Jak zostać kurierem w InPost? Jak wygląda praca kuriera? Odpowiadamy na Wasze pytania!
27 Sierpnia 2022
W jaki sposób towar zamówiony jednego dnia trafia w ręce odbiorcy lub do automatu Paczkomat® InPost już następnego? Jak wygląda typowy dzień pracy kuriera? Jak zostać kurierem w InPost? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście. Poznaj charakterystykę pracy kuriera InPost — czyli osoby, dla której nie ma rzeczy niemożliwych! 😊
Rynek e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie. Powoduje to ciągły wzrost zapotrzebowania na usługi kurierskie, tym samym oferując pracę osobom, które lubią pracę w terenie, kontakt z ludźmi i cenią sobie różnorodność i dynamikę tego zawodu. Aby jednak objąć stanowisko kuriera, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Jak dobrze przygotować się do tej roli?
Praca kuriera – czy potrzebne jest wykształcenie?
Przeglądając ogłoszenia o pracę, można natknąć się na naprawdę wiele ofert, dotyczących usług kurierskich. Obecnie to zawód, który cieszy się dużą popularnością, z uwagi na stale wzrastające zainteresowanie zakupami online. Aby zostać kurierem, nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia ani żadnych specjalistycznych upoważnień, certyfikatów.
Biorąc pod uwagę fakt, że do codziennych zadań kuriera należy transportowanie przesyłek, najważniejszym aspektem, jaki decyduje o przyjęciu go na stanowisko, jest umiejętność prowadzenia samochodu. Wymagane jest więc posiadanie czynnego prawa jazdy kategorii B. Często pracodawcy zwracają uwagę również na to, od jak dawna pracownik posiada niniejszy dokument.
Czego wymaga się od kuriera?
Zazwyczaj firmy kurierskie proponują pracownikom różne formy zatrudnienia. Pierwsza propozycja dotyczy umowy o pracę i nie wymaga od pracownika posiadania własnego samochodu – otrzymuje on kluczyki od jednego z aut służbowych i rozpoczyna realizację powierzonych mu zadań.
Druga opcja uwzględnia zatrudnienie osoby, która prowadzi własną działalność gospodarczą. W tym przypadku kurier pracuje jako przewoźnik „na własny rachunek”, a firma nalicza mu wynagrodzenie na podstawie dostarczonych przesyłek. Obowiązkiem zatrudnionego w ten sposób kuriera jest posiadanie własnego samochodu oraz dostosowanie go do wymogów firmy korzystającej z jego usług.
Głównym obowiązkiem kuriera jest przetransportowanie przesyłki z punktu A do punktu B. Właśnie dlatego każdy doręczyciel powinien być dobrym kierowcą i mieć obycie w prowadzeniu samochodów dostawczych. Niezbędna jest także wiedza na temat przepisów drogowych oraz umiejętność sprawnego poruszania się po mieście. Niektóre firmy wymagają od potencjalnych kandydatów także znajomości rejonu, na którym będą dostarczać towar.
Warto pamiętać, że stanowisko kuriera wiąże się z odpowiedzialnością. Przede wszystkim dotyczy ona dostarczenia wszystkich przesyłek w nienaruszonym stanie. Klienci często wybierają opcję dostawy za pobraniem. W tym przypadku kurier musi odebrać od kupującego należną kwotę, a pod koniec dnia bezpiecznie dowieźć ją do bazy.
Jakie są cechy dobrego kuriera?
Osoba chcąca rozpocząć pracę na stanowisku kuriera, powinna przede wszystkim lubić prowadzić samochód. Oprócz tego ważne, aby kandydat do pracy w charakterze kuriera posiadał kilka najbardziej przydatnych na tym stanowisku cech, m.in.:
- odporność na stres,
- umiejętność pracy pod presją czasu,
- odpowiedzialność,
- obowiązkowość,
- dobrą orientację w terenie,
- sprawność fizyczną,
- umiejętność komunikacji,
- pozytywne nastawienie.
Każdy kurier musi mieć świadomość, że jego praca w dużej mierze opiera się na kontakcie z klientem. Dlatego osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna być komunikatywna i otwarta. Praca kuriera charakteryzuje się dużą różnorodnością – na co dzień dostaje on zlecenia na trasy z doręczeniem do automatów Paczkomat®, jak i zlecenie door to door, czyli doręczenie przesyłki pod wskazany adres.
Jak wygląda dzień pracy kuriera?
Dzień kuriera rozpoczyna się we wczesnych godzinach porannych. Wtedy właśnie odbywa się odprawa, kiedy pracownicy odbierają przesyłki z magazynu. Każdy przewoźnik sprawdza powierzone mu paczki pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Następnie wszystkie pakunki zostają załadowane do samochodu. Tutaj ważna jest logistyka — trzeba odpowiednio je ułożyć, by zmieściły się i były należycie zabezpieczone. Po załadowaniu samochodu, kurier wyrusza w trasę – każdy kurier ma swój rejon pracy i każdego dnia odwiedza te same automaty Paczkomat® InPost. Jest to obszar konkretnych dzielnic miasta lub większy rewir. Istotną kwestią pozostaje więc dobra znajomość terenu. Główna część dnia pracy kuriera to doręczanie przesyłek do urządzeń Paczkomat oraz paczek kurierskich osobiście do klientów. Po rozwiezieniu przesyłek kurier wraca na magazyn, aby zostawić tam paczki, które zostały nadane w maszynach Paczkomat.
Jak zostać kurierem w InPost?
Chcesz dołączyć do naszej brygady InPost? Koniecznie sprawdź oferty na naszej stronie i wyślij nam swoje zgłoszenie!
Zatrudniając się jako kurier InPost, możesz liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia. Tylko od Ciebie zależy, czy będziesz rozwozić paczki do klientów, do automatów Paczkomat, a może w obydwa miejsca! Poszukujemy osób odpowiedzialnych, które nie boją się nowych wyzwań i lubią spędzać czas w samochodzie.
Praca kuriera jest bardzo dynamiczna, wiąże się z odpowiedzialnością, ale daje dużą satysfakcję. Jest to też praca z ludźmi, dlatego ważne jest pozytywne nastawienie i komunikatywność. Jedno jest pewne: nasi Klienci zawsze cieszą się na widok kuriera InPost i wyczekują go z niecierpliwością! 😉
Czujesz, że zawód kuriera to coś dla Ciebie? Koniecznie sprawdź nasze aktualne oferty pracy na stronie: https://inpost.pl/kariera i dołącz do #TeamInPost!