Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy?
E-commerce Porady

Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy?

23 Stycznia 2020

Jedną z najczęściej spotykanych przeszkód, które stają na drodze każdego początkującego przedsiębiorcy, jest brak środków na otworzenie własnego biznesu. Zazwyczaj koszt takiego przedsięwzięcia przerasta możliwości właściciela, który szybko zniechęca się do całej działalności, a nowo otwarta firma – upada. Jak więc otworzyć własny biznes, jeżeli nie posiada się pieniędzy na jego prowadzenie? Czy to w ogóle możliwe?

Choć mogłoby się wydawać, że pojęcie „własnego biznesu” jest bezpośrednio związane z ogromnymi nakładami finansowymi, które generuje całe przedsięwzięcie, w dzisiejszych czasach istnieje możliwość założenia działalności bez wkładania w nią kolosalnych sum. Oczywiście nie można zapominać, że z biegiem czasu pieniądze na rozwój firmy staną się niezbędne. Jednak start biznesu możliwy jest również wtedy, gdy jego właściciel posiada mały kapitał.

Warto zaznaczyć, że otwieranie biznesu bez pieniędzy nie zakończy się powodzeniem bez dobrego biznesplanu oraz zapału do jego ciągłego wdrażania. Przed rozpoczęciem działalności trzeba zdać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że czeka nas bardzo długa droga, nim firma zacznie na siebie zarabiać, a dalszy jej rozwój zapewne będzie wymagała większego wkładu finansowego.

Ważny jest pomysł i realizacja

Aby rozpocząć własny biznes bez pieniędzy trzeba mieć wszystko dokładnie przemyślane i zaplanowane. Najważniejszą rzeczą jest określenie, w jakiej sferze zakładany biznes będzie miał szansę najlepiej się rozwijać. Działalności, które nie potrzebują dużego kapitału na start, to przede wszystkim te obracające się w sektorze usług oraz pośrednictwa. Przy ich zakładaniu liczy się głównie dobry marketing i reklama, tak by przebić konkurencję i zaistnieć na rynku.

Najważniejsze jest jednak, abyś robił to, co naprawdę lubisz i potrafisz robić. Im więcej pracy jesteś w stanie wykonać samodzielnie, tym mniejsze koszty będzie generował Twój biznes. Możesz otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą, w której nie tylko będziesz szefem, ale i pracownikiem. Z czasem powiększysz swoją firmę o nowe osoby, działy, czy usługi.

Potrzebujesz pieniędzy? Skorzystaj z crowdfundingu

Crowdfunding jest jedną z najpopularniejszych form pozyskiwania środków finansowych na otwarcie własnej działalności. Całe przedsięwzięcie polega na zorganizowaniu zbiórki pieniężnej przez Internet, w której jednak zysk osiąga nie tylko organizator, ale i osoby wpłacające datki. Osoby, które decydują się na finansowanie crowdfundingowe, zazwyczaj oferują wpłacającym produkty, próbki czy zniżki na usługi bądź przedmioty, znajdujące się w ofercie nowo powstającego przedsiębiorstwa.

W ramach crowdfundingu może być sfinansowane praktycznie każde przedsięwzięcie – korzystają z niego nie tylko przedsiębiorcy, ale nawet instytucje publiczne. Najczęściej w taki sposób finansuje się wszelkiego rodzaju spektakle, koncerty czy wydanie samodzielnie stworzonej płyty bądź książki. Crowdfunding będzie też dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą podzielić się ze światem czymś oryginalnym – najczęściej są to produkty czy wynalazki, ponieważ dzięki temu mają szansę ujrzeć światło dzienne i znaleźć swoje zastosowanie w społeczeństwie.

Inkubator przedsiębiorczości

Bez wątpienia największą zmorą dla każdego początkującego przedsiębiorcy są comiesięczne koszty, jakie generuje własna działalność. Z myślą o takich osobach powstały inkubatory przedsiębiorczości. Są to podmioty, mające na celu wsparcie rozwoju nowo powstających przedsiębiorstw. Z ich pomocy mogą korzystać początkujący przedsiębiorcy, podmioty społeczne, a także młodzież i studenci.

Przyłączenie się do inkubatora przedsiębiorczości umożliwia szybki start firmy, bez konieczności wkładania w nią dużego kapitału. Dodatkowo inkubator oferuje pomoc w prowadzeniu firmy oraz pozyskiwaniu pierwszych klientów. Jest to doskonałe rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy dopiero próbują swoich sił w biznesie nie wiedząc jeszcze czy będzie to dla nich fundamentalnym źródłem dochodów.

Inkubator przedsiębiorczości nie jest jednak całkowicie bezpłatny. Miesięczny koszt wynosi zazwyczaj ok. 250 zł. Jednak takie rozwiązanie posiada wiele zalet, m.in.:

  • brak konieczności opłacania składek ZUS,
  • możliwość skorzystania z doradztwa prawnego i pomocy prawnej,
  • brak konieczności samodzielnego prowadzenia księgowości,
  • promocja firmy,
  • możliwość korzystania z powierzchni coworkingowej,
  • udostępnienie osobowości prawnej.

Decydując się na taki krok, warto jednak pamiętać, że zadaniem inkubatora przedsiębiorczości nie jest prowadzenie działalności, a wyłącznie pomoc w jej rozwijaniu.

Unikaj pożyczek pieniędzy!

Otwierając własny biznes bez pieniędzy, koniecznie przejrzyj wszystkie możliwości, jakie możesz wykorzystać, aby osiągnąć sukces. Pamiętaj, że pożyczka w banku nie jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie masz pewności, że Twoja firma będzie się rozwijać i na siebie zarabiać. Jeśli jednak chcesz wziąć pożyczkę na start, wybierz taką, która jest dostosowana do nowo powstających przedsiębiorstw.