easyPack pozyskał finansowanie na ponad 115 mln euro

Templeton Strategic Emerging Markets i PZU weszły do akcjonariatu spółki

 

Globalny fundusz inwestycyjny Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC (“TSEMF IV”) i Grupa Ubezpieczeniowa PZU ogłosiły wspólnie z Grupą Integer.pl inwestycję w kwocie 81,7 mln euro w spółkę easyPack – właściciela największej na świecie sieci Paczkomatów®. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój Paczkomatów® InPost na rynkach międzynarodowych. Jednocześnie została podpisana umowa z BGK o udzielenie spółce finansowania dłużnego w kwocie 36,7 miliona USD, przeznaczonego na rozwój Paczkomatów® InPost na rynku kanadyjskim.

Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC (“TSEMF IV”) i PZU wnoszą do easyPack wkład pieniężny z opcją dalszego finansowania spółki w przyszłości. Grupa Integer.pl wnosi aktywa oraz wkład pieniężny. Dzięki pozyskanym środkom, przy wsparciu nowych i obecnych inwestorów, easyPack będzie kontynuować rozbudowę sieci Paczkomatów® InPost w Europie oraz na rynkach poza Europą, tym samym odpowiadając na potrzeby dynamicznie rosnącego rynku e-commerce w zakresie efektywnej i skutecznej dostawy produktów. Plany easyPack zakładają posiadanie sieci 5.000 Paczkomatów® InPost w Europie, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie do końca 2015 roku. Dodatkowe środki pozwolą na powiększenie sieci o dodatkowe 4.000 urządzeń.

„Z przyjemnością ogłaszamy finalizację drugiej rundy finansowania spółki easyPack, której celem jest dalsza dynamiczna rozbudowa sieci Paczkomatów® InPost na świecie. Jestem przekonany, że pozyskane środki przyspieszą wzrost naszego biznesu oraz pomogą osiągnąć kolejny etap w dążeniu do stworzenia globalnej platformy nowoczesnych usług paczkomatowych dla e-commerce. Nowi akcjonariusze easyPacka to znane, wiarygodne instytucje finansowe, które tym samym pokazują swoją wiarę w realizowany przez nas ambitny, międzynarodowy projekt” – powiedział Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl.

“Paczkomaty® InPost udowodniły na polskim rynku, że to doskonałe rozwiązanie dla e-commerce. Dlatego chcemy uczestniczyć w dalszym rozwoju easyPack na innych rynkach” – dodał Matjaz Schroll, TSEMF IV, Head of Private Equity Central & Eastern Europe.

„Wspieranie polskich najlepszych, innowacyjnych firm – które są globalnymi liderami w swoich sektorach – to część strategii Grupy PZU. Międzynarodowy rozwój Paczkomatów® InPost jest bezdyskusyjny – bo to sprawdzony model biznesowy, oparty na bardzo przyjaznej użytkownikom technologii” – ocenił Rafał Ryba, dyrektor inwestycyjny w Grupie PZU.

„PineBridge z entuzjazmem oczekuje dalszego umacniania pozycji lidera przez easyPack. Nowa runda finansowania z pewnością pozwoli na zaadresowanie globalnego popytu na innowacyjne rozwiązania B2C” – skomentował Pierre Mellinger, dyrektor zarządzający i inwestycyjny PineBridge Investment.

„Bank Gospodarstwa Krajowego zamierza być dla polskich przedsiębiorców bankiem pierwszego wyboru, który pozwoli na realizację ich ambitnych planów inwestycyjnych. Jesteśmy zadowoleni, że podpisaliśmy kontrakt o wartości 36,7 mln USD, który pomoże w realizacji tych planów” – mówi Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu BGK. „Wspieranie eksportu i ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców jest jednym z głównych zadań państwowego banku rozwoju, jakim jest BGK. Dlatego – poza standardową ofertą bankową – angażujemy się jako inwestor mniejszościowy w zagraniczne akwizycje polskich przedsiębiorstw za pośrednictwem dedykowanego funduszu. Zamierzamy również znacząco zwiększyć skalę naszej działalności zarówno w obszarze dłużnym jak i kapitałowym” – podsumował Dariusz Kacprzyk.

easyPack to spółka założona w 2012 roku przez Grupę Integer.pl i amerykański fundusz PineBridge Investments. Przewidując trendy i oczekiwania konsumentów w obszarze dostaw dla e-commerce i handlu on-line firma stworzyła i zarządza siecią innowacyjnych Paczkomatów® InPost w kilkunastu krajach. Paczkomaty znacząco redukują koszty ‘ostatniej mili’ i oferują użytkownikom komfortowy, elastyczny, szybki i atrakcyjny cenowo odbiór przesyłek w trybie 24/7, bez konieczności podawania adresu dostawy a wyłącznie w oparciu o numer telefonu komórkowego. Obecnie Paczkomaty® InPost są oceniane przez użytkowników znacznie wyżej niż usługi kurierskie i pocztowe proponowane przez e-sklepy – jako opcja dostawy i ustanawiają zupełnie nowy standard na rynku logistycznym.

Doradcą finansowym Grupy Integer podczas transakcji był JP Morgan, za proces vendor due diligence odpowiadał Deloitte, a doradcą prawnym był Baker & McKenzie. Doradcą prawnym Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC (“TSEMF IV”) oraz PZU był Weil, Gotshal & Manges, natomiast BGK był reprezentowany przez White & Case.

Grupa Integer.pl – wraz ze spółkami zależnymi InPost i easyPack – należy do największych prywatnych operatorów pocztowych i logistycznych w Europie. Grupa jest także globalnym liderem w automatyzacji dostaw dla e-commerce i właścicielem największej na świecie sieci Paczkomatów® pod marką InPost. Integer.pl wraz ze spółkami zależnymi zatrudnia ponad 10.000 pracowników.

Paczkomaty® InPost działają już na 5 kontynentach, między innymi w takich krajach jak: Wielka Brytania, Francja, Włochy, Polska, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Czechy, Słowacja, Kolumbia, Kanada, Australia, Arabia Saudyjska. Do końca 2015 roku na całym świecie będzie dostępnych – w różnych modelach biznesowych – ponad 5000 Paczkomatów® InPost. W wielkiej Brytanii użytkownicy mają do dyspozycji sieć pond 1.100 Paczkomatów® InPost, a w Polsce dostępnych jest obecnie 1300 terminali i planowane jest dalsze poszerzanie sieci.

Najwyższą jakość usług Grupy Integer.pl i InPost potwierdzają liczne międzynarodowe nagrody: tytuł ‘Supplier of the Year’ podczas Post Expo 2014, czterokrotne zwycięstwo w prestiżowym konkursie World Mail Award w latach 2010 – 2013, nagroda „The Delivery Excellence Award 2014” w kategorii: „Best Carrier Contribution to Delivery Innovation”, które Paczkomaty® InPost otrzymały 2014 w Wielkiej Brytanii, czy Postal Technology International Award w kategorii ‘Retail Innovation of the Year’ za ‘Innowację Roku’.

Grupa Integer.pl jest notowana na GPW w Warszawie od 2007 roku.

Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC (“TSEMF IV”) and Templeton Emerging Markets Group jest funduszem private equity zarządzanym przez Templeton Asset Management Ltd (“TAML”), licencjonowanego doradcę inwestycyjnego na rzecz Templeton Emerging Markets Group prowadzonego przez dr Marka Mobiusa, pioniera inwestycji na rynkach wschodzących, mającego ponad 40 lat doświadczenia.

Templeton Emerging Markets Group zatrudnia ponad 50 ekspertów w 18 oddziałach zlokalizowanych w krajach wschodzących, m.in. w Singapurze i Hong Kongu. Aktywa TAML na rynkach wschodzących prowadzone przez dr Marka Mobiusa osiągnęły wartość ponad 40 miliardów USD na 31 marca 2015 roku.

Franklin Resources, Inc. (“FRI”) (NYSE: BEN), spółka matka TAML – jest globalnym funduszem inwestycyjnym działającym pod nazwą Franklin Templeton Investments. Franklin Templeton Investments zarządza aktywami na rynkach globalnych I lokalnych na rzecz klientów w ponad 150 krajach. Fundusz zatrudnia ponad 600 ekspertów w zakresie zarządzania i jest wspierany przez międzynarodowy zespół profesjonalistów z obszaru zarządzania ryzykiem. Firma ma oddziały w 35 krajach, ponad 65-letnie doświadczenie inwestycyjne i ponad 880 miliardów USD w zarządzanych aktywach (na dzień 31 marca 2015). 

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Tradycje PZU sięgają 1803 roku, kiedy powstało pierwsze na ziemiach polskich towarzystwo ubezpieczeniowe. Jako spadkobierca ponad 200-letniej tradycji, PZU od wielu lat zapewnia kompleksową ochronę ubezpieczeniową we wszystkich najważniejszych dziedzinach życia prywatnego, publicznego i gospodarczego.

Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi - zarządza aktywami o wartości ponad 54 mld zł na rzecz klientów instytucjonalnych i indywidualnych.

BGK jest państwowym bankiem wspierającym socjo-ekonomiczny rozwój Polski. Bank jest zaangażowany w strategiczne sektory gospodarki: finansowanie projektów infrastrukturalnych, ekspansję zagraniczną i rozwój eksportu polskich przedsiębiorstw, ramowe gwarancje dla MŚP, inicjatywy mieszkaniowe, jak również wdrażanie rządowych programów i funduszy. BGK jest odpowiedzialny za redystrybucję środków unijnych i konsolidację finansów publicznych w Polsce.

PineBridge Investments zarządza aktywami o wartości 72,9 mld USD (na 31.12.2014) na rzecz klientów instytucjonalnych i indywidualnych w oparciu o szeroki wachlarz inwestycji: na rynku kapitałowym, private equity i w ramach strategii hedgingowych. PineBridge Investments’ zatrudnia ponad 800 pracowników w ramach silnej sieci międzynarodowej, bazującej na znajomości rynków lokalnych i z sukcesem identyfikuje potencjalne cele inwestycyjne z korzyścią dla inwestorów na całym świecie.