Oszustwo na etykietę? Uważaj, jeśli sprzedajesz w Internecie

Oszustwo na etykietę? Uważaj, jeśli sprzedajesz w Internecie

21 Kwietnia 2021

Zakupy internetowe to rozwiązanie na miarę naszych czasów – jednak kupując i sprzedając w sieci, warto mieć oczy zawsze szeroko otwarte. Portal zaufanatrzeciastrona.pl zwraca uwagę, że nasze paczkomatowe etykiety nadawcze są ostatnio wykorzystywane przez cyberprzestępców w niecnych celach. InPostomaniacy, nie dajcie się na to nabrać!

Cała historia oszustwa zaczyna się mniej więcej tak: Oszust zaczyna od namierzenia atrakcyjnej oferty sprzedaży w jednym z popularnych serwisów handlowych – wybiera towar drogi, najlepiej nowy, niekoniecznie w super atrakcyjnej cenie. Kontaktuje się ze sprzedającym mailowo, wyraża zainteresowanie zakupem, lecz zastrzega, że zgodzi się jedynie na wysyłkę za pobraniem (...). Aby nie obciążać sprzedającego kosztami swojego braku zaufania, oszust udający kupującego proponuje pozornie uczciwe rozwiązanie – sam opłaci koszt takiej usługi. – czytamy w artykule opublikowanym na portalu zaufanatrzeciastrona.pl

To, co dzieje się dalej, przewidzieć już łatwo. Otóż, jeśli zgodzicie się na ofertę oszusta, to – pisząc wprost – przepadliście. Podajecie cyberprzestępcy wrażliwe dane: swój numer telefonu, adres e-mail oraz numer konta. W zamian za podanie tych danych, dostajecie od przestępcy na maila fałszywą etykietę, którą następnie naklejacie na paczkę ze sprzedawanym przedmiotem i gotowe – przestępca ma wszystko, czego potrzebuje, żeby Was oszukać. Ofiarami tego oszustwa na paczkę za pobraniem padają osoby mniej świadome mechanizmów pobraniowych i tego, jak działają Paczkomaty. – podkreślają autorzy artykułu. 

​​​​​​​

Oczywiście, etykieta, którą otrzymacie na adres mailowy, to fałszywka i nie pochodzi od nas. I choć pozornie wygląda na prawdziwą… to nadawcą tej niebezpiecznej wiadomości z podrobioną etykietą nie jest InPost. Wystarczy sprawdzić adres mailowy takiej wiadomości. Jak to działa? W praktyce przestępca modyfikuje etykietę przed wysłaniem i kopiuje kod kreskowy z innej etykiety (dla zwykłej przesyłki, bez pobrania), a to sprawia, że kiedy nadejdzie moment odbioru paczki z Paczkomatu, urządzenie nie poprosi go o uiszczenie opłaty. Proste, ale skuteczne.

  • Jak nie paść ofiarą oszustwa na etykietę?

W tym przypadku wystarczy trzymać się dwóch zasad: należy korzystać wyłącznie z rozwiązań wysyłkowych oferowanych przez platformy sprzedażowe (np. Przesyłki OLX do Paczkomatu) lub zorganizować wysyłkę do kupującego na własną rękę. Jeśli decydujecie się na tę drugą opcję, to najlepiej skorzystać ze sprawdzonych nadań bez etykiety z poziomu aplikacji InPost Mobile lub nadać paczkę z etykietą przez szybkienadania.pl. W przypadku paczek pobraniowych, najwygodniej skorzystać z platformy Manager Paczek (manager.paczkomaty.pl).

Jak zawsze gorąco apelujemy o czujność i rozwagę. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej w temacie bezpieczeństwa w sieci, zapraszamy do naszej zakładki InPost Bezpieczeństwo.

Bądźcie uważni w sieci! 

 

*Cytaty oraz screeny, których użyliśmy we wpisie, pochodzą ze strony zaufanatrzeciastrona.pl. Dziękujemy.