Praca zdalna – w jakich zawodach się sprawdzi?
Kariera

Praca zdalna – w jakich zawodach się sprawdzi?

14 Marca 2020

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób porzuca biuro na rzecz wygodnej kanapy. Decyzja o podjęciu pracy zdalnej z pewnością wiąże się z wieloma udogodnieniami. Ponadto w obecnej sytuacji, związanej z pandemią koronawirusa coraz częściej jesteśmy przez firmy zmuszeni do takiej formy pracy. Wykonywanie obowiązków zawodowych z domu jest aktualnie znacznie bezpieczniejsze i ogranicza ewentualne ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Brak konieczności dojeżdżania do siedziby firmy, czy możliwość połączenia aktywności zawodowej z innymi obowiązkami – to tylko niektóre z przywilejów, które zyskuje zdalny pracownik. W jakich profesjach home office sprawdza się najlepiej?

Rozwój nowoczesnych technologii zapoczątkował erę pracy zdalnej. Obecnie wielu ludziom do wykonywania swojego zawodu wystarcza jedynie odpowiednio działający komputer, podłączony do sieci internetowej. Realizowanie obowiązków w trybie zdalnym dotyczy przede wszystkim osób, które na co dzień trudnią się pracą biurową. Cała koncepcja polega więc na przeniesieniu biura w zacisze własnego domu.

Brak konieczności przebywania w siedzibie firmy wydaje się bardzo atrakcyjny. I choć taka forma współpracy najczęściej kojarzy się z pracami dorywczymi, coraz więcej ofert home office jest skierowanych do osób poszukujących stałego, pełnoetatowego zatrudnienia.

Praca zdalna – w jakich zawodach?

Możliwość działania w trybie zdalnym daje pracownikowi dużo swobody. Brak kontroli ze strony szefa wiąże się jednak z pewnym bardzo ważnym aspektem – pracą na czas. Osoba, która podejmuje się zdalnej współpracy, musi pamiętać, aby terminowo realizować powierzone zadania. Drugim ważnym aspektem jest komunikacja z pozostałymi członkami zespołu. W których zawodach uda się to odpowiednio wykonywać?

Sprzęt komputerowy stanowi podstawowe narzędzie każdego pracownika branży IT. Dlatego wykonywana przez niego praca nie wymaga zazwyczaj obecności w siedzibie firmy. Może on pełnić swoje obowiązki z dowolnego miejsca, tym samym zyskując opcję pracy z domu.

Taka forma współpracy jest atrakcyjna przede wszystkim dla programistów. Zwolnienie z obowiązku siedzenia w biurze pozwala na przyjmowanie większej ilości zleceń z kilku różnych źródeł, w tym także od firm zagranicznych, bez konieczności przeprowadzania się na drugi koniec świata.

Również zawód grafika komputerowego w dużej mierze opiera się na działaniach, które można wykonywać zdalnie. Osoba pracująca na tym stanowisku wykorzystuje do pracy różnego rodzaju specjalistyczne programy, czyli do pracy niezbędny jest jedynie sprzęt komputerowy. Może to robić zarówno w biurze, jak i w mieszkaniu, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykonywanie tej profesji zdalnie. Przebywanie w domowym zaciszu sprzyja kreatywnemu tworzeniu, które jest niezbędne podczas wykonywania projektów graficznych.

Osoby trudniące się marketingiem internetowym także mogą pełnić swoje obowiązki z domu. Do ich zadań należy przede wszystkim budowanie wizerunku marki, promowanie jej produktów, czy kontakt z klientem. Tego typu praca w pełni opiera się na wirtualnych działaniach, dlatego istnieje możliwość wykonywania jej z dowolnego miejsca na świecie. Niektóre firmy trudniące się internetowym marketingiem nie mają nawet swojej siedziby. Wszelkie działania przenoszą na płaszczyznę sieciową, proponując pracownikom pracę z home office.

Zadaniem copywritera jest tworzenie różnorodnych treści dla potrzeb klientów. Wymagania stawiane przed pracownikami to przede wszystkim lekkość w pisaniu, kreatywność i terminowość. Rzadko kiedy więc zdarza się, by osoba trudniąca się copywritingiem pracowała stacjonarnie. To wygodne nie tylko dla pracującego, ale i dla firmy, która go zatrudnia. Dzięki zdalnej współpracy obie strony mogą korzystać z usług wielu innych osób – także tych mieszkających na drugim końcu kraju, czy poza jego granicami.

Oprócz dostępu do komputera, osoba pracująca na stanowisku tłumacza, potrzebuje też skupienia. Praca w biurze, wśród gwaru rozmów, z pewnością nie tworzą idealnych warunków do działania, dlatego w tym zawodzie bardzo dobrze sprawdzi się możliwość realizowania zleceń w trybie zdalnym. Dodatkowo pozwala to tłumaczowi na pobieranie zamówień od wielu zleceniodawców.

Telemarketing to jeden z najpopularniejszych zawodów, które można wykonywać zdalnie. W tym przypadku narzędziem pracy jest telefon. Zadaniem telemarketera jest budowanie relacji z klientami, dlatego nie ma znaczenia, czy wykonuje on swoje obowiązki z domu, z biura, czy z ulubionej kawiarni. Istotna będzie wyłącznie możliwość nawiązania telefonicznego kontaktu z drugą osobą.

Coraz częściej w ofertach pracy pojawia się możliwość pełnienia obowiązków asystenta… w formie wirtualnej. Zadaniem osoby zatrudnionej na takim stanowisku jest przede wszystkim wykonywanie wszelkich działań pomocniczych. Najczęściej dotyczą one kontrolowania obiegu dokumentów, wysyłania maili, kontaktowania się z klientami, czy prowadzenia terminarza.