Jak wysłać rower kurierem — praktyczne porady
Porady

Jak wysłać rower kurierem — praktyczne porady

28 Czerwca 2022

Coraz częściej korzystamy z usług firm kurierskich. Czasami jednak przewóz dotyczy nieco większych gabarytów, które trudno zmieścić w standardowej paczce. Jak wysłać rower kurierem? To stosunkowo proste zadanie, do którego trzeba się jednak dobrze przygotować.

Jak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2021”, zakupy online robi już 77% Polaków. Przekłada się to na olbrzymią popularność firm kurierskich, które są w stanie błyskawicznie dostarczyć niemal każdy towar do dowolnego miejsca nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Często zdarza się także, że konsumenci sprzedają sobie wybrane produkty bezpośrednio, co wiąże się z koniecznością ich zapakowania i wysyłki. W tym artykule dowiesz się, jak bezproblemowo wysłać rower kurierem i jak zapakować go w taki sposób, aby zapewnić mu bezpieczeństwo, ułatwić pracę kurierowi, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze.

Paczka do wysłania? Wyślij ją szybko i wygodnie przez dowolny Paczkomat®. Kilka chwil i paczka nadana!

Jak wysłać rower kurierem — pakowanie roweru

Pierwszym – i najtrudniejszym – etapem wysyłki jest oczywiście pakowanie roweru. Najlepiej skorzystać w tym celu z trwałego kartonu. Do pakowania warto wykorzystać zwłaszcza oryginalne opakowanie, w którym rower był sprzedawany. Dzięki temu zyskasz pewność, że sprzęt będzie zabezpieczony w odpowiedni sposób.​​​​​​​

Oczywiście mało kto ma kartony o tak dużych gabarytach. Warto jednak zapytać o nie np. w lokalnym sklepie rowerowym. Sprawdzić mogą się również inne duże opakowania, np. po sprzęcie gospodarstwa domowego.​​​​​​​

 
 • Przed przygotowaniem przesyłki rozkręć rower: przede wszystkim zdemontuj pedały, błotniki, koła (tylne koło możesz zostawić na miejscu, jeżeli mieści się w opakowaniu), poluzowaną kierownicę umieść wzdłuż ramy. Zabezpiecz przerzutki i hamulce. Siodełko opuść maksymalnie lub wyciągnij.
 • Zabezpiecz opony poprzez spuszczenie z nich powietrza, dzięki czemu ograniczysz ryzyko przebicia dętki wystającymi elementami.
 • Zdemontuj dodatkowe elementy, takie jak oświetlenie, licznik i inne akcesoria.
 • Zbierz małe elementy (takie jak śruby czy nakrętki) w jednym miejscu – łatwo je zgubić. Zapamiętaj lub zanotuj, gdzie się znajdowały.
 • Zdemontowane elementy owiń kartonem lub wykorzystaj stretch. Dzięki temu nie poobijają ramy i innych lakierowanych elementów.
 • Wolne miejsce w kartonie zabezpiecz np. folią bąbelkową, ewentualnie wolne przestrzenie wyłóż papierem lub zwiniętym kartonem.
 • Po zamknięciu kartonu wykorzystaj stretch – dzięki temu paczka będzie bezpieczniejsza.

Wysyłka roweru bez kartonu nie zawsze będzie możliwa ze względu na nieregularne wymiary pojazdu. Alternatywnie można jednak spróbować spakować go, wykorzystując folię i zabezpieczając dodatkowo sztywnymi elementami. Jak wysłać dziecięcy rowerek kurierem? W przypadku mniejszych pojazdów trzeba stosować się do takich samych zasad. Sama czynność pakowania, a następnie transportu, będzie jednak zdecydowanie prostsza.

Koszt wysyłki roweru kurierem

Oczywiście ostateczne koszty wysyłki zależą przede wszystkim od oferty konkretnego przewoźnika. Pod uwagę należy przy tym brać wagę oraz rozmiar opakowania.

Szacując, że przeciętny rower wraz z osprzętem waży ok. 15 kg i zakładając, że uda się go spakować w pudło o rozmiarach 1430 × 195 × 830 mm, ceny wahają się od 80 do ok. 150 złotych. Jeżeli karton zostanie zastąpiony przez stretch, koszt wysyłki roweru będzie wyższy ze względu na niestandardowy gabaryt.

Analizując, ile kosztuje przesyłka roweru kurierem, pod uwagę należy wziąć jeszcze jeden ważny czynnik, czyli ubezpieczenie przesyłki. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza w przypadku bardziej wartościowych jednośladów.

Czy rower wysyłany kurierem musi mieć specjalne oznaczenia?

Zwykła wysyłka roweru kurierem, w której wykorzystuje się karton o standardowych wymiarach, nie wymaga dodatkowego oznaczania opakowania. Warto jednak umieścić na powierzchni paczki informacje o tym, że w środku znajduje się rower, aby ułatwić transport. Jeżeli rezygnujesz z kartonu, musisz zwrócić uwagę na to, że z pewnością takim zleceniem nie zajmie się każdy kurier. Wysyłka roweru może być wówczas również zdecydowanie droższa. Niezbędne będzie odpowiednie zabezpieczenie i oznaczenie wystających elementów.

Jak długo trwa przesyłka roweru kurierem?

Transport paczki z rowerem nie powinien różnić się od standardowych wysyłek kurierskich. Firma przewozowa bez problemu powinna dostarczyć pojazd do odbiorcy w ciągu kilku dni roboczych na terenie całego kraju. Oczywiście rower w ten sposób można również wysłać za granicę. Wówczas realizacja wysyłki zajmie nieco więcej czasu. Jakim kurierem wysłać rower?

Niemal wszystkie najpopularniejsze firmy kurierskie zajmą się zleceniem tego typu, zwłaszcza jeżeli uprzednio zapakujesz rower do kartonu. Jeżeli natomiast zamierzasz skorzystać tylko ze stretchu, to warto skontaktować się osobiście z przewoźnikami i zapytać zarówno o możliwość realizacji transportu tego typu, jak i o ostateczne koszty oraz termin doręczenia. Zwróć także uwagę na ofertę ubezpieczeniową wybranego spedytora.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


 • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
 • Darmowe podjazdy kurierskie
 • Ekspresowa dostawa
 • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
 • Opłata paliwowa wliczona w cenę
 • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.