Serwer VPS — co to takiego i do czego służy?
Porady

Serwer VPS — co to takiego i do czego służy?

13 Sierpnia 2022

​​​​​​​Serwery VPS mogą wnieść komfort naszej pracy na zupełnie nowy poziom. Jeśli szukamy szybkiego, wydajnego hostingu, gdzie nie będzie trzeba martwić się o transfer, to zdecydowanie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Przemawia też za tym cena — usługi tego typu tanieją bardzo szybko. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o VPS!

Serwer VPS — czym jest?

Na początku warto wyjaśnić, co oznacza skrót VPS. Pochodzi on od słów Virtual Private Server, co należy przetłumaczyć jako Wirtualny Serwer Prywatny. Co to oznacza dla użytkownika? Zgodnie z definicją, wykupując hosting VPS, możemy wykorzystywać wszystkie zasoby maszyny: całą jej mocą obliczeniową, pamięć RAM czy powierzchnię dyskową. To indywidualne, dostępne tylko dla nas urządzenie.

Jeśli chcemy cieszyć się taką usługą, musimy skorzystać z dedykowanego oprogramowania do wirtualizacji. W zależności od aplikacji, jaką posiada hosting, można wybrać dla siebie:

  • pełną wirtualizację (bez względu na moc CPU, do dyspozycji użytkownika będzie praktycznie dowolne oprogramowanie, np. Linux Ubuntu, Apache, czy oprogramowanie Microsoft Windows),
  • wirtualizację częściową, tzw. parawirtualizację (oprogramowanie musi być zgodne z softem bazowym — jeśli ten bazuje na Windowsie, nie zainstalujemy Linuxa i odwrotnie).

Różnica między rodzajem serwera nie ogranicza się tylko do wydajności. Kluczowym aspektem jest cena. Najtańsze serwery VPS zwykle oferują parawirtualizację i są nawet kilkukrotnie tańsze od maszyn, które dają użytkownikowi pełną swobodę w zakresie wyboru systemu operacyjnego.

Jakimi parametrami należy się kierować, wybierając serwer VPS?

Najważniejsze są zasoby. Jeśli interesujemy się tak wydajnym serwerem, to zapewne kluczowa jest dla nas najwyższa kultura pracy oraz potężna moc obliczeniowa. Jeśli projekt, nad którym pracujemy, bazuje na gromadzeniu wielu danych w czasie rzeczywistym, dobrze byłoby też upewnić się, że na naszym serwerze mamy odpowiednio skonfigurowany backup.

Nawet jeśli usługodawca nie zapewnia łącza klasy Tier-1, powinniśmy mieć pewność, że kopia plików jest tworzona np. co godzinę. Warto sprawdzić też, czy zapisane zasoby mogą trafiać np. na serwery lustrzane — to dodatkowy bufor bezpieczeństwa, którego nie warto lekceważyć. Atutem będzie też prosta, intuicyjna obsługa. Czytelny, odpowiednio skonfigurowany panel administratora może znacznie ułatwić zarządzanie zasobami oraz analizowaniem ruchu z domeny.

Jaki serwer wybrać — dedykowany czy współdzielony?

Jeśli chcemy tworzyć np. bloga lub niewielką, firmową stronę WWW, w pełni wystarczy nam hosting współdzielony. Warto tylko upewnić się, że nie ma on narzuconych zbyt restrykcyjnych limitów w zakresie dobowego lub miesięcznego transferu danych. Wydzielone na potrzeby użytkowników 5-10 GB miejsca to standard, który w większości przypadków wystarcza na wiele lat spokojnej pracy z takim hostem.

Mimo wielu zalet, nawet najlepszy serwer VPS z panelem nie może uchodzić za rozwiązanie idealne. Dlaczego? Dużym problemem mogą być np. fizyczne awarie nośników. Wystarczy, że uszkodzeniu ulegnie np. dysk twardy. W takiej sytuacji pracownik serwerowni musi fizycznie wymienić nośnik na nowy. Jeśli nie mamy skonfigurowanej kopii na nośniku lustrzanym, do czasu wyeliminowania usterki nie będziemy mogli korzystać z usługi.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


  • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
  • Darmowe podjazdy kurierskie
  • Ekspresowa dostawa
  • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
  • Opłata paliwowa wliczona w cenę
  • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.