Zastanawiasz się, co zrobić z niewygodnym obuwiem? Nie wyrzucaj – oddaj potrzebującym
Ekologia

Zastanawiasz się, co zrobić z niewygodnym obuwiem? Nie wyrzucaj – oddaj potrzebującym

23 Marca 2023

Podczas porządków w garderobie wiele osób znajduje dawno zapomniane buty, które już przez długi czas nie były używane lub nigdy nie znalazły się na nogach swojego właściciela. Zamiast zastanawiać się, gdzie wyrzucić stare buty, które wciąż są w dobrym stanie, podaruj je innej osobie. Możesz zrobić to szybko i bezpłatnie dzięki usłudze EKOzwroty. Jak?

​​​​​​​Stare buty – co zrobić, aby dać im drugie życie?

Stare obuwie wcale nie musi zalegać i zajmować miejsca w szafie. Masz buty, które zwyczajnie Ci się znudziły albo okazały się nietrafionym prezentem? Jeśli obuwie jest zadbane, kompletne i bez problemu może posłużyć innej osobie, warto podarować mu drugie życie.

EKOzwroty łączą w sobie troskę o planetę z działalnością charytatywną. Jeśli okaże się, że obuwie jest w stanie uniemożliwiającym normalne użytkowanie, a jego naprawa przewyższa wartość produktu, buty nie wylądują w koszu. Zamiast tego trafią do jednego z zakładów przetwarzania i zamienią się w surowiec gotowy do produkcji innych artykułów.

Natomiast zadbane, kompletne buty w dobrym stanie trafią do ponownego obiegu, a część z nich zostanie przekazana w ręce jednej z wybranych organizacji charytatywnych. Do tej pory beneficjentami inicjatywy EKOzwroty byli m.in. Dom Dziecka w Kielcach, Dom Samotnej Matki w Zabrzu, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach i Biblioteka szkolna w Zespole Szkoły i Przedszkola w Ożarowie.

 

Masz niepotrzebną odzież, elektronikę, zabawki, obuwie lub książki?

Nadaj rzeczom drugie życie i wyślij za darmo do Fundacji!

 

Nadaj rzeczom drugie story, czyli usługa EKOzwroty

EKOzwroty działają w duchu zero waste i stawiają na łączenie dobroczynności z troską o środowisko. Inicjatywa pojawiła się pod koniec 2021 roku i od tamtej pory przyjęła do siebie tysiące paczek, które trafiły ponownie na rynek, zostały przekazane do organizacji charytatywnych lub specjalnych zakładów pozyskujących surowce ze zniszczonych artykułów, których koszt naprawy przewyższał ich wartość.

Na samym początku działalność EKOzwrotów skupiała się wyłącznie na sprzęcie elektronicznym i elektrycznym, jednak bardzo szybko rozszerzono ją o inne grupy produktowe, w tym obuwie. Konsumenci mogą w prosty i w pełni bezpłatny sposób odesłać niepotrzebne buty przez Paczkomat® InPost.

Zamiast rozmyślać, co począć z niechcianą parą butów, konsumenci mogą  pobrać aplikację InPost Mobile (jeśli jeszcze z niej nie korzystają) lub wejść na stronę szybkiezwroty.pl/pl/EKOzwroty. Właśnie tam za pomocą kilku kliknięć szybko i bezpłatnie dokonają nadania paczki.

Jak przygotować obuwie do EKOzwrotu?

Obuwie należy odpowiednio przygotować do wysyłki tak, aby dotarło w wyznaczone miejsce w nienaruszonym stanie. Zadbaj więc o odpowiednie spakowanie przesyłki, a o bezpieczeństwo pozostałych procesów logistycznych zatroszczą się kurierzy InPost. Zanim włożysz buty do kartonu, sprawdź ich stan – obuwie powinno być kompletne, zadbane i czyste.

Następnym krokiem jest przygotowanie opakowania. Oczywiście powinno być dostosowane do rozmiarów i wagi przesyłanych produktów. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do tego starych kartonów i paczek. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem będzie np. stare pudełko po butach. Pamiętaj, aby usunąć z niego wszystkie stare naklejki i etykiety.

Karton powinien być jak najbardziej zbliżony rozmiarami do wielkości swojej zawartości. Oczywiście jego skrzydła muszą się swobodnie zamykać, jednak nie warto pakować butów do zbyt dużego pudełka z prostego powodu – im mniej miejsca zajmie ono w furgonetce, tym więcej paczek zabierze ze sobą kurier, tym samym ograniczając emisję szkodliwego CO2 do atmosfery.

Należy wziąć również pod uwagę fakt, że przesyłka musi swobodnie zmieścić się w skrytce maszyny Paczkomat®. Z tego względu jej wymiary mają klasyfikować się do jednego z trzech gabarytów:

  • „A” o wymiarach do 80 x 380 x 640 cm i wadze do 25 kg;
  • „B” o wymiarach do 190 x 380 x 640 cm i wadze do 25 kg;
  • „C” o wymiarach do 410 x 380 x 640 cm i wadze do 25 kg.

Ewentualne wolne przestrzenie możesz wypełnić papierem, np. starymi gazetami. Zachęcamy też do odsyłania EKOzwrotu, gdy nagromadzimy już wszystkie przedmioty, które chcielibyśmy oddać Fundacji Odzyskaj Środowisko. W ramach jednego zwrotu, w pudełku może znajdować się wiele produktów z różnych kategorii dostępnych na stronie usługi. Tak przygotowany i zaklejony karton zanieś do dowolnie wybranego automatu Paczkomat®.​​​​​​​

Darmowe EKOzwroty w kilku krokach

Wysyłka obuwia i innych niepotrzebnych produktów za pośrednictwem EKOzwrotów jest bardzo prosta i szybka. Właściwie wystarczą do tego podstawowe dane osobowe i kilka kliknięć w panelu aplikacji lub na stronie internetowej InPost.

Strona internetowa SzybkieZwroty

Aby dokonać darmowego EKOzwrotu online, należy wejść pod wcześniej wspomniany adres szybkiezwroty.pl/pl/EKOzwroty. Tam użytkownik wybiera odpowiednią kategorię produktów, które mają trafić do potrzebujących lub zostać wykorzystane zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym. W tym przypadku jest to po prostu „Obuwie”. Pamiętaj, że to wybór deklaratywny, czyli w przesyłce może znajdować się kilka grup produktów – w takim przypadku, zaznacz w formularzu kategorię, która w Twoim zwrocie jest dominująca.

W formularzu należy również określić rozmiar paczki, podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu, na który przyjdzie indywidualny kod EKOzwrotu. Pozostaje umieścić go w widocznym miejscu na kartonie, np. zapisując kod długopisem lub markerem.

Tyle wystarczy, aby paczka była gotowa do wysyłki. Ostatnim krokiem jest więc umieszczenie jej w odpowiedniej skrytce maszyny Paczkomat®. Drzwiczki otworzą się w momencie, gdy wprowadzisz wygenerowany przez system kod.

Aplikacja InPost Mobile

Do EKOzwrotów może również posłużyć aplikacja InPost Mobile. Ta sama, za przy pomocy której nadajesz, odbierasz i nawigujesz swoje paczki. Jej użytkownik musi najpierw wybrać opcję „Zwróć” i przejść do zakładki „Oddaj do Fundacji”.

Następnie należy określić odpowiedni rozmiar przesyłki, zaznaczyć, że przekazywane produkty to obuwie i wpisać podstawowe dane kontaktowe, czyli imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail. Po akceptacji formularza, EKOzwrot jest już gotowy do nadania. Pozostaje zanieść przesyłkę do maszyny Paczkomat® i umieścić ją we właściwej skrytce skanując kod QR. Pojawi się on w panelu aplikacji.

Usługa obejmuje również takie kategorie produktów jak: sprzęt elektroniczny i elektryczny, np. laptopy, telefony, sprzęt audio i małe AGD. Oprócz tego konsumenci mogą odesłać zabawki i artykuły dziecięce oraz tekstylia m.in. bluzki, kurtki czy spodnie.