5 informacji o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych
Dla biznesu Porady

5 informacji o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych

12 Grudnia 2019

Wybór formy opodatkowania jest jednym z najistotniejszych obowiązków w  trakcie zakładania własnej firmy. Przedsiębiorcy często decydują się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który uznaje się za uproszczoną formę opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT). W tej metodzie to przychód pełni funkcję podstawy opodatkowania. Co powinniśmy wiedzieć o ryczałcie? Przygotowaliśmy najważniejsze informacje!

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – co to takiego?

W pierwszej kolejności warto nieco przybliżyć pojęcie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Upraszczając: to specyficzna forma opodatkowania, w której kluczowy jest przychód. Jej wybór gwarantuje nam prostszy sposób rozliczeń podatkowych, co znacząco ułatwia prowadzenie firmy. Zamiast tradycyjnej księgi przychodów i rozchodów zajmujemy się ewidencją przychodów odrębnie za każdy rok podatkowy – dotyczy to również wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, gdy nimi dysponujemy, a także ewidencji wyposażenia. W tym systemie będziemy zobowiązani do przechowywania dowodów zakupu towarów i nie mamy możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu i pomniejszania w ten sposób podstawy opodatkowania.​​​​​​​

Kto może skorzystać z ryczałtu?

Niestety nie każdy przedsiębiorca ma możliwość wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest ona przeznaczona tylko dla konkretnej grupy podatników – osób fizycznych prowadzących, np. działalność handlową w formie spółki cywilnej, jawnej bądź samodzielnie. Istnieje jeszcze dodatkowy warunek, który musi zostać spełniony – uzyskanie w roku poprzedzającym rok podatkowy:

 • przychodów nieprzekraczających 250 000 euro z działalności całkowicie samodzielnej,
 • przychodów nie większych niż 2500 000 euro pozyskanych wyłącznie z działalności w spółce.

W sytuacji, gdzie podatnik w ubiegłym roku podatkowym prowadził własny biznes
i równocześnie firmę w formie spółki, w celu obliczenia limitu, przychody nie zostaną zsumowane. Limity dla tych dwóch odrębnych rodzajów działalności są określone odrębnymi przepisami.

Z ryczałtu nie mogą korzystać:

 • lombardy,
 • apteki,
 • firmy zajmujące się handlem wartościami dewizowymi,
 • przedstawiciele wolnych zawodów (z wykluczeniem działalności lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położnych, pielęgniarek, tłumaczy oraz nauczycieli udzielających usług na godziny),
 • przedsiębiorstwa handlujące częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
 • agencje reklamowe, placówki księgowo-kadrowe bądź prawnicze. 

Czy ryczałtowiec musi mieć kasę fiskalną?

Przepisy ustawy o VAT mówią wyraźnie o konieczności korzystania z kasy fiskalnej: ten obowiązek dotyczy płatników trudniących się sprzedażą na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Przytoczony przepis dotyczy także przedsiębiorców, jacy zdecydowali się wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałtowcy mogą jednak korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Przysługuje on na przykład ze względu na nieprzekroczenie rocznego limitu obrotów lub prowadzenie sprzedaży wysyłkowej. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia, kasy fiskalnej nie muszą posiadać przedsiębiorcy, których obrót netto ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w poprzednim roku nie przekroczył kwoty 20 000 zł. Sprzedawcy z branży e-commerce otrzymujący zapłatę za towary wyłącznie przelewem na wskazane konto bankowe również mają możliwość odstąpienia od używania kasy fiskalnej, a do tego nie obowiązuje ich wspomniany limit 20 000 zł.

Jakie są zalety i wady ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt, jak każda forma opodatkowania ma swoje najważniejsze plusy i minusy. Warto zdawać sobie z nich sprawę, zanim wybierzemy ryczałt lub VAT. Oto one:

Zalety ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:

 • łatwa i przejrzysta księgowość – nie musimy prowadzić księgi przychodów i rozchodów,
 • mamy stosunkowo niskie stawki podatków,
 • możemy rozliczać ryczałt kwartalnie – oczywiście po spełnieniu określonych warunków.

Wady ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:

 • nie przysługują nam różnego rodzaju ulgi,
 • w trakcie roku podatkowego nie mamy możliwości rezygnacji z tej formy opodatkowania,
 • nie rozliczymy kosztów uzyskania przychodów.

Czy można stracić prawo do ryczałtu?

Tak, przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będzie zobowiązany przejść na rozliczanie się wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym, jeśli:

 • przeprowadzi transakcję, która ustawowo nie powinna być opodatkowana ryczałtem,
 • przekroczy limit przychodu wynoszący 150 tys. euro w roku podatkowym.

W pierwszej wymienionej sytuacji przejście następuje natychmiast, natomiast w drugiej dopiero od nowego roku podatkowego. Warto o tym pamiętać. 

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 8,91 zł*.


 • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
 • Darmowe podjazdy kurierskie
 • Ekspresowa dostawa
 • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
 • Opłata paliwowa wliczona w cenę
 • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Lista i opis usług świadczonych przez InPost Sp. z o. o. oraz szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach, znajdują się w Polityce prywatności