Czy Paczkomaty i ich użytkownicy są EKO?
22 Kwietnia 2015
W ramach polsko-norweskiego projektu Grass (Green and Sustainable Transport Systems in Cities) pracownicy Akademii Morskiej w Szczecinie przy współudziale firmy InPost przeprowadzili badanie, którego celem była ocena usługi Paczkomatów na terytorium Polski.
Już w 2013 r. eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej dowiedli, że doręczyciele Paczkomatów zużywają mniej paliwa niż tradycyjni kurierzy, dzięki czemu redukują emisję CO2 do atmosfery nawet o 95%. Naukowcy ze Szczecina wykazali z kolei, że doręczyciele Paczkomatów InPost pokonują dziennie o 120-150 km mniej niż inni dostawcy.
Sprawdzono także, czy zachowania klientów Paczkomatów również można uznać za ekologiczne i wspierające zrównoważony rozwój miast. W tym celu przygotowana została ankieta internetowa skierowana do osób, które były choć raz nadawcą lub odbiorcą paczki w Paczkomacie. Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 12 lutego do 26 lutego 2015 r.