Jak założyć firmę transportową?
E-commerce Porady

Jak założyć firmę transportową?

18 lutego 2020

Coraz więcej ludzi korzysta z opcji dostawy towarów do domu, dzięki czemu mogą zamawiać rzeczy w korzystniejszych cenach niż w tradycyjnych marketach – nawet z zagranicy! W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi transportowe wiele osób zastanawia się czy rozkręcenie biznesu w tej branży jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli jesteś jedna z tych osób, z tego tekstu dowiesz się jak założyć własną firmę transportową.​​​​​​​

Głównym zadaniem firmy transportowej jest przewóz towarów lub osób, za pomocą własnego środka transportu. W zakresie obowiązków firmy leżą także: prowadzenie dokumentacji na temat realizowanych przesyłek, organizacja ich składowania i przechowywania, załadunek i rozładunek, odbiór od klienta, a także sprawdzanie zawartości przewożonej przesyłki kurierskiej.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby założyć firmę transportową?

Osoby, które chciałyby rozpocząć działalność w branży transportowej, powinny zapoznać się z warunkami, które muszą najpierw spełnić. Przede wszystkim muszą wiedzieć, że usługi z zakresu transportu towarów to działalności regulowane. Oznacza to, że potrzeba odpowiednich licencji i zezwoleń.

Jeżeli masz w planach założenie firmy transportowej, musisz spełniać kilka warunków:

  • mieć stałą siedzibę, w której zarejestrowana będzie firma,
  • wyrobić certyfikat kompetencji zawodowych (jest to dokument, potwierdzający Twoje kwalifikacje i wiedzę niezbędną do otworzenia firmy w branży transportu drogowego),
  • otrzymać zezwolenie na świadczenie usług związanych z zawodem przewoźnika,
  • mieć licencję na wykonywanie zadań związanych z transportem drogowym,
  • posiadać wkład finansowy, który umożliwi Ci rozpoczęcie i prowadzenie działalności.

Dodatkowo osoba zakładająca firmę nie może być wcześniej skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo skarbowe lub przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, czy w innej dziedzinie, która bezpośrednio wiąże się z  wykonywaniem zawodu.

Jak założyć firmę transportową?

Aby założyć firmę transportową, trzeba wykonać kilka kroków:

Warto pamiętać, że wybór formy prawnej wpływa na dalsze funkcjonowanie działalności. Dlatego należy przeanalizować wszystkie możliwości. Różnice między nimi dotyczą przede wszystkim kosztów założenia, czasu oczekiwania na rejestrację, czy składek ZUS.

Jeżeli planujesz założyć firmę samodzielnie, możesz zarejestrować ją jako jednoosobową działalność gospodarczą. To szybki i prosty sposób, który jest szczególnie atrakcyjny dla początkujących przedsiębiorców. Wybierając tę formę prawną nie trzeba posiadać kapitału początkowego ani prowadzić wyczerpującej księgowości na późniejszym etapie funkcjonowania firmy. Dodatkowo, przedsiębiorstwo prowadzone na zasadach jednoosobowej działalności gospodarczej może liczyć na otrzymanie dotacji z urzędu.

Gdy firmę planujesz założyć wraz ze wspólnikami, możesz zarejestrować ją jako spółkę cywilną. Ta forma także nie wymaga wstępnego kapitału, a odpowiedzialność za jej działania jest w takim samym stopniu rozłożona na wszystkich założycieli.

W sytuacji gdy masz już własną działalność i chciałbyś podłączyć do niej nowo powstającą firmę transportową, zarejestruj przedsiębiorstwo jako handlową spółkę osobową lub kapitałową. Pamiętaj, że firmę działającą w tej formie prawnej należy zarejestrować w KRS.

 Zakładając firmę transportową, musisz wybrać jedną z trzech form opodatkowania:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Wybór pierwszej opcji jest korzystny tylko wtedy, gdy dochód nie przekroczy pierwszego progu skali podatkowej (czyli 85 528 zł). Dodatkowo pozwala ona zachować wszelkie ulgi i odliczenia, jakie dla przedsiębiorców przewidują ustawy podatkowe. Jeżeli jednak przychody będą znacznie większe, opodatkowanie wzrośnie aż do 32%.

Podatek liniowy naliczany jest za pomocą stałego odsetka w wysokości 19%. Wtedy wszelkie ulgi, jakie przysługują przedsiębiorcom w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych, nie zostają przy nim zachowane. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych narzuca podatek o wielkości 8,5% od uzyskanych przychodów.

Rejestrując firmę, należy podać kody PDK (Polska Klasyfikacja Działalności), które pozwolą na opisanie działalności firmy oraz uzupełnienie wniosku CEIDG-1. Co więcej, do 7 dni od założenia firmy transportowej, do ZUS-u powinien wpłynąć formularz, mówiący o ubezpieczeniu, jakiemu będzie podlegać przedsiębiorca.

W następnym kroku przedsiębiorca powinien założyć konto dla firmy transportowej oraz poinformować o tym Urząd Skarbowy i ZUS. Całą księgowość właściciel może prowadzić samodzielnie.

Jeżeli decydujesz się na założenie firmy transportowej, pamiętaj o zapewnieniu odpowiednich warunków lokalowych oraz o złożeniu wniosku o wydanie licencji na przewoźnika drogowego. Koniecznie załóż stronę internetową, na której będziesz oferował swoje usługi – dobry marketing to podstawa!

Firmy transportowe świadczą również usługi outsourcingowe dla innych firm. Przykładem może być współpraca InPost z podwykonawcami zajmującymi się transportem przesyłek zarówno między sortowniami a oddziałami jak i w ramach oddziału między oddziałem a Paczkomatem czy osobą odbierającą.