Praca zdalna – 11 zalet
Kariera

Praca zdalna – 11 zalet

31 Maja 2020

Obecny rynek pracy jest bardzo urozmaicony. Coraz większą popularnością cieszy się tak zwany home office, czyli praca z domu. Bardzo dużo osób decyduje się na podjęcie  takiej aktywności zawodowej, dzięki czemu oszczędzają nie tylko czas, ale i pieniądze. Jakie są główne zalety zdalnej formy zatrudnienia?

​​​​​​​

Jak sama nazwa wskazuje, praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy. Oczywiste jest, że taka forma zatrudnienia nie jest możliwa we wszystkich branżach. Jednak coraz więcej zawodów, które w pełni opierają się na działaniach komputerowych, decyduje się na udostępnienie swoim pracownikom możliwości podjęcia się pracy zdalnej.

Nie da się ukryć, że home office ma swoje zalety, przede wszystkim w postaci oszczędności czasu i pieniędzy. Co więcej, na takiej formie zatrudnienia korzysta nie tylko pracownik, ale i pracodawca.

Zalety pracy zdalnej – okiem pracodawcy

Choć mogłoby się wydawać, że praca zdalna jest atrakcyjna głównie dla zatrudnionych, także pracodawca korzysta na takim rozwiązaniu. Przede wszystkim ogromną zaletą jest brak konieczności organizowania pracownikom miejsca pracy. Wiąże się to z ograniczeniem kosztów prowadzenia firmy, a co za tym idzie – z większymi zyskami.

Kolejną zaletą jest możliwość pozyskania specjalistów z całego kraju. Brak konieczności przebywania w siedzibie firmy pozwala na zatrudnianie osób, które mieszkają w zupełnie innym mieście. Jeżeli więc chodzi o poszukiwanie pracowników, pracodawca ma znacznie szersze pole do manewru.

W przypadku pracy zdalnej zatrudniani w firmie pracownicy nie muszą nawet mieszkać w kraju, w którym działa firma. Właściciel może więc pozyskać do pracy także osoby z zagranicy. Tym samym buduje renomę firmy, a jej szeregi są zasilane przez wykształconych, zagranicznych specjalistów.

Główne zalety pracowania z domu

Również pracownicy mogą wymienić szereg zalet jakie niesie za sobą praca z domu:

To, co najbardziej cenią sobie zdalni pracownicy, to możliwość pracowania z dowolnego miejsca na świecie. Aktywności zawodowej można podejmować się nie tylko z domu, ale i z ulubionej kawiarni, czy podczas wakacyjnego urlopu. Dodatkowym atutem tej formy zatrudnienia jest brak konieczności przebywania w biurowym gwarze, który niekiedy negatywnie wpływa na efekty pracy.

Kolejna zaleta pracy zdalnej wiąże się z oszczędnością. To bardzo ważny aspekt dla każdego pracownika – nie tylko tego, który podejmuje się zdalnych aktywności. Dzięki home office zatrudniony nie musi marnować czasu na dojazd do siedziby firmy, a następnie na powrót do domu. Z tą kwestią wiążą się również oszczędności finansowe. Brak konieczności codziennego przemieszczania do pracy, a także całodniowego przebywania poza domem, nie generuje dodatkowych kosztów – jak chociażby paliwo, czy jedzenie na mieście.

Home office wiąże się także z większą niezależnością. Każda zdalnie pracująca osoba samodzielnie decyduje o tym, w jaki sposób zorganizuje sobie pracę. Nie jest uzależniona od nakazów albo czynności, jakie bardzo często narzuca pracownikom miejsce pracy. Dzięki możliwości zdalnego wykonywania pracy jedynym aspektem, któremu musi podporządkować się pracownik, jest wywiązywanie się ze swoich obowiązków na czas.

Osoby pracujące zdalnie bardzo chwalą sobie elastyczny czas pracy. Umożliwia im on wykonywanie powierzonych zadań w dogodnym dla nich momencie. Dodatkowo zdalne zatrudnienie nie wymaga rezygnacji z ustalonych planów, a także pozwala na samodzielne rozplanowanie dziennego harmonogramu.

Jeżeli zdalna współpraca ma charakter dorywczy, zatrudniony może podjąć się pracy w kilku firmach. Zaletą tego są nie tylko wyższe zarobki, ale także możliwość rozwijania kompetencji i umiejętności z różnorodnych dziedzin. Dzięki temu w przyszłości o wiele łatwiej będzie mu znaleźć zatrudnienie.

Pracując zdalnie, można także połączyć obowiązki z życiem codziennym. Taka opcja jest atrakcyjna szczególnie dla osób uczących się. Home office pozwala im nie rezygnować z normalnych aktywności, przy jednoczesnym zarabianiu pieniędzy.

W niektórych przypadkach praca zdalna wiąże się z większym wynagrodzeniem. Zazwyczaj przyczyną tego jest oszczędność, jaką pracodawca generuje poprzez brak konieczności utrzymywania pracownika i opłacania jego miejsca pracy w siedzibie firmy.

Praca zdalna to idealne rozwiązanie także dla tych, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi. Brak konieczności podejmowania pracy w siedzibie firmy pozwala im na uczestniczenie w aktywności zawodowej z domu. Dzięki temu osoby schorowane mogą rozwijać się, zdobywać doświadczenie, a także zarabiać na siebie bez względu na sytuację zdrowotną, z jaką muszą mierzyć się na co dzień.