Praca w logistyce. Jak się do tego przygotować?
Kariera

Praca w logistyce. Jak się do tego przygotować?

11 Stycznia 2020

Logistyka to obecnie jeden z najbardziej rozwojowych kierunków w Polsce. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na stanowiskach logistycznych, coraz większa liczba osób wiąże swoją przyszłość właśnie z tą branżą. Jednak, jak wiadomo, chęci to nie wszystko. Aby otrzymać dobrą pracę w tej specjalności, trzeba dobrego przygotowania. 

Pojęcie logistyki jest bardzo szeroko rozumiane. Praca na takim stanowisku wiąże się przede wszystkim z umiejętnościami planowania, realizacji oraz kontrolowania obiegu surowców, produktów, czy materiałów wszelkiego rodzaju. Dodatkowo określa się tak prace transportowe oraz obsługę klienta.

Głównym zadaniem, za które odpowiadają osoby trudniące się logistyką, jest efektywna i sprawna obsługa, dzięki której wszystkie potrzeby klienta będą zaspokajane na bieżąco, przy zachowaniu wszelkich korzyści ekonomicznych. Taka praca wiąże się więc z ogromną odpowiedzialnością oraz odpowiednim wykształceniem. Uproszczoną definicję logistyki określa zasada „7W”, która zawiera się w siedmiu punktach:

  • właściwy produkt,
  • właściwa ilość,
  • właściwy stan,
  • właściwe miejsce,
  • właściwy czas,
  • właściwy klient,
  • właściwa cena.

Jaką szkołę ukończyć, by pracować w logistyce?

Choć do wykonywania tego zawodu nie są konieczne żadne konkretne uprawnienia, trzeba mieć wiedzę, która umożliwi pracę na stanowisku logistyka. Obecnie w Polsce dostępnych jest dużo kierunków pozwalających kształcić się w tym zakresie. Pozyskiwanie doświadczenia można rozpocząć już na etapie technikum, które umożliwia zdobycie tytułu technika-logistyka oraz poznanie podstaw tej dziedziny.

Jeżeli jednak pomysł na pójście w tym kierunku zrodził się dopiero później – warto wybrać studia logistyczne, dostępne na wielu uczelniach w kraju. Łączy się to także z wyborem specjalizacji, które wiążą się bezpośrednio z podziałem szeroko rozumianej logistyki na obszary. Wśród nich wyróżnia się m.in. logistykę i technologię transportu, logistykę międzynarodową, logistykę w gospodarce żywnościowej, czy ekonomikę transportu i logistyki.

Każda z tych dziedzin dotyczy innych zadań i działań na odrębnej płaszczyźnie . Studia na tych kierunkach wiążą się z dużą ilością nauk ścisłych, nastawionych na obliczenia i logiczne myślenie. Osoby, które ukończą studia, znajdą zatrudnienie m.in. w firmach transportowych, spedycyjnych, sklepach internetowych, czy centrach usług logistycznych.

Praca w logistyce transportu

Osoby pracujące w logistyce transportu powinny charakteryzować się dobrą organizacją czasu pracy oraz analitycznym umysłem. Powierzone im zadania wymagają bardzo dużej odpowiedzialności i umiejętności działania pod presją czasu. Istotne jest także, aby pracownicy mieli dobry kontakt z klientem. Wiążąc swoją przyszłość z tym kierunkiem, warto rozpocząć od praktyki, która wdroży zatrudnionego w pracę na stanowisku logistycznym. Sama rekrutacja i rozmowa o pracę nie powinna być problemem dla osoby o takich kompetencjach. 

Dobrze funkcjonujący dział logistyki to podstawa każdej firmy kurierskiej. I nie tylko. W transporcie i logistyce liczy się przede wszystkim tempo i sprawność obsługi. Za nadzorowanie oraz koordynację całego procesu, odpowiadają osoby na czterech stanowiskach:

  • Koordynator serwisu kurierskiego – zajmuje się planowaniem tras kurierskich, tak aby przesyłka w jak najkrótszym czasie dotarła do punktu docelowego. Ponadto ustala on harmonogramy dla wszystkich kurierów, dzięki czemu ich praca odbywa się w uporządkowany sposób. Na jego barkach spoczywa realizacja codziennego planu, jaki zakłada sobie każda firma kurierska.
  • Dyspozytor – to osoba odpowiedzialna za rozdzielanie zleceń pomiędzy kurierów oraz monitorowanie realizowanych zadań. Dodatkowo należą do niego wszystkie obowiązki, związane z ewentualnymi utrudnieniami, jakie spotkały paczkę lub samego kuriera w procesie dostawy.
  • Kierownik magazynu – odpowiedzialny jest za prace prowadzone na magazynie, do którego trafiają przesyłki. Jego zadania obejmują rozładunek i załadunek transportu. Do obowiązków kierownika magazynu należy także skontrolowanie każdej paczki pod względem wagi i wymiarów.
  • Magazynier – osoby pracujące na tym stanowisku dbają, by żaden błąd nie uniemożliwił dostarczenia przesyłek na czas. Ich praca jest bardzo szczegółowa i polega na doglądaniu paczek oraz przyporządkowywaniu ich do konkretnego transportu.

Czy warto pracować w logistyce transportu?

Choć praca w transporcie i logistyce łączy się z ogromną odpowiedzialnością i bezustannym „trzymaniem ręki na pulsie”, osoby z wykształceniem w tej branży są zawsze poszukiwane. Wiąże się to z bezustannym rozwojem usług logistycznych. Dzięki temu zarówno dostępność stanowisk pracy, jak i zarobki utrzymują się na wysokim poziomie.

Bez doskonale zorganizowanego działu logistyki nie ma mowy o dobrze prosperującej branży e-commerce, która – jak doskonale wiadomo – jest naszą przyszłością. Dlatego praca w logistyce transportu z pewnością jest perspektywicznym rozwiązaniem, które pozwala na stabilne zatrudnienie, umożliwiające stały rozwój kompetencji i doświadczenia.