Jak zapakować paczkę wysyłaną przez Paczkomat®?

Porady
Jak zapakować paczkę wysyłaną przez Paczkomat®? Jak zapakować paczkę wysyłaną przez Paczkomat®?

14 Stycznia 2024

Osługaj tekst Odsłuchaj tekst
Wycisz odsłuch

Wysyłka przez dedykowane do tego maszyny stała się popularnym rozwiązaniem, ponieważ oferuje wygodę oraz elastyczność. Jednak warto pamiętać, że przed nadaniem paczki przez Paczkomat, trzeba ją odpowiednio przygotować. Jak zapakować i zabezpieczyć przesyłkę wysyłaną przez Paczkomat® InPost? Zobacz nasze rekomendacje!

 

O czym należy pamiętać, pakując paczkę wysyłaną przez Paczkomat?

Jeśli wybierasz Paczkomat do wysyłki paczek, musisz mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim pamiętaj, że w niektórych przypadkach usługę nadania lepiej zamawiać dopiero po zapakowaniu przesyłki. Dlaczego? Ta zasada jest ważna, ponieważ pozwala ograniczyć ryzyko związane ze wskazaniem jej złego gabarytu. Bywa, że trudno określić, jaki końcowy rozmiar będzie mieć paczka, więc dla pewności generowanie nadania może odbyć się po zapakowaniu rzeczy.

Gdy zamawiasz nadanie przez Paczkomat, musisz określić gabaryt, czyli wielkość wysyłanego pakunku. Ta informacja pozwoli nam zdecydować, jak duża skrytka będzie potrzebna do przyjęcia danego zamówienia w maszynie. Jeśli wybierzesz skrytkę bez mierzenia paczki, to może okazać się, że jest ona zbyt mała, aby pomieścić przesyłkę. Wtedy konieczne będzie ponowne generowanie nadania z właściwie wybranym gabarytem.

Dlatego przed nadaniem zapakuj paczkę, a następnie dokładnie zmierz wysokość, szerokość oraz długość gotowego pakunku. Jaki gabaryt paczki wybrać w zależności od jej wymiarów?

  • Gabaryt XS – maksymalne wymiary: 40 x 230 x 400 mm, maksymalna waga: 3 kg. Gabaryt dostępny tylko w aplikacji mobilnej InPost Mobile;
  • Gabaryt A – maksymalne wymiary: 80 x 380 x 640 mm, minimalna wysokość: 1 mm, maksymalna waga: 25 kg.
  • Gabaryt B – maksymalne wymiary: 190 x 380 x 640 mm, minimalna wysokość: 81 mm, maksymalna waga: 25 kg.
  • Gabaryt C – maksymalne wymiary: 410 x 380 x 640 mm, minimalna wysokość: 191 mm, maksymalna waga: 25 kg.

Paczka do wysłania? Wyślij ją szybko i wygodnie przez dowolny Paczkomat®.

Kilka chwil i paczka nadana!

W co zapakować paczkę wysyłaną przez Paczkomat?

Jak przygotować paczkę do wysłania przez Paczkomat? Główną rolę odgrywa tutaj opakowanie, które będzie chroniło nadawany towar przed czynnikami zewnętrznymi.

Do pakowania paczki nadawanej przez Paczkomat można użyć między innymi:

  • Kartonu – pudełka z tego materiału należą do najbardziej powszechnych rozwiązań kurierskich. Ich popularność wynika z tego, że mogą służyć do bezpiecznego przewozu produktów o różnej wadze i właściwościach. Wystarczy wybrać odpowiednio gruby oraz twardy karton, a transport ciężkich urządzeń albo wrażliwych elementów powinien przebiec bez większych problemów.
  • Foliopaku – te elastyczne, lekkie i wytrzymałe foliowe koperty idealnie sprawdzają się w wysyłce lekkich przedmiotów, które są odporne na uszkodzenia. Mowa tu np. o odzieży. Z foliopakiem przygotowanie paczki do nadania przez Paczkomat jest szybkie i łatwe. Wystarczy włożyć produkty do kurierskiego woreczka oraz zakleić opakowanie. Dodatkowy atut foliopaków to ich wodoodporność, która chroni zawartość przesyłki przed zamoknięciem. Na takie opakowanie z łatwością można nakleić etykietę.
  • Tekturowe koperty – te opakowania są doskonałe do wysyłki płaskich przedmiotów, takich jak listy, pisma, dyskietki czy płyty CD.

Jeśli prowadzisz własną firmę i wysyłasz paczki masowo, ich właściwe zabezpieczenie i zapakowanie jest szczególnie ważne dla klientów. Towary muszą być nie tyko bezpieczne, ale również estetycznie spakowane.

Zabezpieczenie przesyłki wysyłanej przez Paczkomat

Podczas przygotowywania przesyłki ważny jest nie tylko wybór opakowania. Na uwagę zasługują też kwestie związane z zabezpieczeniem paczki przed ewentualnymi uszkodzeniami. Jak wysłać paczkę przez Paczkomat w bezpieczny sposób? Pomogą w tym wypełniacze, czyli elementy uzupełniające wolną przestrzeń wewnątrz opakowań przesyłek.

Do najpopularniejszych z nich należy folia bąbelkowa, ale to rozwiązanie nie jest zbyt ekologicznie. W InPost promujemy świadome podejście do transportu paczek i zachęcamy swoich klientów, aby korzystali z zamienników plastikowych zabezpieczeń, jeśli to możliwe. Biodegradowalną alternatywą dla folii może być:

  • skropak – niewielkie walcowate elementy wykonane są z ziemniaczanej lub kukurydzianej skrobi z dodatkiem biodegradowalnych polimerów. Materiał jest lekki i doskonale absorbuje wstrząsy;
  • wełna drzewna – wypełniacz z naturalnych włókien drzewnych, które produkowane są z resztek drewna i odpadów potartacznych. Ten ekologiczny zamiennik folii świetnie chroni przesyłane przedmioty przed wibracjami podczas transportu;
  • papier – nawet zgnieciony papier jest w stanie wypełnić wolną przestrzeń w paczce. Taka dodatkowa ochrona minimalizuje ryzyko uszkodzeń zawartości przesyłki. Z tego surowca tworzony jest również papier bąbelkowy czy nacinany papier.

Jak zapakować paczkę wysyłaną przez Paczkomat krok po kroku?

Odpowiedź na pytanie, jak zapakować paczkę do wysyłki przez Paczkomat krok po kroku jest prosta! Najpierw trzeba dostosować opakowanie do rozmiarów, jakie ma przesyłka. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz zbyt mały pakunek, to elementy towaru mogą powodować wypukłości ścianek pudełka lub co gorsza, wystawać poza jego obrys. Unikaj takich sytuacji, ponieważ jest to niebezpieczne dla przedmiotów, które znajdują się w pudle.

Kiedy znajdziesz opakowanie, które zmieści daną rzecz i zamyka się bez problemu, przejdź do zabezpieczenia towaru. Uzupełnij wolną przestrzeń w pudełku przy pomocy wybranego wypełniacza. Następnie zamknij paczkę oraz dokładnie ją zaklej.

Pomoże Ci w tym szeroka taśma, która również może być eko. Na rynku dostępne są biodegradowalne przylepce z surowców pochodzenia naturalnego. Jak widać, pakowanie paczki do wysyłki przez Paczkomat nie jest trudne.

Pamiętaj, aby okleić wszystkie łączenia kartonu, a najlepiej także jego krawędzie. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko niekontrolowanego otwarcia pudełka w trakcie transportu czy sortowania.

Gdy pakunek będzie już przygotowany, może pojawić się pytanie: jak opisać paczkę do wysyłki przez urządzenie Paczkomat? Odpowiedź dla niektórych bywa zaskakująca, ponieważ nie trzeba jej oznaczać w żaden sposób! Aby dokonać nadania w maszynie InPost, nie musisz drukować etykiety przewozowej i naklejać jej na przesyłce. Opcja nadania bez etykiety dostępna jest jedynie w aplikacji InPost Mobile.

Po podaniu informacji takich jak gabaryt paczki, dane kontaktowe (do nadawcy i odbiorcy) czy adres dostawy, uzyskasz 9-cyfrowy kod nadania, a także kod QR. Wtedy udaj się do wybranego automatu Paczkomat i korzystając z InPost Mobile, wybierz na smartfonie opcję otworzenia skrytki zdalnie. Po wykonaniu tej czynności skrytka otworzy się automatycznie. Wtedy wystarczy już tylko włożyć do niej paczkę i dokładnie zamknąć drzwiczki. Dobrze zapakowana paczka bez problemu dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie.


Czytaj również

Jak zapakować plakat do wysyłki – kompleksowy poradnik

Miłośnicy plakatów czy obrazów wiedzą doskonale, że każde drobne uszkodzenia, zarysowania lub zagniecenia obniżają drastycznie wartość e...

Jak zapakować sukienkę do wysyłki? Prosty i szybki sposób

Sprzedawanie wielu ubrań przez internet, w tym sukienek, to niezwykle szybki i łatwy sposób na zrobienie porządku we własnej szafie i do...

Przesyłka przez Paczkomat? Jakie wymiary paczek obowiązują – sprawdź!

Wysyłanie przesyłek stało się prostsze niż kiedykolwiek – wszystko za sprawą innowacyjnych urządzeń do samodzielnego nadawania i odbiera...

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!