Oszczędzanie energii a ochrona środowiska – jak można mieć bezpośredni wpływ na środowisko?
16 Maja 2022
Energia elektryczna, a w szczególności jej wydobywanie i dystrybucja, znacząco wpływa na stan środowiska naturalnego. Wpływ ten oczywiście nie należy do korzystnych, dlatego ekolodzy powtarzają, jak istotne jest oszczędzanie energii. W tym artykule omawiamy zależność między oszczędzaniem energii elektrycznej a ochroną środowiska. Przedstawimy również proste zasady, których może przestrzegać każdy z nas, aby przyczynić się do większej ochrony ekosystemu.
Oszczędzanie energii a ochrona środowiska – co warto wiedzieć?
Decyzje w sprawie zwiększenia opłat za emisję CO2 przyczyniły się do wzrostu cen za energię elektryczną. Według wyliczeń, rachunki za prąd mogą wzrosnąć nawet o 40%. Ekonomiczny aspekt oszczędzania energii nie jest tu jednak najważniejszy. Zanim przejdziemy do przedstawienia działań, które można podjąć w celu oszczędzania energii, warto byłoby wyjaśnić, dlaczego w ogóle trzeba ją oszczędzać. Wiadomo już, że energia elektryczna nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne, jednak co to w praktyce oznacza? Zapraszamy więc do krótkiej lekcji pt. „Energia elektryczna a środowisko”.
Źródła energii elektrycznej dzielą się na odnawialnie i nieodnawialne. Jak można się domyślić, większą szkodę dla środowiska przynoszą te drugie, do których należy pozyskiwanie energii z węgla, ropy czy gazu. Sam proces wydobycia tych surowców przyczynia się do wielu negatywnych skutków: degradacji gleby wskutek nadmiernej eksploatacji, zanieczyszczenia powietrza czy znaczącej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, która prowadzi do ocieplenia klimatu. Wpływa to negatywnie na stan wód w morzach i oceanach, na uprawy rolne i jakość gleby. Zmiany te szkodzą środowisku, a także nam samym. Zanieczyszczenia i emisja szkodliwych substancji przyczynia się do większej liczby zachorowań i umieralności w skali globalnej, problemu z dostępem do wody czy właśnie elektryczności.
Oszczędzanie energii a ochrona środowiska, czyli jak ważna jest świadomość ekologiczna
W Polsce ok. 80% energii elektrycznej pochodzi ze źródeł kopalnych, czyli nieodnawialnych źródeł energii. Do ich alternatywy zalicza się OZE (energię z wiatru, wody, energię słoneczną czy energię biomasy). Jeśli zastanawiasz się nad wpływem alternatywnych źródeł energii a ochroną środowiska w Polsce, to niestety mamy przykrą odpowiedź. Potencjał ten wciąż nie jest wystarczająco wykorzystywany, dlatego tak istotne jest, aby oszczędzać wyprodukowany już prąd, który używamy m.in. do ogrzewania czy oświetlania. Korzystajmy z możliwości, jakie dają nam współczesne technologie i stawiajmy na żarówki energooszczędne, a przy zakupie sprzętu elektronicznego sprawdzajmy również klasę energetyczną.
Jak oszczędzanie energii wpływa na ochronę środowiska?
Jak oszczędzać prąd? Ekologia ma na to odpowiedź. Liczą się nawet najmniejsze kroki, które poczynimy w kierunku zwiększenia oszczędności energii. Szczególnie istotne jest to w przypadku firm i większych przedsiębiorstw produkcyjnych. Jako właściciel firmy możesz zdecydować się na audyt, który pozwoli Ci zdecydować, na czym oszczędzać energię. Być może potrzebna będzie modernizacja sprzętu na bardziej energooszczędny, a być może tylko zmiana oświetlenia czy oszczędne korzystanie np. z klimatyzacji. Zawsze jednak warto uświadamiać i edukować swoich pracowników, aby i oni dbali o oszczędzanie energii.
Ostatnio chętnie wybieranym sposobem na oszczędzanie prądu jest jego własne generowanie przy pomocy paneli fotowoltaicznych. Na fotowoltaikę mogą zdecydować się firmy, a także osoby fizyczne. Takie panele przekształcają pobieraną energię słoneczną (z promieniowania lub odpowiedniej temperatury) w prąd. Jest to więc prosty sposób na to, jak zaoszczędzić na rachunkach oraz zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii. Niestety, jest to dość droga inwestycja, dlatego nie każdy może sobie na nią pozwolić. Istnieją jednak programy dotacyjne, które wspierają zarówno zwykłe gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa.
Oszczędzanie energii a ochrona środowiska – jakie działania przyniosą efekt?
Jako zwykły mieszkaniec Ziemi możesz zrobić bardzo dużo dla poprawy jej ogólnej kondycji. Świadomość ekologiczna to nie wszystko, należy ją wcielić w życie. Zacznij od prostych czynności. Przede wszystkim oszczędzaj na oświetleniu, pamiętaj, aby zawsze po wyjściu z pokoju, mieszkania czy domu wyłączać światło. Używaj go racjonalnie – jeśli wystarczy Ci światło z lampki, to nie zapalaj dużego żyrandola w całym pomieszczeniu. Oszczędzanie energii łączy się również z oszczędzaniem wody. Zamiast codziennych długich kąpieli, zdecyduj się na szybki prysznic. W urządzeniach typu pralka czy zmywarka korzystaj z programów eko, które oszczędzają wodę i włączaj je tylko wtedy, gdy jesteś w stanie załadować całe urządzenie. Zrezygnuj z prania zaledwie kilku ubrań czy zmywania kilku talerzy na krzyż.
Energię możemy oszczędzać także podczas codziennych czynności, takich jak odkurzanie czy gotowanie. Staraj się przykrywać garnki przykrywką, dzięki czemu potrawy szybciej się ugotują, a ty wykorzystasz mniej prądu czy gazu. Zwracaj również uwagę na to, w jaki sposób korzystasz ze sprzętów AGD i RTV. Jeśli często zostawiasz ładowarkę podłączoną do gniazdka, to jak najszybciej zmień ten nawyk. Po naładowaniu telefonu odłącz nie tylko urządzenie, ponieważ kabel (nawet niepodłączony do urządzenia) pobiera z gniazdka prąd. Nie zostawiaj również podłączonej suszarki, jeśli z niej nie korzystasz. Telewizor również potrafi zużywać dużo energii, dlatego jeśli masz problem z zasypianiem podczas filmu, skorzystaj z opcji automatycznego wyłączania. To wybrane działania, których możesz podjąć się już dziś, aby zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć dbać o nasze środowisko.
Warto zwracać uwagę na to, czego uczy nas ekologia – oszczędzanie energii to ratunek nie tylko dla portfela, ale również dla środowiska. Zadbaj więc o mniejsze zużycie prądu, szczególnie jeśli jesteś przedsiębiorcą i posiadasz dużą firmę produkcyjną.