Co daje segregacja śmieci i dlaczego nie warto z niej rezygnować?
Ekologia

Co daje segregacja śmieci i dlaczego nie warto z niej rezygnować?

19 Kwietnia 2021

​​​​​​​Rozmawiając o tym, co daje segregacja śmieci i jak wpływa na środowisko, często zastanawiamy się nad realnymi korzyściami z recyklingu. Niesegregowane odpady trzymane na wysypiskach mogą być poważnym zagrożeniem nie tylko dla planety, ale i dla zdrowia wskutek możliwego zanieczyszczenia wody i powietrza – to tylko jeden z wielu powodów. Dlaczego jeszcze warto segregować to, co trafia do kosza?

​​​​​​​Jak prawidłowo segregować śmieci?

Sortować odpady może każdy – wystarczy zapoznać się z kilkoma najważniejszymi zasadami, które znacznie ułatwią rozkładanie produktów do odpowiednich pojemników. Prezentując opis segregacji śmieci, warto wspomnieć o kolorach odpowiadających każdemu rodzajowi odpadów.

  • Żółty pojemnik stworzony został do segregacji metali i tworzyw sztucznych. Wyrzucane do niego są plastikowe butelki, tubki po kosmetykach, torebki foliowe, kartony po mleku, opakowania po żywności, karmie dla zwierząt, puszki po napojach, kapsle i folia aluminiowa.
  • Zielony kolor odpowiada szkłu, a więc odpady, jakie będą się tam nadawać, to np. słoiki, butelki ze szkła i opakowania po kremach czy innych kosmetykach.
  • Niebieski kontener przeznaczony jest na makulaturę w ogólnym tego słowa znaczeniu. Segregować można gazety, opakowania papierowe i kartonowe, zeszyty, torby papierowe, książki, katalogi czy ulotki.
  • Brązowy należy do odpadów biodegradowalnych, do których zalicza się np. nieświeże warzywa i owoce, resztki jedzenia, trawę i gałęzie, kwiaty, trociny czy szczątki roślin.
  • Czarny pojemnik jest na odpady zmieszane – czyli wszystkie te, których z różnych powodów nie można poddać segregacji.

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie śmieci nadają się do poddania recyklingowi. Nie można wyrzucać produktów narażających kogokolwiek na niebezpieczeństwo, takich jak np.: zużyte opatrunki, cienkie szkło, żarówki, strzykawki, leki, baterie i inne przedmioty, które nie nadają się do recyklingu. Z usunięciem takich odpadów pomoże Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Co daje segregacja śmieci – myśl globalnie!

Co daje segregacja odpadów? Jak wpływa nie tylko na nasze najbliższe otoczenie, ale i na całą planetę? Segregacja śmieci i ochrona środowiska idą ze sobą w parze. Zarządzając swoimi odpadami i stosując ekologiczne rozwiązania, możemy pozytywnie wpłynąć na otoczenie. Edukacja i regularne poddawanie śmieci sortowaniu prowadzi do podwyższenia świadomości problemu, jakim jest nadmierna produkcja odpadów. Wiele osób decyduje się na tzw. rozwiązania zero waste, dzięki którym kupujemy bardziej świadomie, aby produkować coraz mniej niepotrzebnych odpadów. Powoduje to nie tylko korzystną zmianę stylu konsumpcji, ale też prowadzi do oszczędności pieniędzy.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Śmieci nie tylko warto, lecz wręcz trzeba segregować! Znacznie ułatwia to zarządzanie nimi w sortowniach, z których jadą do miejsca, w którym będą poddane procesowi rozdrabniania. Zalety segregacji śmieci to m.in. mniej odpadów w środowisku naturalnym, niwelowanie nadprodukcji surowców, które mogą zostać przerobione i, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, ochrona wody i powietrza przed skażeniem. Recykling daje nowe życie produktom codziennego użytku.

Na pytanie „czy muszę segregować śmieci” jest jedna odpowiedź: tak, musisz! Według prawa każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek sortowania odpadów, a niezastosowanie się do przepisów może się wiązać z surowymi karami. Odpowiedzią dla wszystkich osób zastanawiających się, po co segregować śmieci, jest fakt, że odpady poddawane recyklingowi dostają drugie życie, co zmniejsza ich ilość w środowisku.