Kraków - Find a Parcel Locker or InPost Service Point

Paczkomaty Kraków

Wszystkie firmy kurierskie muszą traktować Kraków poważnie, bo to jedno z największych, najważniejszych i najbardziej kosmopolitycznych miast w Polsce. Dla InPostu Kraków ma również znaczenie symboliczne, bo tu firma ma swoją siedzibę. Dlatego też Krakowa absolutnie nie zaniedbujemy.

Przesyłki można w Krakowie wysyłać i odbierać w ok. 250 paczkomatach i punktach obsługi, a sieć jest stale rozwijana - stale uruchamiane są nowe paczkomaty w nowych, dogodnych lokalizacjach. Jest więc paczkomat na dworcu głównym i przy lotnisku w Balicach, w zasięgu ręki przybywających do Krakowa i miasto opuszczających. Są paczkomaty przy miejscach kultu (np. przy Cmentarzu Rakowickim i sanktuarium w Łagiewnikach), jak i w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Chociaż na samej Starówce paczkomatów nie ma (żeby nie zaburzać jej historycznego charakteru), to już do POP na Stradomskiej król mógłby z zamku na Wawelu pójść piechotą, a najbliższy paczkomat  mieści się na Rynku Dębnickim, przy ul. Tynieckiej, na drugim brzegu Wisły.

 

Jak nadać paczkę w Paczkomacie w Krakowie

Jak więc nadać paczkę w paczkomacie w Krakowie? Rekomendujemy w tym przypadku skorzystanie z opcji “Szybkie Nadania”, która pozwala na przygotowanie wysyłki paczki on-line, bez rejestracji, poprzez prosty formularz:

  • Jeszcze na zamku (lub w domu/pracy) wejdź na stronę inpost.pl/SzybkieNadania/ 
  • Wybierz formę przesyłki (do paczkomatu lub kurierem) i gabaryt (paczkę nadaje się w paczkomacie, kluczowe jest więc ustalenie do jakiej skrytki się zmieści) 
  • Wskaż paczkomat nadawczy i podaj dane nadawcy i odbiorcy (imię, nazwisko, adres e-mail i numer telefonu, a w przypadku odbiorcy paczki kurierskiej także dokładny adres, pod który ma być dostarczona)
  • Zaakceptuj regulamin i zapłać przelewem on-line
  • Wydrukuj etykietę nadawczą (lub zapisz pdf do późniejszego wydruku) i naklej na paczkę

Dla wygody użytkownika po prawej stronie przez cały czas widoczne jest okienko zawierające podsumowanie wszystkich dokonanych wyborów oraz wynikającą z nich niezwykle przystępną cenę.

W paczkomacie wskaż, że masz paczkę z przygotowaną etykietą i zeskanuj kod z etykiety, a otworzy się odpowiednia skrytka. Po jej zamknięciu przesyłkę możesz uznać za nadaną. Prawdopodobnie już nazajutrz (najpóźniej dnia następnego) nasz kurier umieści ją w paczkomacie odbiorczym.

Jeżeli masz konto Managerze Paczek InPost to tam również możesz przygotować etykietę nadawczą, a nawet zamówić kuriera, który przyjedzie odebrać nadawane przez ciebie paczki.

 

Jak odebrać paczkę z Paczkomatu w Krakowie

Skoro wiemy już jak nadać paczkę w paczkomacie, to jak ją z tego paczkomatu odebrać? Najlepiej zrobić to za pomocą aplikacji InPost Mobile. Tak jest najszybciej, najwygodniej, unikasz kolejek i dotykania ekranu, którego dotykali (o zgrozo!) inni ludzie. Jeśli masz już zainstalowaną aplikację i zarejestrowany numer telefonu, to możesz odebrać paczkę w kilku prostych krokach:

  • kiedy znajdziesz się w pobliżu paczkomatu wybierz paczkę z listy i wybierz opcję “Otwórz skrytkę zdalnie”.
  • wyjmij paczkę i zamknij skrytkę

Dodatkowo aplikacja powiadomi cię kiedy przesyłka zostanie umieszczona w paczkomacie, a jeśli chcesz także kiedy będziesz przechodzić obok paczkomatu, w którym czeka twoja paczka. Umożliwia też łatwe śledzenie przesyłek i udostępnianie ich przyjaciołom, a podczas wyjmowania paczki z paczkomatu wskaże dokładną lokalizację skrytki. 

Jeżeli nie korzystasz ze zdalnego otwierania, to możesz też wyświetlić w aplikacji QR kod, którego zeskanowanie umożliwia odbiór paczki.

 

Kurier Kraków

Dlaczego warto korzystać z paczkomatów? Jest wiele powodów. Po pierwsze, to jedna z najtańszych opcji wysyłki, a po skorzystaniu z licznych atrakcji turystycznych i kulinarnych Krakowa każdy grosz się liczy. Po drugie, paczki można odbierać o każdej porze dnia i nocy, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Kraków, jak wiadomo, nigdy nie śpi, więc możliwość odebrania lub nadania paczki o 3 nad ranem może się przydać. Co więcej, 90% paczek dociera do celu już w dzień po nadaniu. Wiadomo, że Kraków tysiąc lat stoi i jeszcze dzień postoi, ale nawet w Krakowie pewne rzeczy są pilne. Dla niecierpliwych istotna jest też możliwość łatwego śledzenia paczek, choćby przez wspomnianą aplikację InPost Mobile. A że nie samym Krakowem człowiek żyje (jakkolwiek trudno w to uwierzyć) to nie bez znaczenia jest też fakt, że InPost ma tych paczkomatów w całym kraju ponad 6000 i stale dodaje nowe.

Dla mieszkańców Krakowa, który od dawna boryka się z problemem smogu, nie bez znaczenia będzie też fakt, że paczkomaty są bardziej ekologiczne od tradycyjnych usług kurierskich. Obok pieców wykorzystywanych do ogrzewania indywidualnych domów, głównym źródłem smogu jest w miastach pył ścierany z klocków hamulcowych i nawierzchni ulic. Do tego dochodzi emisja CO2 przyczyniająca się do globalnego ocieplenia i niekorzystnych zmian klimatu, które są największym wyzwaniem ekologicznym XXI wieku. W przeliczeniu na pojedynczą paczkę, najwięcej zanieczyszczeń generowanych jest przez samochody wiozące towary na odcinku tzw. ostatniej mili, który pokonują z pojedynczymi paczkami w drodze do klienta indywidualnego. Paczkomaty zwalniają kuriera z potrzeby pokonywania tej ostatniej mili z jedną paczką. Do efektywności paczkomatów w ograniczaniu zanieczyszczeń przyczynia się ich liczebność i całodobowa dostępność, dzięki którym klienci najczęściej odbierają paczki wracając z pracy, szkoły, lub zakupów. Nie można więc powiedzieć, że ślad węglowy ostatniej mili przerzucany jest na klienta, bo nawet jeśli jedzie on do paczkomatu samochodem, to robi to w ramach podróży, którą i tak by odbył. Zresztą większość mieszkańców Krakowa ma do najbliższego paczkomatu nie więcej niż 500 metrów, więc i tak pójdą po paczkę piechotą. Bądź jak szewczyk Dratewka - ocal Kraków przed smokiem, znaczy smogiem, zamawiając do paczkomatu!