Oszczędzanie energii cieplnej, czyli jak obniżyć domowe rachunki?
16 Grudnia 2022
Oszczędzanie energii cieplnej to sposób na niższe rachunki za ogrzewanie, ale też sposób na działanie na rzecz środowiska i własnego zdrowia. Czyste powietrze o odpowiedniej temperaturze w domu ma ogromny wpływ na samopoczucie. Dowiedz się, jak termomodernizacja wpływa na oszczędności ciepła, jak oszczędzać ciepło za sprawą codziennych nawyków i jaki wpływ na oszczędności ma odpowiedni system wentylacji pomieszczeń.
Oszczędzanie energii cieplnej – na co należy zwrócić uwagę?
Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak oszczędzać energię cieplną w domu czy mieszkaniu, jesteś w odpowiednim miejscu. Istnieje co najmniej kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę już na samym początku, ponieważ na co dzień wykorzystujemy zbyt wiele ciepła w naszych domach.
- Po pierwsze, warto zamontować termostaty na grzejnikach. Umożliwiają one sterowanie temperaturą w mieszkaniu, dzięki czemu grzejniki nie produkują nadmiernych ilości ciepła.
- Po drugie, należy pamiętać o tym, że grzejniki nie powinny być zasłonięte, ponieważ wtedy trudniej ciepłemu powietrzu ogrzać mieszkanie. Nie warto stawiać przed grzejnikami mebli czy zakrywać ich zasłonami do ziemi. Aby intensywnie i wydajnie ogrzewały pomieszczenie, muszą być odsłonięte.
- Po trzecie, nie doprowadzaj do sytuacji, w których w domu jest za gorąco. Jeśli grzejniki grzeją zbyt mocno, wiele osób otwiera okno, by wyregulować temperaturę. To sprawia, że ciepłe powietrze jest marnowane. Zadbaj o poziom temperatury dopasowany do własnych preferencji w każdym pomieszczeniu.
Poza tym ogromnie istotna jest izolacja domu czy mieszkania, na którą składają się ocieplenie budynku oraz szczelne okna i drzwi, a także wykorzystywane sprzęty (lodówki, telewizory, żarówki). Urządzenia energooszczędne potrzebują do funkcjonowania znacznie mniej energii niż te produkowane jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, a wszystko to ma wpływ na oszczędność energii cieplnej w gospodarstwie domowym.
Jak oszczędzać energię cieplną – modernizacja systemu grzewczego
Sposoby oszczędzania energii cieplnej są różne – zarówno tańsze, jak montaż termostatów, jak i droższe, jak np. modernizacja systemu grzewczego. Choć warto zaczynać od drobnych zmian, to właśnie te duże przynoszą najszybsze i największe efekty. Modernizacja systemu grzewczego to wymiana starego ogrzewania, np. tzw. kopciucha zasilanego węglem na nowoczesne źródło ciepła, jakim mogą być panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła. Oba te systemy grzewcze są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska i wygodniejsze w użytkowaniu niż piece na węgiel. Wraz z dobrze ocieplonym budynkiem tworzą najlepszy sposób na oszczędność energii.
Fotowoltaika – co to takiego? Panele fotowoltaiczne montuje się w celu przekształcania energii słonecznej na prąd, którego używa się w gospodarstwie domowym. Zazwyczaj panele te znajdują się na dachach domów lub na specjalnych stelażach na podwórkach. Pompa ciepła to natomiast urządzenie, które czerpie energię z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr czy grunt. Wewnątrz pompy zachodzą procesy przekształcania tej energii w taką, która ogrzewa dom czy wodę użytkowaną przez mieszkańców. Od pompy ciepła można poprowadzić do domu komfortowe ogrzewanie podłogowe, ale ciepło może wędrować także do grzejników.
W starych domach warto przeprowadzić modernizację systemu grzewczego, a jeśli budujesz dom od podstaw – zdecydować się od razu na nowoczesny sposób ogrzewania mieszkania. Niesie to za sobą takie korzyści jak m.in.: większa kontrola nad temperaturą w domu; ciepło dopasowane do realnych potrzeb mieszkańców i ich preferencji, a także oszczędność, bezpieczeństwo i korzyści dla środowiska (brak emisji gazów cieplarnianych).
W jaki sposób termoizolacja domu lub budynku mieszkalnego pomaga zaoszczędzić energię cieplną?
Odpowiednia izolacja domu czy budynku mieszkalnego znacznie wpływa na oszczędzanie ciepła. Okazuje się, że koszty ogrzewania mogą zmniejszyć się nawet o kilkadziesiąt procent. Dzieje się tak, ponieważ w słabo ocieplonym lub wcale nieocieplonym domu nie ma niczego, co mogłoby zatrzymywać ciepło wewnątrz murów. Jeśli budynek podda się szczelnej termoizolacji styropianem czy wełną mineralną, ciepłe powietrze nie jest w stanie tak szybko uciec. Gdy ciepło uchodzi z budynku, konieczne jest nieustanne dogrzewanie mieszkania, a i tak często okazuje się ono niewystarczające. Wełna czy styropian zatrzymują energię cieplną w środku, zmniejszając zapotrzebowanie na ogrzewanie.
Czy odpowiednia wentylacja wpływa na oszczędność energii cieplnej?
Na oszczędzanie ciepła w mieszkaniu wpływ ma również odpowiednia wentylacja pomieszczeń. Najlepszym sposobem na jej prawidłowe funkcjonowanie jest rekuperacja. Jest to system nazywany wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Polega na zamontowaniu w domu czy mieszkaniu rekuperatora, czyli urządzenia, w którym dochodzi do wymiany powietrza. Rekuperator z jednej strony pobiera zużyte powietrze z mieszkania, a z drugiej nowe powietrze z zewnątrz. W środku oczyszcza nowe powietrze z wszelkich zanieczyszczeń i ogrzewa je ciepłem powietrza pobieranego z domu. Następnie czyste powietrze trafia do pomieszczeń, a zużyte wydalane jest na zewnątrz.
Jak zatem wpływa to na oszczędność ciepła w mieszkaniu? Dzięki obecności rekuperatora nie trzeba otwierać okien, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. W czasie gdy okna w mieszkaniu są otwarte, dochodzi do wymiany ciepłego powietrza na chłodniejsze bez przekazywania sobie energii cieplnej. Wymaga to znacznie intensywniejszego ogrzewania, przez co więcej środków trzeba przeznaczyć na opał.
Rekuperacja pozwala zatem zaoszczędzić nie tylko ciepło, ale i pieniądze. Różnice wynosić mogą nawet kilkadziesiąt procent. Ponadto wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapobiega powstawaniu w domu wilgoci, grzyba i rozwijaniu się roztoczy czy bakterii. Sprawia, że zarówno ściany, jak i meble będą w dobrym stanie przez długi czas. Ma to także korzystny wpływ na zdrowie domowników, ze szczególnym uwzględnieniem alergików.
Czy oszczędzanie energii cieplnej wpływa na ochronę środowiska?
Czy zużycie energii cieplnej ma jakiś wpływ na ekologię i ochronę środowiska? Oczywiście, że tak! Podczas ogrzewania budynku, a szczególnie przy pomocy pieców na węgiel, do atmosfery przedostaje się ogromna ilość szkodliwych gazów cieplarnianych. Jeśli energia cieplna w mieszkaniu jest zatrzymywana, np. poprzez rekuperację czy odpowiednią termoizolację budynku, zapotrzebowanie na ogrzewanie się zmniejsza. Im mniej pali się w piecu, tym mniej gazów przedostaje się do atmosfery. A im mniej szkodliwych gazów w atmosferze, tym zdrowsza i czystsza planeta.
Choć pojedynczym jednostkom może wydawać się, że ich zmiana nic nie da dla Ziemi, to jednak w perspektywie globalnej różnica dla planety może być ogromna. Klimat znajduje się w krytycznym momencie, dlatego bardzo ważne jest to, aby robić, co w naszej mocy, by jakkolwiek działać na rzecz ochrony środowiska. Poza tym warto też zwrócić uwagę na fakt, że oszczędzanie energii cieplnej to korzyść nie tylko dla świata, ale i dla portfela jego mieszkańców.
Jak oszczędzać energię cieplną na co dzień – porady
Aby rachunki za energię były niższe, a pomoc planecie jak najbardziej efektywna, należy wdrażać do codziennego życia nawyki oszczędzania energii cieplnej. Wspomniano już o tym, żeby unikać zasłon przykrywających grzejniki. Należy zamykać drzwi i okna i stosować rekuperację, aby nie powodować niepotrzebnych strat ciepła przez nieszczelność budynku.
Co ciekawe, do oszczędności energii można przyczynić się nawet podczas gotowania. Będziesz gotować krócej, jeśli posiłki przygotujesz pod przykrywką. Ponadto możesz wyłączać piekarnik nieco wcześniej i nie otwierać drzwiczek. Temperatura wewnątrz piekarnika utrzyma się, a ciasto czy mięso przygotowywane w środku z pewnością dopiecze się nawet bez ciągłego podtrzymywania energii do samego końca.
Przykręcaj zawory w grzejnikach, kiedy wyjeżdżasz, aby dom nie grzał się niepotrzebnie podczas twojej nieobecności. Warto zasłaniać okna na noc i odsłaniać je w dzień. Za dnia słońce jest w stanie skutecznie ogrzać mieszkanie, a nocą warto osłonić okno, uniemożliwiając ulatywanie ciepła przez szczeliny. Jeśli koniecznie chcesz otworzyć okno, warto zmniejszyć moc działania pobliskiego grzejnika. Mieszkańcy bloków czy kamienic powinni pamiętać o tym, aby zawsze zamykać drzwi czy okna na korytarzach i klatkach sąsiedzkich. Należy dbać nie tylko o własne mieszkanie, ale i o przestrzeń wspólną, ponieważ tam też może dochodzić do strat w energii cieplnej.
Wiesz już, dlaczego oszczędzanie energii jest ważne i znasz sposoby na to, jak nie doprowadzać do strat energii cieplnej we własnym domu czy mieszkaniu. Wdrażaj nawyki do swojego codziennego życia, pomyśl o instalacji rekuperatora, korzystaj z odnawialnych źródeł energii, zainwestuj w lepszą termoizolację budynku i przekonaj się, jak wiele możesz zaoszczędzić.