
Sukces przedsiębiorstwa w dużym stopniu zależy od zespołu – jego zaangażowanie, dobre nastawienie, płynna komunikacja i obowiązkowość pomagają przezwyciężyć wszelkie trudności oraz zrealizować każde zadanie. Praca biurowa może jednak szybko przerodzić się w nudną rutynę, gdzie większości zatrudnionym brakuje motywacji do działania. Jak temu zapobiec? Co zrobić, żeby zwiększyć efektywność pracowników?
Poprawa wydajności pracy – dlaczego to takie ważne?
Przejście przez proces rekrutacyjny nie należy do łatwych doświadczeń – nie tylko dla kandydata, ale również dla pracodawcy, który musi wybrać najlepszego w jego ocenie kandydata. Kiedy już uda się zatrudnić specjalistę, w pierwszych miesiącach daje on z siebie wszystko. Stara się udowodnić, że kierownik dokonał słusznego wyboru, dając mu pracę. Poza tym znajduje się w nowym środowisku i dopiero zaczyna poznawać swoich współpracowników, co podnosi poziom adrenaliny. Po pewnym czasie każdy pracownik traci początkowy zapał – szczególnie gdy jego obowiązki są powtarzalne. Przyzwyczaja się do środowiska pracy, popada w monotonię. W tym właśnie momencie znacząco spada jego produktywność, co w dłuższej perspektywie odbija się na wynikach. Zatrudniony, który stracił motywację do pracy, nie odczuwa satysfakcji z realizowanych zadań, aż w końcu zaczyna rozglądać się za nowymi możliwościami zawodowymi, a firma na tym traci. Właśnie dlatego każdy pracodawca powinien zadbać o zwiększanie efektywności swojego zespołu. Korzyści są wówczas obustronne: osoba zatrudniona czuje, że się rozwija, wkłada więcej energii oraz zaangażowania w pracę, a firma osiąga lepsze wyniki i śmiało wkracza na drogę prowadzącą do sukcesów.
Jak zwiększyć efektywność pracowników? Proste rozwiązania
Zastanawiasz się, co zrobić, żeby wydajność Twojej załogi znajdowała się na naprawdę wysokim poziomie? Poważnie podchodzisz do prowadzenia biznesu, ale zależy Ci też na budowaniu dobrego środowiska pracy i trwałych, zawodowych relacji z podwładnymi? Istnieje kilka prostych rozwiązań, dzięki którym można znacząco zwiększyć efektywność pracowników:
Porada 1: Zapewnij odpowiednio długie przerwy i strefę relaksu
Co powoduje największy spadek wydajności? Odpowiedź jest prosta: stres i natłok obowiązków. Oczywiście w pracy trzeba skupić się na swoich zadaniach, żeby wykonywać je jak najlepiej, ale brak czasu na przerwę wcale nie służy efektywności: wręcz przeciwnie – stajemy się rozdrażnieni i trudniej nam skoncentrować się na projekcie. W takiej sytuacji o wiele łatwiej można popełnić błąd lub potraktować klienta w niewłaściwy sposób. Przerwy podczas pracy są bardzo ważne – pomagają zebrać myśli, rozładować napięcie, odstresować się przed ważnym spotkaniem i po prostu odpocząć. Poza tym w tym czasie można zintegrować się z resztą zespołu oraz porozmawiać na tematy niekoniecznie związane z życiem zawodowym. Po powrocie do biurka pracownik o wiele szybciej i chętniej wróci do swoich powinności, będąc w dobrym humorze. Warto pomyśleć o organizacji tzw. strefy relaksu – krótkie odprężenie spowoduje wzrost motywacji, co pozwoli zachować równowagę emocjonalną. Dobre warunki w firmie wpływają też na tworzenie przyjaznej, miłej atmosfery, co dla wielu bywa cenniejsze niż premia.
Porada 2: Właściwie zaaranżuj przestrzeń biurową
Pracownicy spędzają w biurze praktycznie cały dzień. Otoczenie zawsze wpływa na nastrój i może motywować do działania lub odwrotnie – rozpraszać, denerwować, a także wzbudzać negatywne emocje. Z tego powodu przestrzeń biurowa zawsze powinna być uporządkowana, jasna i przestronna. Najlepiej ograniczyć przedmioty oraz meble do minimum, a przede wszystkim zapewnić dostęp naturalnego światła. W biurze bardzo dobrze sprawdza się obecność roślin, które oczyszczają powietrze i pozytywnie wpływają na samopoczucie, a co za tym idzie wydajność pracowników.
Porada 3: Pamiętaj o regularnym motywowaniu
Nic nie wpływa tak dobrze na wzrost satysfakcji z wykonywanych obowiązków oraz zwiększenie efektywności jak bycie docenionym przez szefa. Nie chodzi tylko i wyłącznie o kwestie finansowe, a więc podwyżki lub premie. Czasem wystarczy słowo uznania albo pochwała, która motywuje do dalszych działań. Zatrudniony wie wówczas, że pracodawca zauważa jego starania i czuje się ważną częścią zespołu. Łatwiej mu wtedy też utożsamiać się z firmą oraz jej wartościami, co też zaowocuje większą wydajnością. Zmotywowany pracownik wysoko stawia sobie poprzeczkę i dąży do tego, żeby stać się jeszcze lepszym, więc o wiele bardziej przykłada się do zleconych zadań.
Porada 4: Dostosuj tempo i rodzaj pracy do predyspozycji oraz charakteru danej osoby
Przedsiębiorcy nierzadko postrzegają swój zespół jako całość i koncentrują się na efektach związanych z konkretnym projektem. Tymczasem warto pamiętać, że każdy ma inne talenty, umiejętności oraz cechy osobowości. Czasem pracownik mierzy się z zadaniami, których nie jest w stanie wykonać. Odczuwa wtedy niesamowitą presję i stres – zdecydowanie nie będzie to służyło zwiększeniu efektywności. Dopilnuj aby każda osoba znała swoją rolę i zajmowała się obowiązkami zgodnymi z własnymi predyspozycjami.