Biznes dla młodych – pomysły na pierwszy biznes
Porady

Biznes dla młodych – pomysły na pierwszy biznes

29 Marca 2023

Historie największych firm na świecie są niekiedy zaskakujące. Wielu milionerów zaczynało od pracy we własnym garażu i potencjału, a dziś może cieszyć się prowadzeniem dochodowych przedsiębiorstw. Do tego trzeba przede wszystkim pasji, pomysłu i zapału. Poznaj pomysły na biznes w młodym wieku i rozwiń swoje skrzydła!

Biznes dla młodych – co trzeba wiedzieć?

Zanim poznasz pomysły na biznes dla młodych, musisz wiedzieć, że prowadzenie własnej firmy nie jest proste. Nie ma żadnego przedsiębiorstwa, w którym jego właściciel czy pracownicy nie musieliby borykać się z problemami i kryzysami. Żadna firma nie może działać jedynie poprzez odnoszenie sukcesów. Wzloty i upadki są nieodłączną częścią i prywatnego, i biznesowego życia. Każda młoda osoba musi zdawać sobie z tego sprawę i wiedzieć, na co się pisze poprzez podejmowanie nowych projektów.

Ciekawe pomysły na biznes to nie wszystko. Do prowadzenia firmy trzeba mieć jeszcze predyspozycje personalne. Przedsiębiorca musi cechować się zaradnością, zorganizowaniem, zdolnościami przywódczymi, ambicją i nieustannym dążeniem do wyznaczanych sobie celów. Trzeba być przygotowanym na wiele wyzwań oraz formalności.

Młody przedsiębiorca powinien zorientować się, czy na rynku nie ma już innego biznesu o takiej samej nazwie, jaką on chce nadać swojej firmie. Poza tym musi podjąć decyzję o formie opodatkowania dochodów czy o tym, kto zajmie się sprawami księgowymi przedsiębiorstwa. Warto też skonstruować szczegółowy biznesplan, który pomoże w efektywniejszym rozwijaniu firmy, osiąganiu kolejnych celów i sfinansowaniu trudnych początków.​​​​​​​

Jak znaleźć pomysł na biznes dla młodych?

Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć pomysł na biznes dla młodych, to skup się przede wszystkim na swoich pasjach i tym, co lubisz. Najlepsze efekty osiągniesz, kiedy w życiu zawodowym będziesz zajmować się tym, co sprawia Ci realną radość. W sieci znajdziesz nawet pomysły na biznes dla nastolatków w domu, ale żaden z nich nie będzie udany, kiedy branża nie będzie Ci odpowiadać.

Hobby to nie wszystko. Przedsiębiorca powinien cechować się wiedzą na temat rynku, na który chce wejść. Musi świetnie znać się na oferowanych przez siebie produktach. Gdy znajdziesz tematykę, w której dobrze się czujesz, poszukaj jakiejś luki w rynku, który planujesz zawojować. Innowacyjne biznesy mają lepszą siłę przebicia od tych podobnych do wielu innych.

Warto określić także grupę docelową swoich usług czy produktów, ponieważ to pozwala na lepsze dopracowanie oferty i skupienie się na potrzebach konkretnych klientów. W wymyślaniu pomysłu na biznes w internecie i nie tylko przydają się narzędzia do śledzenia aktualnych tendencji w sieci. Gdy dowiesz się, czego potrzebują użytkownicy, łatwiej będzie Ci trafić do nich ze swoim asortymentem i sprzedawać produkty.

Jaki biznes dla młodych ludzi może sprawdzić się w dzisiejszych czasach? Jeśli ma się predyspozycje, to warto rozważyć wejście na rynek IT. Można tworzyć np. własne aplikacje lub zająć się testowaniem oprogramowania. Dużą szansę na sukces daje również świat dietetyki, zdrowej żywności czy restauratorstwa. Można zająć się np. produkcją wegańskich odpowiedników jedzenia pochodzenia zwierzęcego.

Warto rozważyć drobniejsze pomysły na biznes dla studentów, które pomogą dorobić w drobnych chwilach. Przykładem jest rękodzieło, czyli wytwarzanie przedmiotów artystycznych lub użytkowych własnoręcznie i sprzedawanie ich za pośrednictwem platform online. Ponadto warto wykorzystać swoje zdolności dotyczące np. pisania i otworzyć firmę zajmującą się copywritingiem. Treści internetowe, takie jak artykuły na blogi to w dzisiejszych czasach bardzo pożądany produkt. Aby go tworzyć w wysokiej jakości, trzeba mieć w sobie pokłady kreatywności, a co najważniejsze – również wiedzy i umiejętności.

Pomysł na firmę dla młodej mamy to np. produkcja akcesoriów dla dzieci czy wpisujących się w trendy dbania o środowisko wielorazowych pieluch. Dobry biznes dla młodych ludzi z domu to także korepetycje. Jeśli ktoś czuje się pewnie w jakimś przedmiocie, to z powodzeniem może uczyć innych i pomagać im w trudnościach w szkole czy na studiach. Przy okazji sam cały czas szkoli swoje umiejętności.

Pomysł na biznes dla młodych – jak otworzyć swoją pierwszą działalność?

Gdy masz już pomysł na firmę dla młodych, czas przejść do formalności. Do samodzielnego założenia działalności niezbędne jest osiągnięcie pełnoletności. Firmę powinni założyć ci, którzy będą zarabiać na jej prowadzeniu miesięcznie więcej niż połowa aktualnej najniższej pensji krajowej. Muszą w tym celu zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli CEIDG. Na tym etapie konieczne jest wymyślenie nazwy przedsiębiorstwa.

Następnie wybiera się kod Polskiej Klasyfikacji Działalności, który określa, czym zajmuje się dana firma. Trzeba ustalić także rodzaj opodatkowania, a do wyboru jest liniowy, ryczałtowy oraz klasyczny. Warto podjąć współpracę z biurem rachunkowym, które pomoże ci uporządkować sprawy związane z finansami czy ZUS-em. Poleca się również otwarcie konta bankowego na środki z działalności. Firmę można zarejestrować nawet przez internet.

Czy do otwarcia pierwszego biznesu trzeba mieć duży wkład finansowy?

Mogłoby się wydawać, że firma dla młodych ludzi to spory wydatek. Owszem, pieniądze są ogromnie potrzebne do rozwoju, ale nie trzeba ich mieć na start. Bez wkładu finansowego można ubiegać się o różnego rodzaju dotacje. Gdy ma się mniej niż 30 lat, warto skorzystać ze specjalnych dofinansowań dla młodych ludzi. Innymi sposobami na pozyskanie pieniędzy są m.in. fundusze z urzędu pracy i Unii Europejskiej czy współpraca z inwestorami. Przedsiębiorców chcących inwestować w nowe firmy można znaleźć m.in. na konferencjach biznesowych czy targach pracy.

Nowoczesne technologie sprawiają, że pieniądze na biznes dla młodych i nie tylko można zdobyć również poprzez crowdfunding. Polega to na zorganizowaniu zbiórki internetowej na realizację swojego biznesplanu. Najłatwiejsze będzie to dla osób, które mają jakąś społeczność w sieci, ale nie tylko one mogą w ten sposób zyskać fundusze. Zbiórki takie da się udostępniać np. na grupach biznesowych w portalach społecznościowych. Gdy pomysł jest dobry, z pewnością sam się obroni i ludzie chętnie w niego zainwestują.

Biznes dla młodych – jakie umiejętności trzeba mieć?

Można mieć nawet najlepszy pomysł na biznes dla młodzieży, ale nie uda się, jeśli nieprawidłowo się nim zarządzi. Z tego powodu w biznesie bardzo mocno liczą się umiejętności i cechy osobiste. Mnogość formalności i kontaktów z innymi wymaga, aby biznesmen był komunikatywny i otwarty. Osoby bardzo zamknięte w sobie mają znacznie mniejszą siłę przebicia. Przedsiębiorca powinien być zaradny i kreatywny.

Jeśli firma się rozwinie i z działalności jednoosobowej stanie się większym biznesem, to konieczna będzie umiejętność zarządzania zespołem. Stworzenie zgranego teamu to nie lada wyzwanie. Gdy wiesz, że potrafisz radzić sobie z klientami i dobrze odnajdujesz się w roli szefa, to zapotrzebowanie na twoje umiejętności z pewnością przyda się w prowadzeniu sklepu czy innego biura.

Możesz robić, co tylko chcesz. Kieruj się swoimi zainteresowaniami, a zarabianie niech będzie przyjemnym wynikiem spełniania i rozwijania siebie. Pamiętaj o tym, że niezależnie od tego, czym się zajmujesz, warto zadbać o odpowiednią reklamę w przestrzeni internetu, a także sprawną obsługę klienta. Traktuj równo swoich pracowników, bo za sukcesem wszystkich biznesów stoją ludzie i zgrane zespoły.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


  • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
  • Darmowe podjazdy kurierskie
  • Ekspresowa dostawa
  • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
  • Opłata paliwowa wliczona w cenę
  • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.