Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych z funduszu „Mój elektryk”. Co warto o niej wiedzieć?
Ekologia

Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych z funduszu „Mój elektryk”. Co warto o niej wiedzieć?

30 Czerwca 2022

Baterie w samochodach elektrycznych to prawdopodobna przyszłość komunikacji naziemnej. W pełni elektryczne pojazdy coraz częściej pojawiają się na polskich drogach, zarówno jako auta prywatne, jak i w roli tzw. zbiorkomu. Dzieje się to za sprawą stacji ładujących samochody elektryczne, których pojawia się coraz więcej. Aby zwiększyć siatkę elektromobilności i zainteresowanie autami bezspalinowymi na polskich drogach, rząd wdrożył program „Mój elektryk”, gwarantujący dotacje na pojazdy i stacje ładowania.

​​​​​​​Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych – jakie formalności należy spełnić?

Budowa stacji w ramach programu rządowego obejmuje infrastrukturę, która przewiduje utworzenie stacji ładowania na potrzeby własne oraz ogólnodostępne ładowarki o mocy nie mniejszej niż 22 kW.

Wysokość dofinansowania, w postaci bezzwrotnej dotacji, wyniesie:

  • Do 25% kosztów kwalifikowanych w wypadku budowy stacji ładowania obsługującej baterie w samochodach elektrycznych, która będzie przeznaczona tylko na własny użytek lub nie będzie używana jako ogólnodostępna stacja udzielająca usług ładowania.
  • Do 30% kosztów kwalifikowanych w przypadku budowy lub przebudowy ogólnodostępnej stacji, której moc wynosi od 50 do 150 kW, a także wyposażonej w przynajmniej jeden punkt gwarantujący ładowanie prądem stałym o mocy nie mniejszej niż 50 kW.

Dodatkowo dopuszcza się możliwość finansowania na poziomie do 45% dla ogólnodostępnej stacji, pod warunkiem, że gmina, w której została umieszczona, spełnia jedno z poniższych wymagań (na dzień 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek):

  • zostało zarejestrowanych mniej niż 60 tys. samochodów;
  • na 1000 mieszkańców przypadało mniej niż 400 aut;
  • liczba mieszkańców gminy wynosiła poniżej 100 tys.

Wymagania dla budowy ogólnodostępnej stacji ładowania samochodów elektrycznych

Łączna kwota przeznaczona na dofinansowania wynosi 870 mln zł i jest podzielona na kilka mniejszych wypłat, ukierunkowanych na konkretne działania:

  1. Rząd przewidział dofinansowanie w wysokości do 315 mln zł na budowę lub przebudowę ogólnodostępnych stacji ładowania, które pozwalają na ładowanie prądem stałym o mocy 50-150 kW.
  2. Do 70 mln zł trafi do osób budujących stacje ładowania, które będą inne niż ogólnodostępne, a ich moc będzie wynosić co najmniej 22 kW.
  3. Kolejne 70 mln ma być przeznaczone na budowę punktów ładowania, które nie są przeznaczone do świadczenia usługi ładowania, o mocy nie mniejszej niż 22 kW.
  4. 100 mln zł ma być przeznaczone na budowę lub przebudowę już istniejących, ogólnodostępnych stacji wodoru.
  5. Program przewiduje także przeznaczenie 315 mln zł na wybudowanie i przebudowanie ogólnodostępnych stacji, świadczących usługi ładowania prądem stałym, którego moc wynosi minimum 150 kW.

Ponadto, przy powyższym podziale zakłada się, że 20% środków zostanie przeznaczonych na MŚP w trakcie naboru w latach 2021-2024; jeśli do tego czasu budżet nie zostanie wyczerpany, przewiduje się dodatkowe nabory, bez gwarantowanego budżetu dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Kto może wybudować własną stację ładowania samochodów elektrycznych?

Ze względu na zniesienie obowiązku budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych przez spółki energetyczne, punkt tego typu może utworzyć wielu, nawet prywatnych użytkowników samochodów, pod kilkoma warunkami. Jednym z nich jest możliwość pokrycia ceny stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Ponadto, na programie „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru” skorzystają przedsiębiorcy, spółdzielnie, jednostki samorządu terytorialnego, rolnicy indywidualni oraz wspólnoty mieszkaniowe, które zdecydują się na budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych. Oznacza to, że osoby z wyżej wymienionych grup posiadające baterie w samochodach elektrycznych mogą zgłosić się o dofinansowanie budowy stacji ładującej, która będzie służyła do obsługi prywatnej lub w celu świadczenia usług.

Czas składania wniosków potrwa do 31.12.2025 roku, okres pozyskania dotacji dla inwestorów potrwa do 15.12.2028 roku.​​​​​​​

 

 

Co jest potrzebne do wybudowania stacji ładowania aut elektrycznych?

Zastanawia Cię, ile kosztuje stacja ładowania? Cena stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, jest niewielka w porównaniu do budowy standardowej stacji paliw. Wybudowanie punktu dla samochodów spalinowych wiąże się z wydatkami w granicach 5-10 mln zł. Koszt budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych to około 100 tys. zł. Podobnie jak w przypadku budowy stacji paliw kopalnych, cena stacji ładowania pojazdów elektrycznych obejmuje koszty formalności związanych z jej utworzeniem. Poza dokumentami związanymi z budową i geodezją utworzenie punktu ładowania na baterie w samochodach elektrycznych należy także zgłosić do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych.

Jeśli nadal masz wątpliwości lub pytania związane z ceną punktu ładowania samochodów elektrycznych, wydatkami na pozyskiwanie energii lub kosztami budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych, warto zajrzeć na stronę gov.pl. Informacje znajdziesz w zakładce Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiedzialnego za wprowadzenie programu dofinansowania i monitoring jakości środowiska. Przygotowano zestaw pytań i odpowiedzi, związanych z dofinansowaniem oraz budową nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.