FAQ

Frequently Asked Questions

1.1. Podstawowe informacje o InPost

InPost jest niezależnym operatorem świadczącym usługi logistyczne w serwisie krajowym i międzynarodowym. Dzięki połączeniu usług paczkomatowych, kurierskich i listów e-commerce oferuje swoim Klientom w pełni elastyczne formy dostawy oraz umożliwia korzystanie ze wspólnej dla wszystkich usług aplikacji logistycznej, pozwalającej zautomatyzować proces wysyłki, obsługę zwrotów oraz generowanie raportów. InPost posiada także bogata infrastrukturę logistyczną, pozwalającą świadczyć usługi na najwyższym poziomie, w tym nowoczesną Sortownię Centralną. Od 2015 roku Spółka notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościwych.

1.2. Gdzie znajdują się oddziały InPost?

Centrala firmy InPost mieści się w Krakowie, przy ulicy Malborskiej 130. Oddziały i Punkty Obsługi Przesyłek zlokalizowane są na terenie całej Polski. Pełna lista punktów pocztowych dostępna jest na stronie www.inpost.pl.

1.3. Jaki jest kontakt do Działu Obsługi Klienta?

Aby skontaktować się z Działem Obsługi Klienta należy zadzwonić pod numer Infolinii 801 400 100 (dla telefonów stacjonarnych) lub 722 444 000 (dla telefonów komórkowych).

1.4. W jakich godzinach czynna jest Infolinia?

Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 21.

1.5. Jaki jest kontakt do Rzecznika Prasowego InPost?

Kontakt dla mediów - Wojciech Kądziołka Rzecznik prasowy, e-mail: wkadziolka@inpost.pl

1.6. Co ma wspólnego firma InPost z Paczkomatem InPost?

Firma InPost jest pomysłodawcą i jedyną w Polsce firmą, która oferuje usługę Paczkomaty. Usługa ta jest elementem strategii InPost, zakładającej rozwój w niszowym obszarze rynku, na którym nie działają inni niezależni operatorzy pocztowi, ani też narodowy monopolista, czy firmy kurierskie.

2.1. Jaka jest oferta InPost?

InPost świadczy pełen wachlarz usług kurierskich oraz usługi w segmencie listów poleconych – E-Commerce Polecony InPost. Operator dysponuje także pełną gamą usług dodatkowych, takich jak: śledzenie przesyłek, dynamiczne przekierowanie, przesyłka zwrotna czy ubezpieczenie korespondencji. W 2009 roku InPost wprowadził do swojej oferty, rewolucyjną na polskim rynku usługę Paczkomaty InPost. Oferta firmy kierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

2.2. Jakie przesyłki mogę nadać przez InPost?

InPostem możesz nadać paczkę paczkomatową, paczkę kurierską, paczkę niestandardową, paczkę dłużycową, paletę oraz list E-commerce Polecony InPost. InPost oferuje też specjalistyczną usługę Smart Courier, umożliwiającą doręczenie do Odbiorcy, a następnie po podpisaniu w obecności kuriera, doręczenie zwrotne do Nadawcy pilnych dokumentów przez tego samego kuriera.

2.3. Czy można ubezpieczyć przesyłkę?

Przesyłki nie są ubezpieczone, jednak istnieje możliwość ubezpieczenia przesyłek E-Commerce Polecony InPost do kwoty 1000 zł oraz paczek kurierskich i paczkomatowych do kwoty 100000 zł.

2.4. Czy możliwa jest wysyłka na całą Polskę?

Tak, przesyłki doręczamy na terenie całego kraju.

2.5. Co oznacza pojęcie śledzenie przesyłek on-line i na czym ono polega?

Śledzenie przesyłek to sprawdzenie drogi doręczenia i statusu przesyłki. Występuje tylko w przypadku przesyłek rejestrowanych, czyli listów poleconych E-commerce Polecony InPost oraz paczek. Monitoring odbywa się za pośrednictwem strony internetowej InPost na podstawie kodu kreskowego występującego na danej przesyłce. Aby sprawdzić status swojej przesyłki, wpisz jej numer w prawym panelu strony ("Namierz przesyłkę").

2.6. Co może zrobić klient jeśli jego przesyłka zaginie?

Jeśli przesyłka zaginie, Klient może zgłosić reklamację dzwoniąc pod numer Infolinii 801 400 100 lub składając wniosek na stronie internetowej www.inpost.pl. Profesjonalnie działający Dział Reklamacji odpowie na każde zgłoszenie klienta i udzieli odpowiedzi. W przypadku nieotrzymania przesyłki na czas prosimy o zgłoszenie skargi na Infolinii InPost pod numerem 801 400 100 (dla telefonów stacjonarnych) lub 722 444 000 (dla telefonów komórkowych).

2.7. Jak rozpoznać kuriera InPost?

Kurier InPost ubrany jest w szaro-czarną kurtkę z charakterystycznym logo firmy. Zazwyczaj bardzo się spieszy, żeby doręczyć przesyłkę na czas ;)

2.8. Czy InPost doręcza również za granicę Polski ?

Od teraz z usługą InPost Cross Border można wysyłać paczki za granicę już od 37 zł netto!

Oferujemy możliwość nadawania przesyłek do:
- Paczkomatów
- na adres domowy.

Wystarczy skorzystać z Cross Border Managera (używając tego samego adresu e-mail oraz hasła co w Managerze Paczek InPost Paczkomaty) lub jednej z wielu form integracji e-sklepu poprzez API lub platformy e-commerce.

Więcej informacji o usłudze znajduje się na stronie: crossborder.inpost.pl

2.9. W jaki sposób mogę złożyć reklamację?

Reklamację można zgłosić, dzwoniąc na Infolinię InPost pod numerem 801 400 100 (dla telefonów stacjonarnych) lub 722 444 000 (dla telefonów komórkowych), za pośrednictwem strony internetowej www.inpost.pl, bądź listownie na adres: InPost S.A., ul. Malborska 130, 30-624 Kraków, z dopiskiem Dział Reklamacji.

3.1. Jaka informacja jest umieszczona na liście E-commerce Polecony, który jest zwracany do nadawcy?

Na przesyłce, która jest zwracana do nadawcy występuje stempel InPost z adnotacją na temat przyczyny zwrotu.

3.2. Co to jest Paczkomat InPost?

Paczkomat InPost to system skrytek pocztowych, służący do odbierania paczek 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu - wygodnie, po drodze, w dogodnym dla Ciebie czasie. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.paczkomaty.pl

3.3. Jakie są terminy doręczeń w InPost?

Deklarowane terminy doręczeń zależą od rodzaju przesyłki. Są to:  list E-Commerce Polecony InPost – deklarowany termin doręczenia D+3,  Paczka do Paczkomatu D+2, oraz różne terminy doręczeń dla paczek kurierskich w zależności od rodzaju usługi kurierskiej, gdzie `D` oznacza dzień nadania. Pełna informacja dla każdej z usług znajduje się w regulaminach na stronie: inpost.pl/pl/pomoc/cenniki-i-regulaminy/regulaminy.

3.4. Jak mogę się dowiedzieć co dzieje się z moją przesyłką?

Przesyłki rejestrowane można śledzić na naszej stronie internetowej www.inpost.pl oraz na stronie twoj.inpost.pl 

3.5. Co się stanie, gdy paczka zostanie uszkodzona albo skradziona?

Jeśli przesyłka została uszkodzona, bądź skradziona, skontaktuj się z naszą Infolinią pod numerem 801 400 100 (dla telefonów stacjonarnych) lub 722 444 000 (dla telefonów komórkowych).

3.6. Zaginęła paczka, czy przysługuje mi odszkodowanie?

W przypadku zaginięcia paczki można ubiegać się o odszkodowanie. Proszę skontaktuj się z naszym Działem Reklamacji pod numerem 801 400 100 (dla telefonów stacjonarnych) lub 722 444 000 (dla telefonów komórkowych), który rozpatrzy taki wniosek.

3.7. Dostałem awizo, ale nie wiem kto nadał przesyłkę, czy mogę uzyskać informację kto jest nadawcą?

Firma InPost nie prowadzi bazy danych nadawców i odbiorców przesyłek, więc nie może udzielić takiej informacji.

3.8. Otrzymałem awizo. Niestety Punkt Obsługi Przesyłek działa w godzinach, kiedy jestem w pracy. Co mam zrobić w takiej sytuacji?

W sytuacji kiedy adresat nie może odebrać awizowanej przesyłki, może ona zostać odebrana przez osobę pełnoletnią zameldowaną pod tym samym adresem, co adresat.

3.9. Jaka jest wysokość odszkodowania w razie zaginięcia przesyłki?

Wysokość odszkodowania w razie utraty przesyłki wynosi dziesięciokrotność opłaty pobranej za nadanie paczki. Zajrzyj do naszego regulaminu, aby zapoznać się ze szczegółami.

3.10. Czy można wykupić opcję nadania paczki - "ostrożnie" ?

Nie ma specjalnej dodatkowej opcji, aby przesyłka była traktowana jako delikatna. InPost dokłada wszelkich starań, aby przesyłki dostarczane były w nienaruszonym stanie.

4.1. Co to jest Punkt Obsługi Przesyłek?

Punkt Obsługi Przesyłek, tak zwany POP, to miejsce, gdzie klient bez umowy może nadać lub odebrać przesyłkę.

4.2. Czy mogę otworzyć Punkt Obsługi Przesyłek w moim mieście?

Jeśli jesteś zainteresowany otwarciem Punktu Obsługi Przesyłek prosimy wypełnij poniższy formularz a następnie odeślij na adres pok@inpost.pl

 

Prosimy o podanie danych:

Imię nazwisko :

Miejscowość:

Telefon kontaktowy:

Email:

Czy Prowadzi Pani/Pan działalność gospodarczą TAK/NIE Jeżeli TAK proszę podać dane:

  • adres placówki
  • kod pocztowy placówki
  • rodzaj prowadzonej działalności w placówce
  • godziny otwarcia placówki minimum od 8.00 do 18.00 oraz w sobotę minimum 3 godziny.

Czy posiada Pani/Pan lokal do prowadzenia działalności TAK/NIE

4.3. Jak znaleźć POP InPost?

Na naszej stronie www.inpost.pl znajduje się lokalizator, który pozwoli Ci odnaleźć najbliższy POP oraz Paczkomat InPost.

5.1. Jaki jest kontakt z Działem Handlowym?

Aby skontaktować się z Działem Handlowym należy  Wybrać z menu temat kontaktu i wypełnić formularz: inpost.pl/pl/kontakt/skontaktuj-sie-z-nami

5.2. Jaka jest oferta dla klienta biznesowego?

InPost oferuje klientom biznesowym kompleksowe i profesjonalne usługi logistyczne. Chcemy być najlepszym partnerem dla naszych klientów strategicznych, dlatego oferta InPost jest elastyczna i dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego kontrahenta.

5.3. Co to jest masowy nadawca?

Masowy nadawca to klient, który nadaje miesięcznie minimum 20 tysięcy sztuk różnych przesyłek w miastach objętych działaniem InPost.

5.4. Co oznacza pojęcie Opiekun Handlowy w Inpost?

Opiekun handlowy w InPost to osoba, która podpisuje z Klientem umowę, przeprowadza wszelkie negocjacje, ustala warunki współpracy, prowadzi ustalenia operacyjne, finansowe, utrzymuje stały kontakt z klientem oraz odpowiada za przeprowadzone transakcje handlowe. Kontakt z naszym biurem handlowym możliwy jest poprzez formularz kontaktowy na stronie: inpost.pl/pl/kontakt/skontaktuj-sie-z-nami

5.5. Chciałbym podjąć współpracę z firmą InPost - co mam zrobić?

W celu nawiązania współpracy proszę o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie www.inpost.pl, bądź kontakt z Infolinią pod numerem Infolinii 801 400 100 (dla telefonów stacjonarnych) lub 722 444 000 (dla telefonów komórkowych).

5.6. Jakie ilości przesyłek musi Klient wysyłać, aby podjąć współpracę w ramach umowy?

Do podjęcia współpracy w ramach umowy wymagana jest dystrybucja  przesyłek na kwotę 70000 zł netto w skali miesiąca dla klientów kluczowych oraz 1500 zł netto dla pozostałych klientów. Klienci wysyłający korespondencję o niższej wartości, niż wskazana powyżej, zachęcani są do korzystania z naszych usług przez samodzielne nadania w Punktach Obsługi Przesyłek InPost.

6.1. Program EkoInPost (zakończony)

Firma InPost, po wprowadzeniu na rynek metalowych plomb, uruchomiła program ochrony środowiska - EkoInPost. Program obejmował działania proekologiczne w całości oparte na recyclingu metalowych zabezpieczeń, stanowiący jednocześnie program lojalnościowy dla Klientów. Osoby korzystające z usług firmy InPost otrzymywały nagrody w zamian za zwrot plomb. Program został zakończony w połowie 2011 roku.

E-Commerce Polecony InPost

Usługa dostępna jest dla przesyłek o wadze maksymalnej do 1 kg i i wymiarach, których suma nie może być większa niż 650 mm, przy czym najkrótszy z wymiarów nie może być dłuższy nić 60 mm.

W przypadku przekroczenia któregokolwiek z wymiarów dopłata do przesyłki za niestandardowy wymiar – 15 zł netto.

Paczki Kurierskie:

PACZKA STANDARDOWA (Kształt prostopadłościanu, sześcianu lub foliopak)

Najdłuższy bok nie przekracza 120 cm

Suma wymiarów nie przekracza 220 cm

PACZKA NIESTANDARDOWA

Nie spełnia choćby jednego z powyższych kryteriów, lub posiada kształt owalny lub cylindryczny

PACZKA DŁUŻYCOWA

Długość najdłuższego boku przekracza 200 cm, ale nie może przekraczać 350 cm

Maksymalna waga rzeczywista pojedynczego elementu nie może przekraczać 30 kg