OZE zasila wszystkie maszyny Paczkomat® w Polsce
18 Listopada 2024
Grupa InPost, zawarła umowę z Polenergią - największą polską prywatną grupą energetyczną. Dzięki tej współpracy, blisko 24 000 maszyn Paczkomat® w Polsce oraz znaczna część floty 1300 aut elektrycznych będzie zasilana zieloną energią! 💚⚡
- Umowa PPA (Power Purchase Agreement) to kluczowy krok w realizacji Strategii Dekarbonizacji InPost. Dzięki niej, Grupa zredukuje emisje CO2e o prawie 125 tys. ton!
- Farma Wiatrowa Dębsk, jedna z największych w Polsce, będzie produkować około 366 GWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu 183 000 gospodarstw domowych.
Umowa PPA z Polenergią jest dla nas bardzo istotnym krokiem w realizacji Strategii Dekarbonizacji. Dzięki tej zielonej energii, w 2025 roku, funkcjonowanie sieci urządzeń Paczkomat® w Polsce nadal będzie zeroemisyjne – mówi Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer Grupy InPost.
W ciągu ostatnich lat Grupa InPost realizuje szereg działań mających na celu zmniejszenie zużywania energii w swoich operacjach – każdy nowy model urządzenia Paczkomat® charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Ponadto wprowadza urządzenia autonomiczne, czyli maszyny Paczkomat® wyposażone w panele fotowoltaiczne i magazyny energii, które są w stanie wyprodukować energię dla siebie oraz kilku urządzeń w okolicy.
W nowych magazynach InPost stosuje nowoczesne systemy zarządzania i sterowania zużyciem energii, a także montuje panele fotowoltaiczne. Poszukuje też zeroemisyjnego sposobu ogrzewania – w kilku obiektach zamiast ogrzewania gazowego zostały zastosowane pompy ciepła w części biurowej, ale także magazynowej.