Praca przez Internet – w jakich branżach się sprawdzi?
Porady

Praca przez Internet – w jakich branżach się sprawdzi?

15 Czerwca 2020

Wykonywanie służbowych obowiązków w zaciszu własnego domu lub z dowolnego miejsca na świecie brzmi niezwykle kusząco. Mamy wówczas dużą swobodę działania i możemy samodzielnie planować przebieg całego dnia. Zarabianie w Internecie zyskuje coraz większą popularność, a pracodawcy otwierają się na taką formę zatrudnienia. Praca zdalna nie sprawdzi się jednak we wszystkich branżach i zawodach. Jaka profesja umożliwia realizowanie zadań online?

​​​​​​​

Praca w domu przez Internet – znak współczesnych czasów

Na co dzień już nawet nie zastanawiamy się, jak nowoczesne technologie ułatwiają nam funkcjonowanie. Dzięki dostępowi do sieci załatwimy wiele spraw bez wychodzenia z domu: zrobimy zakupy, zapłacimy rachunki, skontaktujemy się z bliskimi, zarezerwujemy nocleg w hotelu, weźmiemy udział w szkoleniu, wyślemy maila do szefa, zapewnimy sobie dzienną porcję darmowej rozrywki. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że dzięki Internetowi można też wykonywać służbowe obowiązki – bez konieczności pojawiania się w siedzibie firmy. Pracujesz wówczas, w wybranym przez siebie miejscu – w domu, kawiarni, na balkonie lub podróżując, a efekty swojej pracy przesyłasz przełożonemu za pośrednictwem poczty elektronicznej. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie udogodnienie. Istnieją zawody ściśle związane z obecnością pracownika w firmie – dotyczy to szczególnie działów produkcji, budowlańców, konstruktorów czy handlowców. Jednak coraz więcej pracodawców oferuje zatrudnionym możliwość pracy z domu – najczęściej tacy pracownicy dalej przychodzą do firmy, ale jeden lub dwa dni w tygodniu wykonują swoje obowiązki zdalnie, co jest sporą zaletą. Przez Internet pracują też freelancerzy, czyli osoby bez etatu – realizujące projekty na zlecenie.

Praca online – w jakich branżach się sprawdza?

Chcesz wykonywać swoje służbowe obowiązki w mieszkaniu i zależy Ci na elastyczności? A może szukasz dodatkowego zajęcia, żeby zwiększyć dochody? W takim razie sprawdź, jakie zawody są najlepsze do pracy z domu przez Internet!

Kiedy zastanawiamy się nad trybem zdalnym, pierwsi na myśl przychodzą oczywiście programiści i specjaliści związani z branżą IT. To właśnie oni są największym odsetkiem pracowników realizujących zadania w sieci, ponieważ narzędziem ich codziennej pracy jest wyłącznie komputer. Programiści bez większych problemów znajdą oferty zatrudnienia z możliwością pracy w domu, co daje im jeszcze większe korzyści – mogą bowiem współpracować z różnymi firmami i brać udział w ciekawych projektach.

Wielu specjalistów zajmujących się różnymi gałęziami marketingu ma przywilej pracowania z zacisza własnego domu – chodzi głównie o osoby wyspecjalizowane w marketingu internetowym, ale nie tylko. Jedną z profesji idealną do pracy zdalnej jest copywriting. Zajęcie polega na pisaniu tekstów, m.in. na blogi i strony internetowe, przygotowywaniu opisów produktów, układaniu sloganów, a także tworzeniu materiałów reklamowych. W tym zawodzie potrzebna będzie duża dawka kreatywności oraz tak zwane lekkie pióro. Innym przykładem pracy przez Internet w branży marketingu jest profesjonalne obsługiwanie mediów społecznościowych, czyli prowadzenie profili biznesowych firm lub marek. Specjalista social media odpowiada między innymi za: przygotowywanie strategii, tworzenie ciekawych treści, planowanie postów, odpowiadanie na komentarze i wiadomości prywatne, podejmowanie działań w sytuacjach kryzysowych, np. gdy na profilu pojawiają się negatywne opinie.

Kolejną dziedziną, do której idealnie pasuje tryb pracy zdalnej, jest grafika komputerowa. Osoba zajmująca się jej tworzeniem przygotowuje rozmaite projekty – zazwyczaj na potrzeby stron internetowych, a także reklamy. Do realizowania zadań grafik wykorzystuje komputer,  specjalistyczne programy i swoją wyobraźnię. Nie musi więc przebywać w biurze, co ograniczałoby jego zdolność twórczego myślenia. W tym przypadku częsta zmiana otoczenia z pewnością działa na korzyść. Doświadczeni graficy są obecnie poszukiwani na rynku pracy, więc mają szansę przebierać w ofertach i brać udział w projektach, które najbardziej im odpowiadają.

Zdalne pracowanie nie jest związane wyłącznie z kreatywnymi zawodami i branżą informatyczną. Coraz częściej zdarza się, że księgowe wykonują swoje obowiązki z domu, nie przebywając w biurze. Charakter tej profesji wygląda obecnie zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Praca wykwalifikowanej księgowej polega głównie na prowadzeniu ksiąg rachunkowych firmy, które mają formę dokumentów elektronicznych. Dzięki temu wszystkie zadania mogą być zrealizowane w dowolnym miejscu z dostępem do komputera – niekoniecznie w biurze. Pracodawcy coraz chętniej decydują się na zdalną współpracę z księgową, co pozwala zminimalizować koszty i niesie ze sobą wiele korzyści dla pracownika. W domowych warunkach o wiele łatwiej jest skupić się na skomplikowanych obliczeniach.