10 przykazań pracownika
Kariera Porady

10 przykazań pracownika

6 Maja 2020

Każde miejsce pracy rządzi się swoimi prawami. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności obowiązujący w firmie regulamin może różnić się niektórymi elementami. Niemniej jednak obowiązkiem każdego pracownika jest przestrzeganie wyznaczonych reguł. Co jeszcze powinien robić zatrudniony, by odnieść sukces zawodowy, przy jednoczesnym zachowaniu udanego życia prywatnego? Sprawdź dekalog dla każdego pracownika!

​​​​​​​

Należy mieć nadzieję, że każdy zatrudniony, na samym początku kariery w nowej firmie, chce być dobrym pracownikiem. Cóż to w praktyce oznacza? Rzetelne wykonywanie swoich obowiązków, przestrzeganie ustalonych reguł oraz robienie tego, co poleci szef. W rzeczywistości jednak bardzo łatwo utracić balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Bycie dobrym pracownikiem niekoniecznie więc wiąże się wyłącznie z pracą i osiąganiem sukcesów zawodowych. Dla zdrowia i spokoju ducha istotny jest także relaks i czas spędzony z rodziną. O czym zatem powinien pamiętać każdy zatrudniony?

Najważniejszym przykazaniem każdego pracownika jest oddzielenie życia osobistego od zawodowego. Wszelkie obowiązki, które zatrudniony wykonuje w siedzibie firmy, powinny pozostać tam po zakończonym dniu pracy. Dom jest miejscem, w którym pracownik odpoczywa i spędza czas z rodziną, dlatego niezdrowo jest przenosić tam czynności, związane z życiem zawodowym.

Jeżeli otrzymujesz nowe zadanie, staraj się poświęcić mu jak najwięcej uwagi. Dzięki takiemu podejściu szybciej uporasz się z obowiązkami, a Twoja praca będzie o wiele bardziej efektywna. Nie pozwól, by rozpraszały Cię bodźce z zewnątrz, które nie są powiązane z wykonywanymi czynnościami zawodowymi. Odcięcie się od nieistotnych spraw uczyni Cię bardziej produktywnym.

Każde zadanie w firmie wiąże się z nowym wyzwaniem. Spraw, aby stało się ono sposobem na wykazanie swoich umiejętności i zaangażowania w powierzane obowiązki. Wykonuj pracę rzetelnie, najlepiej jak potrafisz, dzięki czemu wysiłek włożony w życie zawodowe zostanie dostrzeżony przez przełożonego. Pamiętaj, by wszystko robić na sto procent.

Dobrze zorganizowany czas pracy to jedno z najistotniejszych przykazań pracownika. Dobrze przemyślany harmonogram wykonywania zadań pozwoli Ci zaplanować kolejność, w jakiej zrealizujesz swoje obowiązki. Dzięki temu określisz, które z nich są priorytetowe, a które mogą trochę poczekać. Dzięki organizacji dnia pracy będziesz także przygotowany na to, że niektóre sprawy wymagają od Ciebie więcej czasu i uwagi. Pomoże Ci to uniknąć niepotrzebnego stresu.

W Twoim życiu zawodowym powinna znaleźć się także chwila na przerwę. Podczas dnia pracy pozwól sobie na kilka minut odpoczynku. Dzięki temu odświeżysz umysł i nabierzesz energii do realizowania dalszych obowiązków. 

Szczęśliwy pracownik to produktywny pracownik. Dlatego przykazaniem każdego zatrudnionego jest dążenie do spełnienia zawodowego. Pamiętaj, że praca, którą wykonujesz, powinna codziennie dostarczać Ci satysfakcji. Tylko wtedy możesz zadbać o rozwój osobisty, pokonując szczeble na szczyt wymarzonej kariery.

Niezależnie od pracy, jaką wykonujesz, powinieneś na bieżąco dbać o sprawy związane ze swoim zdrowiem. Wykonywanie podstawowych badań, czy wizyta u lekarza, gdy coś się dzieje, to jednak nie wszystko. Należy pamiętać, że ogromną rolę w dobrym samopoczuciu odgrywają zdrowe odżywianie oraz wysiłek fizyczny. Efekty dbania o zdrowie odbiją się również na Twoim życiu zawodowym – dzięki nim będziesz bardziej skupiony i energiczny.

Każdy z nas co jakiś czas w swoim życiu natrafia na problemy czy niepowodzenia. Nie można jednak ukrywać ich przed całym światem. Przykazaniem dla każdego pracownika jest więc obowiązek rozmawiania o tym, co go dręczy. Dzięki temu rozładujesz negatywną energię,. Podzielenie się rozterkami to również sposób na szybsze zażegnanie problemu.

Niekiedy nagromadzony stres i negatywne emocje próbują wziąć górę nad naszym opanowaniem. Niezależnie od tego, co dzieje się w życiu pracownika, nie może on zapomnieć o byciu kulturalnym w miejscu pracy. Wulgarne odzywanie, czy niemiłe zachowanie w stosunku do szefa lub współpracowników może negatywnie wpłynąć na kontakty w firmie, jak również przyczynić się do zwolnienia niesubordynowanego pracownika.

Jednym z głównych dążeń firmy jest stworzenie zgranego zespołu pracowników. Dlatego obowiązkiem każdego zatrudnionego jest sprawna praca w grupie. Nie tylko stanowi to okazję do zacieśnienia firmowych więzi, ale także jest szansą na uwolnienie się od nadmiaru zadań, poprzez ich sprawiedliwy podział pomiędzy członków teamu.