Magdalena
Gorzkowska

Magdalena
Gorzkowska

Była lekkoatletka i sprinterka, która po zakończeniu kariery lekkoatletycznej postawiła na góry.
Zdobyła złoty medal na młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tampere (2013) i srebro w sztafecie 4 × 400 metrów na Mistrzostwach Świata w Portland (2016). W wieku zaledwie 26 lat zdobyła Mount Everest, będąc najmłodszą Polką w historii, której się to udało. W 2019 roku, również jako pierwsza Polka, zdobyła Makalu bez wspomagania tlenem. Ma w swoim dorobku również Kilimandżaro, Mont Blanc, Aconcagua i szczyt Manaslu. Uważa, że sukces w sporcie zależy od wytrwałości, umiejętności pokonywania własnych słabości i determinacji.

2011

Mistrzostwa Europy Juniorów
Talin

2013

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy
Tampere

2016

Sztafeta 4 × 400 metrów na Mistrzostwach Świata
Portland

2018

Zdobycie Mount Everest jako najmłodsza Polka w historii

2019

Zdobycie Makalu bez wspomagania tlenem
Nie trać czasu, nie zwlekaj z realizacją marzeń, wykorzystaj jak najlepiej każdą chwilę życia!

Kiedy zaczęła się Twoja przygoda ze sportem?

Przygodę ze sportem rozpoczęłam w wieku 13 lat. Warto zaznaczyć, że nie byłam żadnym talentem wśród rówieśników i nie wyróżniałam się niczym specjalnym. Do pierwszych medali Mistrzostw Polski doszłam systematycznością, ciężką pracą i nieodpuszczaniem żadnego treningu.

Uprawiasz jakieś inne sporty, próbujesz czasem czegoś innego?

Do 24 roku życia z sukcesami uprawiałam lekkoatletykę, więc mogę powiedzieć, że nie ograniczam się tylko do jednego. Dzisiaj mój trening jest nastawiony na jak najlepsze przygotowanie do wymagających wypraw górskich. Na co dzień ćwiczę również na siłowni, biegam i wspinam się.

Kto lub co motywuje Cię do systematycznego treningu?

Do pracy motywują mnie przede wszystkim ambitne i trudne w realizacji cele – zwłaszcza te, które wymagają mocnego treningu i świetnego przygotowania.

Co uznajesz za swój największy życiowy lub zawodowy sukces?

W lekkoatletyce zdobycie wicemistrzostwa świata w sztafecie 4 x 400 m na hali, a w górach – wejście na Makalu bez wspomagania tlenem.

Twoje motto życiowe?

Nie trać czasu, nie zwlekaj z realizacją marzeń i wykorzystaj jak najlepiej każdą chwilę życia!

Największe marzenie?

Sportowe to zdobycie korony Himalajów i Karakorum, a typowo zawodowe to budowa własnej organizacji zajmującej się tym, czym ja obecnie, czyli dietetyką i treningiem.

Kto Cię inspiruję? Masz może jakiegoś idola?

W zasadzie to nie mam jednego idola. Tak naprawdę każdy, kto osiągnął więcej ode mnie, jest dla mnie inspiracją.

Gdzie widzisz siebie za 20 lat?

Dobre pytanie, sama jestem ciekawa. Myślę, że do tego momentu zrealizuję marzenia i cele, o których już wspominałam i być może założę rodzinę. Myślę, że moje życie będzie się w dalszym ciągu kręcić wokół gór i pracy dietetyka.

Twój najlepszy wynik, najważniejszy rekord?

Zdobycie Mount Everest jako najmłodsza Polka w historii oraz wejście jako pierwsza Polka w historii na Makalu bez tlenu z butli.

Jak myślisz: bicie rekordów to kwestia szczęścia czy ciężkich treningów?

Przede wszystkim ciężkich treningów. Myślę, że również profesjonalnego przygotowania, koncentracji, nieustępliwości i wytrwałości. Odrobina szczęścia też jest zawsze potrzebna!

Jak spędzasz wolny czas?

Spaceruję w Tatrach, czytam i oglądam filmy.

Gdybyś nie była sportowcem, to...?

Myślę, że praktycznie nie ma takiej opcji, ale kiedyś miałam spore zdolności plastyczne i zastanawiałam się nad rozwojem w tym kierunku.

Galeria zdjęć