EKO Twoją DROGĄ! Dbaj o środowisko, zamawiaj do Paczkomatu!
Ekologia

EKO Twoją DROGĄ! Dbaj o środowisko, zamawiaj do Paczkomatu!

2 Października 2020

Dynamiczny rozwój sieci Paczkomatów InPost oznacza nie tylko nieustanną ewolucję rynku logistycznego w Polsce, ale również umożliwia Klientom skorzystanie z najbardziej ekologicznej formy dostawy. W InPost czujemy się odpowiedzialni za środowisko naturalne i każdego dnia przekonujemy, jak ogromne znaczenie ma zamawianie paczek z dostawą do Paczkomatu. 

Paczkomaty są EKO. To nie pusty frazes, marketingowy slogan czy stwierdzenie bez pokrycia. Wiemy, że w obecnych czasach dbałość o środowisko jest kwestią szczególnie istotną – zwłaszcza dla firm logistycznych, które każdego dnia dostarczają paczki do klientów. Co więcej, wraz z szybkim rozwojem branży e-commerce, edukacja w zakresie ekologicznych sposobów dostaw i pakowania produktów jest szczególnie istotna. Udowadniamy, że Paczkomaty to nie tylko wygodny i szybki sposób realizacji codziennych zakupów w Internecie, ale również duże korzyści dla środowiska. 

Opracowany przez nas autorski kalkulator śladu węglowego wskazuje, że gdyby tradycyjne dostawy kurierem do domu zostały zastąpione dostawą do Paczkomatu®, redukcja emisji CO2 dla każdej paczki sięgnęłaby nawet 75%. Dostarczenie paczki do maszyny InPost oznacza co najmniej 0,35 kg mniej emisji CO2 do atmosfery na każdą przesyłkę. Co ważne, w naszych obliczeniach uwzględniliśmy także ślad węglowy osoby odbierającej paczkę w Paczkomacie.
 

To oznacza, że jeden Paczkomat może zaoszczędzić dziennie aż 52 kg CO2, co w skali roku daje nawet 14 ton oszczędności CO2 !

Co to oznacza w praktyce? Oto kilka przykładów:

 

  • Jeden lot z Warszawy do Londynu generuje około 22 ton CO2. Wystarczą tylko dwa Paczkomaty rocznie, żeby zredukować emisję takiego lotu.

  • Średni poziom emisji CO2, który wytwarza europejski samochód to 120 g na kilometr pokonanej trasy. Przy założeniu, że przeciętny kierowca przejeżdża średnio 20 tys. km rocznie, dostawa paczek tylko do jednego Paczkomatu oznacza „usunięcie z dróg” prawie 6 samochodów w skali roku. 

  • Rocznie każdy z nas emituje średnio 8 ton CO2. To olbrzymia liczba. Każdy Paczkomat redukuje roczne zużycie CO2 dla prawie 2 osób! 

 

Ślad węglowy dostaw do Paczkomatu może być jeszcze mniejszy, jeśli nasze dotarcie do urządzenia również będzie neutralne dla środowiska – gdy odbierzemy przesyłkę w drodze do pracy lub przy okazji zakupów, gdy dojdziemy do niego pieszo czy pojedziemy rowerem. Chcemy Was do tego zachęcać i dlatego sukcesywnie powiększamy naszą  sieć Paczkomatów. 

Negatywne skutki naszej działalności na Ziemi odczuwamy każdego dnia, ale w InPost wierzymy, że potrafimy to zmienić! Dlatego kontynuujemy naszą misję - być nadal najbardziej neutralną dla środowiska marką w kategorii usług kurierskich!