
Ze względu na zmieniającą się sytuację gospodarczą i nowe potrzeby konsumentów ofert pracy dla przedstawicieli handlowych nie brakuje. To szczególna profesja wymaga konkretnych umiejętności – w szczególności wysokiej kultury osobistej oraz wrodzonych zdolności komunikacyjnych, aby prowadzić owocne rozmowy z klientami. Interesujesz się pracą w dziale sprzedaży? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Praca w zawodzie przedstawiciela handlowego – istotne kompetencje i cechy charakteru
W życiu codziennym często słyszymy wiele mitów i stereotypów o profesji handlowca. Według nich to zajęcie dla każdego, obowiązki sprowadzają się głównie do negocjacji, a dobry sprzedawca znakomicie odnajdzie się w każdej branży. Te stwierdzenia nie mają nic wspólnego z prawdą. Praca przedstawiciela handlowego wymaga zaangażowania, umiejętności nawiązywania kontaktów, uprzejmości, zaradności, odporności na stres i sprawnego reagowania podczas sytuacji kryzysowych. W obecnych czasach osoba zatrudniona w dziale sprzedaży odpowiada nie tylko za finalizację procesu sprzedażowego – jest przede wszystkim opiekunem klientów i buduje z nimi długotrwałe relacje. Bez pozytywnej energii, entuzjazmu i chęci niesienia pomocy nie wiele można osiągnąć w tym zawodzie. Jakie inne cechy osobowości są poszukiwane przez pracodawców? Przedstawiciel handlowy powinien charakteryzować się przede wszystkim:
- zdolnościami negocjacyjnymi,
- samodzielnością w działaniu,
- pozytywnym nastawieniem,
- umiejętnością organizacji pracy własnej,
- komunikatywnością,
- pewnością siebie,
- motywacją do działania,
- poczuciem odpowiedzialności,
- rzetelnością,
- empatią i wrażliwością na potrzeby innych.
Oprócz wyżej wymienionych kompetencji miękkich przydatne będą również konkretne umiejętności praktyczne, które pozwolą bez problemów realizować codzienne obowiązki. Należą do nich: bardzo dobra znajomość obsługi komputera – w tym pakietu MS Office, prawo jazdy kat. B, komunikatywne posługiwanie się językiem angielskim w mowie i piśmie, a także wiedza z zakresu technik sprzedażowych oraz negocjacyjnych. Wykorzystywanie sprawdzonych metod efektywnego sprzedawania pozwala szybko odnieść pierwsze sukcesy. Oczywiście w pracy przedstawiciela handlowego z czasem nabiera się doświadczenia, co pozwala doskonalić kompetencje i zdobywać nowe umiejętności.
Praca w dziale sprzedaży – obowiązki
Obowiązki przedstawiciela handlowego będą się różniły w każdej firmie, ponieważ inna okaże się specyfika pracy w branży kosmetycznej, IT czy technologicznej. W zależności od wybranego sektora sprzedawca spotyka się z innym rodzajem klientów, używa różnych argumentów i dostosowuje język do wyznaczonej grupy docelowej. Można jednak wymienić kilka zajęć, które są charakterystyczne dla tego zawodu. Głównym zadaniem przedstawiciela handlowego jest oczywiście sprzedaż, ale by do niej doprowadzić, potrzeba szeregu innych czynności. Oto one:
- analiza rynku i bieżące monitorowanie działań konkurencji,
- prowadzenie rozmów z klientami i kontrahentami biznesowymi,
- sporządzanie regularnych raportów z przebiegu wykonanej pracy,
- określanie grupy docelowej, czyli potencjalnych nabywców,
- ścisła współpraca z działem marketingu,
- prowadzenie bazy danych klientów,
- działania mające na celu pozyskiwanie nowych nabywców lub odbiorców usług,
- realizowanie zleceń,
- obsługiwanie poczty mailowej,
- koordynowanie sprzedaży,
- budowanie długotrwałych relacji z istniejącymi klientami,
- współtworzenie wizerunku firmy.
Przedstawiciel handlowy – czy wykształcenie kierunkowe jest konieczne?
Chcesz pracować w dziale sprzedaży, ale nie jesteś handlowcem z wykształcenia? Nic straconego! Zatrudnienie na tego rodzaju posadzie możesz podjąć nawet po ukończeniu szkoły średniej. Posiadanie tytułu technika handlu, czy uzyskanie dyplomu z zakresu ekonomii daje bardzo dobre zaplecze teoretyczne, ale nie jest jedynym warunkiem rozpoczęcia kariery w zawodzie przedstawiciela handlowego. Pracodawcy szukają przede wszystkim osób zmotywowanych do działania, które dążą do zdobywania nowych umiejętności i potrafią porozumiewać się z klientami. Wcześniejsze doświadczenie w handlu będzie dodatkowym atutem.
Praca w dziale sprzedaży – zarobki
Na pensję przedstawiciela handlowego składają się zazwyczaj: stałe wynagrodzenie oraz różnego rodzaju dodatki finansowe, np. prowizje, premie lub benefity pozapłacowe. Wysokość zarobków w tej branży jest zróżnicowana, ponieważ nie bez znaczenia będzie konkretny sektor rynku, wielkość firmy, w której pracuje sprzedawca, czy lokalizacja. Nie mniej jednak pensja handlowców zalicza się do tych wysokich. Przeciętne wynagrodzenie osoby zatrudnionej na tym stanowisku może wynosić nawet 5500 zł brutto lub więcej w zależności od stażu pracy. Przedstawiciel handlowy to zawód wymagający dużego zaangażowania i determinacji, co będzie odzwierciedlać się w wysokości zarobków. Im więcej motywacji do pracy posiadamy, tym lepsze osiągamy wyniki.