Czujnik jakości powietrza WiFi – dlaczego warto w niego zainwestować?
Ekologia

Czujnik jakości powietrza WiFi – dlaczego warto w niego zainwestować?

14 Kwietnia 2021

​​​​​​​Profesjonalny czujnik jakości powietrza dokładnie mierzy poziom zanieczyszczenia zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci na sprawdzaniu jakości powietrza w domu, warto postawić na czujnik smogu WiFi. W tym artykule przedstawiamy sposób działania takiego urządzenia, mierzone parametry oraz zalety korzystania z produktu.

​​​​​​​Czujnik jakości powietrza WiFi – w jaki sposób działa?

Działanie czujnika smogu polega na pobieraniu powietrza za pomocą wbudowanej pompy, a następnie analizowaniu obecności pyłów i innych substancji przy użyciu czujnika laserowego. W przypadku detektorów jakości powietrza z dostępem do WiFi wynik takiego pomiaru pojawia się na urządzeniach sparowanych z miernikiem. Mogą to być smartfony, tablety, czy komputery zarówno z systemem Android, jak i iOS. Jakie substancje są badane przez czujniki czystości powietrza? Wszystko oczywiście zależy od modelu, jednak w głównej mierze zajmują się one analizowaniem cząstek pyłów drobnych PM1, PM2.5 i PM10, temperatury czy wilgotności powietrza, a także ciśnienia atmosferycznego. Niektóre mierzą również stężenie LZO (lotnych związków organicznych), HCHO (formaldehydy) czy CO2 (dwutlenku węgla).

Zalety korzystania z czujnika jakości powietrza WiFi

Do głównych zalet korzystania z czujnika zanieczyszczenia powietrza zalicza się możliwość kontrolowania na bieżąco stanu powietrza. Dzięki temu możesz zdecydować, czy warto wietrzyć pomieszczenie lub wybrać się na spacer. Czujnik smogu przyda się przede wszystkim alergikom lub sportowcom. Jednym z dodatkowych atutów jest również poręczność takiego urządzenia oraz brak konieczności ciągłego podłączania do zasilania dzięki wbudowanemu akumulatorowi. Aby uzyskać wyniki, wystarczy tylko dostęp do sieci w dowolnym miejscu.

Cena czujnika jakości powietrza jest zależna od wyboru konkretnego modelu. Można jednak uznać, że koszty zakupu takiego urządzenia wahają się przeważnie od 300 do 800 złotych. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na przeznaczenie konkretnych modeli. Wewnętrzne mierniki smogu nie będą nadawały się do długotrwałego działania na zewnątrz, nie są bowiem odporne na warunki atmosferyczne.

Czujnik jakości powietrza WiFi – jaki wybrać?

Jeśli decydujesz się na zakup detektora jakości powietrza, postaw na czujnik PM2,5 – jest to bowiem najczęściej występująca szkodliwa substancja we wdychanym w Polsce powietrzu, a jej wysokie stężenie jest niebezpieczne dla zdrowia. Na rynku dostępnych jest kilka modeli czujników WiFi. Jednym z nich jest ten marki airSensor – niewielkie urządzenie, którego wymiary nie przekraczają 71×71×27 mm. Można połączyć się z nim z dowolnego miejsca na świecie – potrzeba tylko dostępu do Internetu. Innym modelem, na który można się zdecydować jest Kaiterra Laser Egg 2. Ten miernik czystości powietrza kontroluje poziom PM2,5, wilgotność i temperaturę. Dostępna jest do niego aplikacja mobilna, obsługiwana w języku polskim.

Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać czujnik jakości powietrza do domu, to wiesz już, na co należy zwracać uwagę. Możliwości produktu zależą od konkretnych funkcji, które wbudował producent, dlatego przed zakupem warto dokładnie przeanalizować ofertę. Inwestycję w czujnik jakości powietrza w domu czy na zewnątrz poleca się każdemu, kto pragnie na bieżąco kontrolować wdychane substancje.