Certyfikat typu Wildcard – możliwości, funkcja, znaczenie
E-commerce Porady

Certyfikat typu Wildcard – możliwości, funkcja, znaczenie

19 Sierpnia 2022

Masz swój sklep internetowy, rozbudowany portal, a może wizytówkę firmy? Posiadasz wiele adresów pod jedną domeną, aby zapewnić lepszą funkcjonalność? Świetnie! Warto jednak pamiętać o tym, aby zabezpieczyć je certyfikatem SSL. Nie musisz jednak wykupywać tej usługi dla każdego adresu należącego do głównej strony WWW. Odpowiedzią na Twoje oczekiwania jest Wildcard dla domeny. Dowiedz się, co to takiego.

Co to jest Wildcard?

Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej, na pewno wiesz, jak ważne jest bezpieczeństwo danych Twoich klientów, czytelników czy też użytkowników. Masz do dyspozycji wiele sposobów na to, aby przekonać ich do siebie, zachęcić do podjęcia działania, a także stworzyć swojego rodzaju bańkę ochronną dla wszelkich danych, które są udostępniane. Na pozór być może nie ma ich wiele, ale kiedy przyjrzysz się funkcjom na swoim portalu, zobaczysz, że użytkownicy mogą wykonać wiele czynności, np.: dokonać rejestracji konta, wysłać maila, pozostawić kontakt do siebie czy też złożyć zamówienie i zapłacić za produkt. Na każdym kroku trafia do Ciebie (jako właściciela adresu) mnóstwo informacji. Oczywiście zbierane są one w konkretnym celu, o czym musisz też poinformować swoich użytkowników. Formułki RODO, solidna baza danych i serwery wykupione u zaufanych firm to jeszcze nie wszystko. Trzeba także zająć się certyfikatem SSL, a w wielu przypadkach także Wildcard. Co to jest?​​​​​​​

Jego funkcja jest właściwie taka sama, jak w przypadku tradycyjnego SSL. Przy adresie pojawia się zatem zielona kłódka, która świadczy o tym, że daną domenę chroni certyfikat. Zakres działania jest znacznie szerszy. Zabezpieczenie dotyczy nie tylko głównej strony internetowej, ale także wszystkich pojawiających się subdomen pierwszego rzędu. Przykład? Jeśli Twój adres brzmi: wildcard.pl, chroniony będzie także: sklep.wilcard.pl, b2b.wildcard.pl, blog.wildcard.pl itd. Nie dotyczy to jednak subdomen drugiego rzędu (także z przedrostkiem www), które wymagają wykupienia drugiego certyfikatu SSL.

Certyfikat typu Wildcard – jego funkcja?

Bez odpowiednich zabezpieczeń, łatwe byłoby przechwycenie udostępnianych danych i używanie w niepożądany sposób. Kiedy potencjalny klient albo czytelnik widzi charakterystyczną zamkniętą kłódkę przy adresie WWW, ma też pewność, że wchodzi na bezpieczną stronę, gdzie dane są szyfrowane. Do tego właśnie potrzebny jest certyfikat SSL Wildcard, szczególnie w przypadku dużej liczby subdomen.

Wildcard – zalety płynące z jego używania

Wildcard pełni formę zabezpieczenia stron internetowych, przez które przesyłane są ważne dane. Niezależnie od tego, czy jest to sklep, blog, czy wizytówka firmy, znacznie zwiększa wiarygodność oraz zaufanie. Gwarantuje bezpieczeństwo przesyłu danych oraz ochronę transakcji płatniczych wykonywanych przy pomocy bankowości elektronicznej.

Certyfikat Wildcard jest szczególnie przydatny dla właścicieli rozbudowanych stron internetowych, w których skład wchodzą osobne subdomeny. Przykładem może być tu blog, sklep czy platformy przystosowane pod klientów indywidualnych lub pod przedsiębiorców. Dzięki temu, że inwestujesz w jeden certyfikat, możesz chronić wiele adresów jednocześnie – bez ponoszenia kosztów za każdy z nich osobno.

Niższe koszty to jedno: ważne jest także to, że szyfrowanie danych przy pomocy SSL wymaga wyłącznie jednego adresu IP. Certyfikat rozpoznawalny jest przez większość przeglądarek, dlatego dociera on właściwie do 99% użytkowników Twojej strony internetowej.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


  • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
  • Darmowe podjazdy kurierskie
  • Ekspresowa dostawa
  • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
  • Opłata paliwowa wliczona w cenę
  • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.