Dlaczego warto pracować w zespole?
Kariera

Dlaczego warto pracować w zespole?

2 Czerwca 2020

Realizowanie projektów i wykonywanie codziennych zawodowych obowiązków często wymaga współpracy pomiędzy pracownikami. W ten sposób można zdecydowanie szybciej uporać się z przydzielonymi zadaniami, a także wpaść na ciekawsze pomysły. Jeśli jednak pracę w zespole traktujemy poważnie, powinniśmy dbać o jasną komunikację i dobrą atmosferę w firmie. Jakie są najważniejsze zalety pracy w grupie? Czy istnieją też jakieś wady takiego modelu działania? 

 

​​​​​​​

Jakie są zalety pracy zespołowej?

Niektóre obowiązki wymagają od nas dużego zaangażowania, skupienia oraz samodzielności, a inne konsultacji z pozostałymi członkami zespołu. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju wykonywanej pracy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dzielenie się przemyśleniami i zdobytą wiedzą z pewnością wzbogaci projekt, a nawet dostarczy nowych, nieoczekiwanych rozwiązań. Dlaczego warto pracować w zespole? Poniżej prezentujemy najważniejsze powody:

Współpracując z rozmaitymi specjalistami, jesteśmy w stanie zwiększyć swoją wydajność i szybciej zrealizować wyznaczone cele. Samemu nierzadko trudno jest wziąć pod uwagę wszystkie aspekty danego zagadnienia, co spowalnia nasze działanie i zmniejsza motywację. Tymczasem praca w grupie pozwala na jak najbardziej efektywne wykorzystanie czasu, dzięki czemu firma będzie mogła bez problemu pomnażać zyski. Poza tym wykonywanie zadań wraz z innymi działa stymulująco.

W trakcie pracy zespołowej doświadczamy różnych wyzwań związanych z przydzielonymi obowiązkami, ale nie tylko. Każdy pracownik ma inne doświadczenia zawodowe (również z poprzednich miejsc, w których pracował), dlatego ich wymiana wnosi dużo świeżości. W grupie nie tylko zdecydowanie szybciej uporamy się z wyznaczonymi zadaniami, ale także zdobędziemy nowe kompetencje i poszerzymy horyzonty, co będzie pomocne w dalszym rozwoju kariery.

Relacje są bardzo ważnym aspektem życia każdego z nas. Nie chodzi tylko i wyłącznie o związki na płaszczyźnie prywatnej, ale również o więzi ze współpracownikami. Praca zawodowa jest sporą częścią naszej codzienności i chcemy spędzać przyjemy czas w biurze – bez stresu i niepotrzebnych napięć. O wiele milej będzie przychodzić do firmy, gdy wiemy, że mamy z kim porozmawiać lub wypić poranną kawę. Poza tym zawodowe kontakty często prowadzą do długoletnich przyjaźni. Praca w zespole umożliwia lepsze poznanie współpracowników i spędzanie czasu razem, co wpływa na atmosferę w przedsiębiorstwie. Tylko ludzie, którzy dobrze się znają, mogą efektywnie pracować i dobrze się ze sobą komunikować.

Wiele projektów wymaga wychodzenia poza schematy i tworzenia nowych rozwiązań. Samodzielnie często trudno znaleźć inspirację i bodziec do twórczego myślenia. W przypadku pracy w grupie jest zupełnie inaczej. Możemy zorganizować burzę mózgów i na bieżąco konsultować wszystkie pomysły, dzięki czemu wygenerujemy ich jeszcze więcej. 

Kiedy pracujemy samodzielnie, bierzemy pełną odpowiedzialność za cały projekt. Jeśli coś nie pójdzie po naszej myśli i poniesiemy porażkę, będziemy musieli zmierzyć się z dużą dawką stresu i spadkiem motywacji do dalszych działań. Praca w zespole zmniejsza ryzyko niepowodzeń. Inna osoba może dostrzec słabe strony projektu, o których nie mieliśmy pojęcia. Na bieżąco będziemy też konsultować propozycje zmian. W grupie o wiele łatwiej wyciągnąć konstruktywne wnioski i podzielić się odpowiedzialnością.

Czy praca zespołowa ma jakieś wady?

Oczywiście, każdy model wykonywania zawodowych obowiązków ma zarówno plusy, jak i minusy – tak jest również w przypadku pracy w grupie. Osoby o introwertycznym usposobieniu mogą mieć trudności z nawiązywaniem relacji i czuć się niekomfortowo podczas wymiany pomysłów. Współpracując z innymi, musimy wykazywać się empatią i zrozumieniem – w przeciwnym razie łatwo o konflikty i nieporozumienia, które wpływają na komfort pracy oraz samopoczucie. W zespole może pojawić się też kilka silnych osobowości, co wprowadzi atmosferę rywalizacji. Trudno porozumieć się z osobami walczącymi o pozycję lidera. Czasem zdarza się też, że grupa nie potrafi jednoznacznie wyznaczyć przywódcy. Wówczas realizacja projektu ulega opóźnieniu, a pracownicy nie do końca wiedzą, jakie zadania powinni realizować w pierwszej kolejności. Inną wadą pracy w zespole może być nierówny podział obowiązków. Niektórzy pracownicy świadomie wykorzystują zaangażowanie swoich kolegów, aby zrobić mniej. Taka postawa prędzej czy później generuje dodatkowe konflikty i zmniejsza efektywność oraz motywację wszystkich osób zaangażowanych w projekt.