Darmowe domeny internetowe – czy istnieją i czy warto?
Porady

Darmowe domeny internetowe – czy istnieją i czy warto?

2 Września 2022

​​​​​​​Planując założenie własnej strony internetowej, możesz skorzystać z darmowej domeny. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, zwłaszcza jeśli najpierw chcesz przetestować dane rozwiązanie. Podpowiadamy gdzie znaleźć darmową domenę i jak z niej korzystać.

Darmowe domeny – czy można je „wykupić"?

Zacznijmy od tego, że zarówno płatne jak i w pełni darmowe domeny internetowe nie stanowią produktów, które można nabyć na własność. Rejestrację domeny można porównać do wynajmu lub dzierżawy na z góry określony czas. W przypadku opcji płatnych nieopłacenie abonamentu skutkuje utratą domeny.

Najprostszym sposobem zdobycia darmowej domeny (czy też właściwie subdomeny) jest skorzystanie z kreatora stron internetowych. Wiele z nich oferuje też inne usługi np. hosting, czyli miejsce na serwerze, gdzie będzie znajdować się nasza strona. Zdarzają się również pakiety. Przykładowo wraz z wykupionym hostingiem można otrzymać domenę za 0 zł. Alternatywę stanowi subdomena lub tzw. alias.

Zastanawiasz się, czy darmowe domeny na zawsze są możliwe? Wybierając rejestratora domen, warto dokładnie przyjrzeć się jego ofercie i sprawdzić regulamin. Zdarza się, że domena za 0 zł obowiązuje tylko w okresie promocyjnym np. przez rok. W tym czasie możesz z niej korzystać zupełnie za darmo. Później jednak trzeba będzie się liczyć z kosztami przedłużenia usługi. Oczywiście możesz zdecydować się na transfer domeny (przeniesienie jej obsługi do innej firmy), ale w tym przypadku również należy liczyć się z kosztami.

Jak wygląda przedłużanie trwałości darmowych domen?

Bezpłatne domeny internetowe również wymagają przedłużenia. U niektórych usługodawców spotkasz się z automatycznym odnowieniem pakietu na kolejny rok. Jeśli taka opcja nie jest dostępna — musisz to zrobić samodzielnie poprzez wygenerowanie zamówienia przedłużenia usługi. W niektórych sytuacjach dalsze korzystanie z adresu będzie możliwe dopiero po potwierdzeniu danych osobowych usługobiorcy.

Przedłużenie ważności domeny jest istotne szczególnie dla firm. Kilka dni bez aktywnej strony może utrudnić kontakt z klientami i spowodować pokaźne straty finansowe. W niektórych przypadkach odnowienie wygasłej domeny jest jednak niemożliwe — wystarczy, że ktoś taką domenę przejmie i nie zgodzi się na jej odsprzedaż, a my nie mieliśmy założonej tzw. opcji. Co gorsza, wraz z nią stracisz też swoje długo wypracowywane pozycje w wyszukiwarce internetowej.

Czy warto korzystać z opcji darmowych domen i jakie to może przynieść korzyści?

Darmowe domeny stron internetowych rejestruje się w taki sam sposób, jak domeny płatne. Za darmo — na przykład na rok — mogą być dostępne takie rozszerzenia jak m.in.: .pl, .net, .com.pl, .online, .site, .email, .live, .digital, .tech, .host, .website, .press, czy .space. Trzeba zaznaczyć, że są one bardzo popularne w Internecie, dlatego lepiej nie zwlekać.

Warto też zapoznać się z listą domen, których użytkowanie będzie dla nas bezkosztowe nie tylko w okresie promocyjnym, ale i w dłuższej perspektywie czasowej. Mogą to być np. subdomeny hostingu, na jaki się zdecydujesz oraz wybrane domeny narodowe, np. Tokelau (.tk) czy Mali (.ml).

Pamiętaj, aby swojej domenie nadać nazwę łatwą do zapamiętania dla Twoich odbiorców lub klientów. Zaletą jest również posiadanie poczty e-mail we własnej domenie. Skrzynka z adresem zawierającym nazwę firmy stanowi potwierdzenie wiarygodności i ułatwia budowanie pozycji marki.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


  • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
  • Darmowe podjazdy kurierskie
  • Ekspresowa dostawa
  • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
  • Opłata paliwowa wliczona w cenę
  • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.