Bezpieczeństwo z InPost

Bezpieczeństwo na
pierwszym miejscu

Chroń swoje dane z aplikacją
InPost Mobile

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Co więcej haseł,
to nie jedno

Nie używaj tych samych haseł do poczty oraz innych serwisów. Używanie jednego hasła może spowodować, że przestępcy, którzy przejmą je z pierwszej strony, będą próbowali go użyć do zalogowania się na inne serwisy.

Wysyłaj z głową

Wysyłając pliki w postaci załącznika staraj się (w zależności od stopnia ich prywatności) zabezpieczyć je hasłem. Hasło wyślij w osobnej wiadomości lub SMS-em.

Zawsze blokuj telefon
i komputer

Pamiętaj, że odblokowane urządzenie to łatwy kąsek dla cyberprzestępców. Jeśli możesz, to zaszyfruj komputer i telefon specjalnym programem. To dodatkowe zabezpieczenie Twoich urządzeń.

Zastanów się dwa razy przed otwarciem załącznika

W załącznikach, które wysyłają cyberprzestępcy, znajdują się wirusy i inne programy, które mogą zainfekować twój sprzęt.

Prywatność na wysokim poziomie

Z pewnością podniesiesz swój poziom bezpieczeństwa, jeśli zmienisz ustawienia prywatności swojej przeglądarki internetowej na bardziej „agresywne”.

Instaluj aplikacje mobilne tylko
z oficjalnych sklepów

Cyberprzestępcy zachęcają do pobierania nieautoryzowanych aplikacji, żeby wykradać dane, zdjęcia i pieniądze.

Antywirus to konieczność

Taki program zabezpieczy Twoje urządzenie przed wirusami.

Zawsze sprawdzaj, gdzie wpisujesz swoje hasło

Cyberprzestępcy tworzą fałszywe strony WWW, aby wykraść Twoje hasła.

Pamiętaj o backupach

Kopie zapasowe przydają się najbardziej, kiedy niespodziewanie stracisz swoje dane. W tym celu, skorzystaj z płatnych serwisów lub dokonaj zakupu np. dysku przenośnego. Przed wysyłką kopii swoich danych do chmury, zabezpiecz je hasłem.

Twórz silne, trudne do złamania hasła

Zmieniaj hasła regularnie. Hasła nie powinny nawiązywać do twoich danych osobowych np. imienia, nazwiska czy daty urodzenia. Nie używaj jednego hasła do różnych serwisów. Bezpieczne hasło powinno mieć min 16 znaków, zawierać małe i wielkie litery, minimum 1 znak specjalny i cyfrę.

Aktualizacje to podstawa

Dbaj o regularne aktualizacje systemu operacyjnego, antywirusa (w tym oprogramowania antymalware i antyspyware) i zapory.

Cyberprzestępczość

To ogół zagadnień, które dotyczą przestępstw popełnianych w Internecie.

Phishing

To jedna z najczęstszych i najbardziej popularnych metod oszustwa, którą wykorzystują cyberprzestępcy. Popularny phishing polega na tym, że przestępca podszywa się pod konkretną instytucję lub osobę w celu wyłudzenia cennych i poufnych informacji. Mogą to być np. hasła, loginy, dane osobowe czy dane bankowe.

Jedną z form phishingu jest tzw. SMS phishing (smishing), który polega na wysyłaniu wiadomości SMS, mających skłonić użytkownika urządzenia do podjęcia konkretnej akcji lub działania. Wiadomości phishingowe zawsze zawierają link do fałszywej strony, na której nieświadomy niczego użytkownik przekazuje przestępcom swój login i hasło.

Spoofing

Metoda internetowego oszustwa, której działanie opiera się na podszywaniu pod konkretny podmiot (element oprogramowania czy innego użytkownika Internetu) w celu wyłudzenia wrażliwych danych, takich jak np. dostępy do rachunków bankowych. Wyróżniamy kilka rodzajów spoofingu: spoofing adresu IP, spoofing wiadomości email, spoofing SMS oraz spoofing informacji dzwoniącego.

Spoofing to operacja relatywnie tania i do wykonania przez każdego z podstawową wiedzą informatyczną. Własna bramka SMS, fałszywa domena czy wykorzystanie technologii, dają przestępcom wręcz nieskończone możliwości działania i wyłudzania środków finansowych.

Malware

To szkodliwe oprogramowanie przesyłane jako załącznik, którego celem jest uzyskanie dostępu do Twojego urządzenia. Należy szczególnie uważać na odmiany malware, takie jak: spyware, rookity, trojany czy keyloggersy. Malware dostaje się do urządzenia najczęściej przez pocztę elektroniczną. Dlatego, pod żadnym pozorem, nie należy pobierać żadnych załączników, co do których nie mamy pewności, że pochodzą z autentycznego i sprawdzonego źródła.

Ransomware

Typ szkodliwego oprogramowania, którego działanie prowadzi do całkowitego zablokowania dostępu do systemu operacyjnego komputera. Za odblokowanie urządzenia przestępcy żądają zazwyczaj dużych pieniędzy. Oprogramowanie typu ransomware może zainfekować komputer przez wiadomość email lub stronę internetową, a najlepsi specjaliści od takich ataków szyfrują nie tylko system, ale również poszczególne pliki i foldery na komputerze użytkownika. To dlatego tak ważne są kopie zapasowe danych. Pod żadnym pozorem nie wolno spełniać finansowych żądań przestępcy – całą sprawę należy jak najszybciej zgłosić organom ścigania.

Zalecamy wzmożoną uwagę i ostrożność w podawaniu swoich danych lub „klikaniu”
w podejrzane komunikaty czy wiadomości. W przypadku pojawienia się niepokojących
incydentów, uprzejmie prosimy o zgłoszenie ich na adres:

Poznaj zasady bezpieczeństwa InPost

Wiadomości SMS

Sprawdź, jak chronić się przed fałszywymi SMS-ami.

Sprawdzam

Wiadomości e-mail

Sprawdź, jak chronić się przed fałszywymi wiadomościami
e-mail.

Sprawdzam

Aplikacje

Sprawdź, jak chronić swoje aplikacje.

Sprawdzam

Urządzenia

Sprawdź, jak chronić swoje urządzenia.

Sprawdzam

Wiadomości SMS

  • Uważaj na fałszywe smsy.
    Informujemy, że InPost nigdy nie wysyła SMS-ów z informacją o dopłatach. Wszelkie informacje na temat rozliczeń pojawiają się wyłącznie w Managerze Paczek lub na fakturze.
  • Uważaj na wiadomości, które wymagają od Ciebie wysłania płatnego SMS-a w celu „pobrania informacji o paczce”.
    Wysłanie SMS-a nalicza opłatę, która trafia na konto oszustów.
  • Jeżeli wiadomość wydaje Ci się podejrzana, sprawdź ją „u źródła”, czyli w firmie, która wysłała wiadomość.
    Zadzwoń, napisz lub zapytaj bezpośrednio. Nigdy nie wybieraj numeru telefonu podanego w takiej wiadomości email lub SMS, a zamiast tego wejdź na stronę firmy, która wysłała SMS lub email i użyj kontaktu podanego na stronie.
Danger sms

Wiadomości email

  • Zwróć uwagę, czy w adresie email nie ma literówki.
    Przestępcy wysyłają niebezpieczne wiadomości email z fałszywych, ale podobnie brzmiących adresów, jak @intops.pl, @impost.pl czy @inpost-eu.pl. Maile, które rozsyłają cyberprzestępcy, różnią się od oryginałów przede wszystkim pisownią, dziwnym, podejrzanym adresem i załącznikami.
  • Prawdziwe maile z powiadomieniami od InPost nigdy nie zawierają żadnych załączników!
    W przypadku otrzymania wiadomości z załącznikiem, pod żadnym pozorem nie otwieraj pliku (najczęściej z rozszerzeniem .doc, .txt lub PDF). Ponadto, w treści zawirusowanych wiadomości pojawia się często sformułowanie „list przewozowy", którego nigdy nie używamy.
  • Uważaj na maile, które wymagają od Ciebie wysłania płatnego SMS-a w celu „pobrania informacji o paczce”.
    Wysłanie SMS-a nalicza opłatę, która trafia na konto oszustów.
Danger mail

Aplikacje

  • Pobieraj aplikacje tylko z legalnego, autoryzowanego źródła.
    Zachowaj zdrowy rozsądek w kontekście tych zainstalowanych na smartfonie. Naszą aplikację mobilną InPost Mobile (to najlepszy sposób na śledzenie paczek) możesz pobrać – w zależności od systemu operacyjnego, który posiadasz – tutaj:
    Google Play
    App Store
    Huawei AppGallery
  • Zabezpiecz dostęp do swoich aplikacji.
    Telefon zabezpiecz hasłem lub PINem (ale nic w stylu 1234, 9876) i korzystaj z blokady na odcisk palca. Komputer zabezpiecz hasłem, możesz również zahasłować dysk twardy.
  • Pamiętaj o aktualizacjach, bo poprawiają bezpieczeństwo telefonu i aplikacji.
    Dbaj o to, by były zawsze zainstalowane.

Urządzenia

  • Uważaj na ogólnodostępne sieci WiFi.
    Nazwa sieci może być podoba do miejsca, w którym się znajdujesz (np. „BezpiecznaSiecCentrumHandlowego”), ale nie musi to oznaczać, iż jest to sieć wystawiona przez zarządcę obiektu. Złota zasada: jeśli naprawdę nie musisz, nie korzystaj. Znacznie lepiej do pracy czy rozrywki w podróży wykorzystać hotspot udostępniony z Twojego smartfona.
  • Sprawdzaj dokładnie adresy internetowe stron, które odwiedzasz ze swojego urządzenia. Prawidłowo zapisana strona powinna mieć protokół HTTPS, czyli https://.
  • Nie podłączaj do komputera znalezionych przypadkowo dysków zewnętrznych i innych nośników USB.
    Nigdy nie wiesz, czy są bezpiecznie, i czy nie przenoszą wirusa. Najlepiej, jeśli sprawdzisz taki nośnik na starym komputerze bez podłączenia do Internetu lub w serwisie komputerowym.