prowadzi własną działalność gospodarczą. W tym przypadku kurier pracuje „na własny rachunek”, a firma nalicza mu wynagrodzenie na podstawie dostarczonych przesyłek. Obowiązkiem zatrudnionego w ten sposób kuriera jest posiadanie własnego samochodu oraz dostosowanie go do wymogów firmy korzystającej z jego usług.

Każdy doręczyciel powinien być dobrym kierowcą i mieć obycie w prowadzeniu samochodów dostawczych. Niezbędna jest także wiedza na temat przepisów drogowych oraz umiejętność sprawnego poruszania się po mieście. Niektóre firmy wymagają od potencjalnych kandydatów także znajomości rejonu, na którym będą dostarczać towar.

Warto pamiętać, że stanowisko kuriera wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Przede wszystkim dotyczy ona dostarczenia wszystkich przesyłek w nienaruszonym stanie. Klienci często wybierają opcję dostawy za pobraniem. W tym przypadku kurier musi odebrać od kupującego należną kwotę, a pod koniec dnia bezpiecznie dowieźć ją do bazy.

Cechy dobrego kuriera

Osoba chcąca rozpocząć pracę na stanowisku kuriera, powinna przede wszystkim lubić prowadzić samochód – przed podjęciem decyzji należy uświadomić sobie, że to właśnie w nim będzie spędzać kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Oprócz tego ważne, aby spełniała szereg predyspozycji, m.in.:

  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • odpowiedzialność,
  • obowiązkowość,
  • dobrą orientację w terenie,
  • sprawność fizyczną,
  • umiejętność komunikacji,
  • pozytywne nastawienie.

Każdy kurier musi mieć świadomość, że jego praca w dużej mierze opiera się na kontakcie z klientem, który nie zawsze jest skory do współpracy. Dlatego osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna cechować się stalowymi nerwami. Są one niezbędne także podczas codziennych opóźnień w dostawie, spowodowanych korkami czy nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi. Niekiedy waga doręczanej paczki sięga nawet kilkudziesięciu kilogramów. Dlatego osoba, która chce rozpocząć pracę jako kurier, powinna być w dobrej kondycji i stale dbać o swoją sprawność fizyczną.

Jak zostać kurierem InPost?

Chcesz dołączyć do naszej brygady? Koniecznie sprawdź oferty na naszej stronie i wyślij nam swoje zgłoszenie! Pamiętaj jednak, że praca kuriera wiąże się z dużą odpowiedzialnością – na twoich barkach spocznie doręczenie wszystkich przesyłek na czas i bez uszkodzeń. Dodatkowo będziesz odpowiedzialny za pobranie pieniędzy, jeżeli klient wyrazi chęć zapłacenia za przesyłkę przy odbiorze.

Swój dzień rozpoczniesz od stawienia się na porannej odprawie, która zazwyczaj odbywa się już około 6 rano! Po załadowaniu posortowanych paczek na samochód transportowy wyruszysz w drogę do klientów. W zależności od warunków zewnętrznych (pogody, korków czy zdarzeń losowych) praca kuriera trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin dziennie. Po rozwiezieniu towaru oraz odebraniu przesyłek od klientów powrócisz do bazy, w celu rozliczenia swoich działań.

Zatrudniając się jako kurier InPost, możesz mieć pewność, że otrzymasz atrakcyjne warunki zatrudnienia. Tylko od Ciebie zależy, czy będziesz rozwozić paczki do klientów, do Paczkomatów, a może w obydwa miejsca! Poszukujemy osób odpowiedzialnych, które nie boją się nowych wyzwań i lubią spędzać czas w samochodzie.