Jak wygląda tydzień pracy kuriera?
Kariera

Jak wygląda tydzień pracy kuriera?

19 Listopada 2019

W jaki sposób zamówiony jednego dnia towar trafia w ręce odbiorcy już następnego? Zwłaszcza, gdy odległość pomiędzy poszczególnymi miejscami potrafi wynosić nawet kilkaset kilometrów? Czy kurier pracuje w sobotę? Na te i inne nurtujące odpowiemy już dzisiaj. Poznaj pracę kuriera — czyli osoby, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. 

Jak wygląda praca kuriera?

Kurierzy coraz częściej pracują także w weekendy. Powodem tego jest zarówno duża ilości paczek do dostarczenia, jak i potrzeby klientów. Wielu nadawcom i adresatom zależy na możliwości odbioru przesyłki w sobotę. 

Stanowisko doręczyciela wymaga dużej odpowiedzialności i samoorganizacji. Moment odebrania przez przewoźnika przesyłki w sortowni wiąże się ze wzięciem pod opiekę wyczekiwanej przez kogoś paczki. Ważna okazuje się także siła fizyczna, ponieważ zdarza się, że rozmiar przewożonego przedmiotu jest spory. 

Duża część dnia pracy kuriera upływa na jeździe samochodem. Dlatego doręczyciel powinien mieć prawo jazdy i odznaczać się dobrym przygotowaniem na najróżniejsze, nieoczekiwane sytuacje. Należy wykazywać się dużą ostrożnością w podróży, zwłaszcza w niepogodzie. Różnego rodzaju utrudnienia nie mogą przeszkodzić w dostarczeniu przesyłki. A przecież miejskie korki lub pojawiające się problemy techniczne potrafią każdego wyprowadzić z równowagi. Dostawa w sobotę okazuje tym większym wyzwaniem! Kurier musi wykazać się odpornością na stres i umiejętnością logicznego myślenia w każdych warunkach. 

Warto pamiętać, że duża część doręczycieli przyjmuje zapłatę w ramach usługi dostarczenia paczki za pobraniem. Oznacza to, że pracownik musi odpowiednio zabezpieczyć powierzone mu pieniądze. Czujność będzie tu zatem cechą na wagę złota. 

Jak wygląda dzień pracy kuriera?

Dzień doręczyciela paczek rozpoczyna się wcześnie rano — już przed godziną 7:00. Pracownicy odbierają na sortowni przesyłki. Oczywiście kurierzy pracujący w sobotę zaczynają jeszcze wcześniej. Każdy przewoźnik sprawdza powierzone mu paczki pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Następnie wszystkie pakunki zostają załadowane do samochodu. Tutaj ważna jest logistyka — trzeba odpowiednio je ułożyć, by zmieściły się i były należycie zabezpieczone. 

Pozostaje jeszcze zaplanowanie trasy. To jeden z kluczowych momentów pracy przewoźnika. Ważne będzie dostarczenie pakunku, w jak najkrótszym czasie — uwzględniając w tym otrzymane od klientów wskazówki, co do godzin odbioru. Odpowiednia organizacja pracy niweluje ryzyko pomyłki lub spóźnienia się. Istotną kwestią pozostaje dobra znajomość terenu. Niekiedy brak widocznych oznaczeń ulic może być powodem kilkunastominutowego błądzenia kuriera po osiedlu. Oczywiście doręczyciel ma stały rejon pracy. Może to być obszar konkretnych dzielnic miasta lub większy rewir. Trzeba  jednak pamiętać, że wielu przewoźników zajmuje się dostarczaniem przesyłek międzymiastowych. 

Jak wygląda dzień pracy kuriera — rozwożenie paczek

Kolejna część dnia pracy kuriera to doręczanie przesyłek do Paczkomatów oraz osobiście do klientów. Tutaj zdarzają się sytuacje, w których odbiorcy czekają równie zniecierpliwieni na zamówiony towar, co na doręczyciela! W sposób szczególny klienci cieszą się oczywiście na widok kuriera w sobotę. Krótka, ale miła pogawędka jest nie tylko odskocznią od pracy, ale również budowaniem relacji firmy z odbiorcami.  Bo przecież w każdych okolicznościach warto zachować uprzejmość i uśmiech. 

Niejednokrotnie kurierzy uprzedzają klientów o swoim przyjeździe telefonem lub wiadomością sms. Takie zachowanie nie wynika z obowiązku doręczyciela, a jego dobrej woli. W ten sposób pracownik oszczędza sobie, jak i klientowi czas. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których odbiorcy nie ma w domu. Wtedy następuje próba skontaktowania się z adresatem. Jeżeli w ciągu kilku minut jest on w stanie dotrzeć do miejsca odbioru paczki, wtedy doręczyciel najprawdopodobniej poczeka. Dłuższy postój będzie jednak niemożliwy. Presja czasu oraz duża ilość obowiązków sprawia, że przewoźnik musi kontynuować swoją pracę. 

Co w sytuacji, gdy klient „zamawia kuriera” na 15, a on dotarł o 14? Wybierana przez odbiorców godzina dostarczenia przesyłki jest orientacyjna. Przewoźnik nie zawsze ma możliwość dopasowania swojego przyjazdu do naszych oczekiwań. Wyobraźmy sobie, że kilkanaście osób prosi o doręczenie przesyłki na podobną godzinę. Poszczególne punkty odbiorcze dzieli kilka kilometrów, a przewoźnik w drodze do odbiorcy natrafia dodatkowo na korki. Taka sytuacja zdarza się najczęściej w godzinach popołudniowych lub gdy kurier pracuje w weekend. W takich okolicznościach dotarcie do wszystkich adresatów o jednym czasie nie będzie możliwe. 

Jak wygląda dzień pracy kuriera — powrót do bazy 

Wszystkie paczki zostały rozwiezione. Kurier jedzie do klientów, aby odebrać paczki od nadawców, na podstawie zleceń otrzymanych od Dyspozytora bądź Koordynatora Zespołu Serwisu Kurierskiego. Następnie wraca do bazy, gdzie zdaje przyjęte tego dnia płatności. Do terminala oddaje nadane lub niedostarczone przesyłki. Na koniec składa raport, w którym relacjonuje cały dzień pracy. Jeżeli jest to piątkowy wieczór, pracownik rozpoczyna wolny weekend. Tym samym paczki nadane w sobotę będą musiały poczekać do poniedziałku na ich rozwiezienie. 

Czy kurier pracuje w soboty?

Kurierzy zgodnie z regulaminem dostarczają paczki w dniach roboczych. Zdarzają się, jednak sytuacje, w których klient otrzymuje w weekend powiadomienie sms o przekazanej do Paczkomatu przesyłce. Czy kurier pracuje w soboty? Faktycznie wiele oddziałów naszej firmy działa również w tym dniu. Choć nie jest to regułą, to coraz częściej towar zamówiony w czwartek, ma szansę zostać dostarczony do Paczkomatu w tym samym tygodniu. 

Wiele osób chce mieć pewność, że ich przesyłka dotrze w sobotę. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których pakunek mieści w sobie prezent urodzinowy. Tutaj więc liczy się czas, a  dwudniowe opóźnienie może popsuć całą niespodziankę. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, stworzyliśmy opcję nadawania paczek z dostawą w sobotę do godziny 10:00, 12:00 lub 17:00. Taka możliwość oferowana jest dla paczek nadanych wyłącznie piątek i dedykowana mieszkańcom wybranych miast. To właśnie najczęściej  w lokalnych oddziałach kurierzy pracują w sobotę.