Przesyłka do Paczkomatu? Jakie wymiary paczek obowiązują – sprawdź!
E-commerce Dla biznesu

Przesyłka do Paczkomatu? Jakie wymiary paczek obowiązują – sprawdź!

12 lutego 2020

Wysyłanie przesyłek stało się prostsze niż kiedykolwiek – wszystko za sprawą innowacyjnych urządzeń do samodzielnego nadawania i odbierania paczek dostępnych w dogodnych, popularnych lokalizacjach. Co jednak powinniśmy wiedzieć, zanim udamy się do wybranego Paczkomatu? Na przykład jakie obowiązują wymiary przesyłek.

Paczka do wysłania? Wyślij ją szybko i wygodnie przez dowolny Paczkomat®.

Kilka chwil i paczka nadana!

Dlaczego warto korzystać z Paczkomatów?

Nowoczesne urządzenia InPost szybko zyskały popularność i obecnie należą do jednych z najwygodniejszych sposobów wysyłania przesyłek krajowych. Bardzo dużo osób wybiera Paczkomaty ze względu na niską cenę – tego rodzaju usługa jest tańsza niż zamówienie kuriera. Jakie są najważniejsze zalety korzystania z tych innowacyjnych maszyn? Oto kilka z nich:

 • nadawanie i odbieranie paczek może nastąpić dowolnym momencie – Paczkomaty są czynne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, nawet w weekendy;
 • urządzenia znajdują się w dogodnych lokalizacjach – najczęściej przy centrach handlowych, supermarketach, czy stacjach benzynowych, nie ma więc problemów z dostępnością;
 • wybierając Paczkomaty, zyskamy pewność, że nasza przesyłka kurierska znajdzie się błyskawicznie w rękach odbiorcy – zazwyczaj już następnego dnia po nadaniu;
 • ceny usług paczkomatowych są zdecydowanie niższe od innych rodzajów przesyłek;
 • odbierając paczki nie musimy stać w długich kolejkach, co potrafi być uciążliwe, szczególnie gdy się śpieszymy;
 • obsługa automatycznego systemu skrytek nie jest skomplikowanym zadaniem – zrobimy to szybko i intuicyjnie;
 • Paczkomaty są bezpieczną formą wysyłki – kod nadawany paczce udostępniony zostanie tylko Tobie – do Ciebie należy decyzja o przekazaniu go innej osobie.

Maksymalne wymiary paczki – jakie rozmiary obowiązują w przypadku Paczkomatów?

Skoro poznaliśmy już najważniejsze zalety korzystania z urządzeń InPost, pora dowiedzieć się więcej o standardowych wymiarach paczek kurierskich. Jak możemy się domyślić, do Paczkomatu nie zmieści się każda, dowolna przesyłka. Zanim więc przystąpimy do działania, sprawdźmy rozmiary paczek paczkomatowych:

 • gabaryt A – maksymalne wymiary 8 X 38 X 64 cm, maksymalna waga: 25 kg,
 • gabaryt B – maksymalne wymiary 19 X 38 X 64 cm, maksymalna waga: 25 kg,
 • gabaryt C – maksymalne wymiary 41 X 38 X 64 cm, maksymalna waga: 25 kg.

Kierując się wyżej przedstawionymi  wymiarami paczek, nie będziemy mieć kłopotów z nadaniem przesyłki w Paczkomacie lub do Paczkomatu.

Jak nadać paczkę w Paczkomacie?

Czy obsługa urządzeń InPost może być problematyczna? Czasem trudno przekonać się do nowych rozwiązań w obawie, że będziemy mieli problemy z ich sprawnym obsłużeniem. W przypadku Paczkomatów nie trzeba się o nic martwić! Nadanie przesyłki to przysłowiowa bułka z masłem! Mamy dwa sposoby do wyboru:

 1. Nadanie i opłacenie paczki przez Internet – wystarczy wejść na stronę: inpost.pl/SzybkieNadania/, uzupełnić swoje dane i wygodnie zapłacić online. Otrzymasz od nas etykietę na swoją przesyłkę, którą musisz wydrukować, a następnie nakleić na paczkę – pamiętaj żeby prawidłowo zabezpieczyć jej zawartość przed wysyłką. Po właściwym spakowaniu i umieszczeniu etykiety możesz zanieść przesyłkę do Paczkomatu – na ekranie urządzenia wybierz odpowiednie opcje i zeskanuj etykietę. Włóż paczkę do skrytki i zamknij drzwiczki;
 2. Nadanie bezpośrednio w Paczkomacie – nie musisz przechodzić przez proces przygotowania przesyłki online – po prostu udaj się do najbliższego urządzenia InPost. Na ekranie wybierz opcję bezpośredniego nadania w Paczkomacie, podaj gabaryt paczki, swój numer telefonu i e-mail, a także numer telefonu i e-mail odbiorcy. Nie zapomnij o wskazaniu adresu docelowego Paczkomatu. Zapłać w maszynie kartą lub Blikiem i umieść przesyłkę w urządzeniu, potwierdzając nadanie – gotowe!

Jak długo paczka czeka na odbiór w Paczkomacie?

Poznaliśmy już wymiary przesyłek kurierskich, przeczytaliśmy o najważniejszych zaletach urządzeń InPost i wiemy, w jaki sposób nadać paczkę. Teraz pora odpowiedzieć na równie ważne pytanie, czyli: jak długo przesyłka czeka na odbiór w Paczkomacie? Warto wiedzieć, że standardowo każda paczka czeka na odbiór przez 48 godzin. Miej na uwadze, że przesyłki trafiają do maszyn InPost również w sobotę (w większości przypadków). Co się stanie, gdy nie odbierzesz paczki po tym czasie? W takiej sytuacji trafi ona do najbliższego Punktu Obsługi Paczek. Pamiętaj, że możesz poprosić kogoś znajomego, aby wybrał się do Paczkomatu za Ciebie, jeśli wiesz, że nie zdążysz tego zrobić w ciągu 48 godzin. Masz jeszcze jedno przydatne rozwiązanie: po prostu skorzystaj z możliwości przedłużenia terminu odbioru i zyskaj kolejne 48 godzin, wysyłając SMS. Zanim to zrobisz, upewnij się jednak, że minęło 36 godzin od momentu umieszczenia przesyłki w Paczkomacie. Pełną instrukcję postępowania w przypadku chęci przedłużenia terminu odbioru paczki znajdziesz tutaj: https://inpost.pl/pomoc-jak-przedluzyc-termin-odbioru-paczki-w-paczkoma…

Nadawanie i odbieranie przesyłek w Paczkomacie jest łatwe i intuicyjne – ważne, żeby znać standardowe wymiary paczek kurierskich. Wówczas bez problemu przygotujemy przesyłkę do wysyłki przy pomocy Paczkomatu InPost.