Sieć Paczkomatów® InPost w Polsce liczy już 2000 urządzeń

InPost uruchamia w 2016 r. średnio 3 nowe urządzenia dziennie

 

Pierwszy Paczkomat® InPost został postawiony we wrześniu 2009 w Krakowie. Po siedmiu latach we wrześniu 2016 r. w zamieszkałym przez 4,5 tysiąca osób Piotrkowie Kujawskim został uruchomiony Paczkomat® o numerze 2000. W okresie 7 lat za pośrednictwem tych maszyn dostarczono miliony przesyłek. Ich liczba rośnie z roku na rok o kilkadziesiąt procent, czyniąc Paczkomat® jednym z najważniejszych kanałów dostarczania przesyłek w Polsce, szczególnie chętnie wykorzystywanym przez branżę e-commerce.

Paczkomat®

Paczkomat® jest samoobsługowym urządzeniem do odbierania oraz do coraz popularniejszego samodzielnego nadawania przesyłek. Na koniec 2015 r. sieć Paczkomatów® w Polsce liczyła 1600 urządzeń. Obecna liczba maszyn wynosi 2000 sztuk tylko na rynku polskim. To nie koniec rozwoju, gdyż InPost uruchamia w tym roku średnio 3 nowe Paczkomaty® dziennie, tak by na koniec 2016 roku sieć liczyła 2600 sztuk. Każdego dnia z Paczkomatów® odbieranych jest od kilkudziesięciu tysięcy do 200 tysięcy przesyłek.

"Cieszę się, że Paczkomaty® stały się trwałym elementem krajobrazu polskich miast. Ich rozwój jest naturalną konsekwencją faktu, że nie każdy ma ochotę i czas na stanie w kolejkach na poczcie czy czekanie w domu na kuriera.  Do niedawna  koncentrowaliśmy się na największych miastach w których obecnie już funkcjonuje duża sieć Paczkomatów®. Jednak w odpowiedzi na liczne zapytania z mniejszych miejscowości zdecydowaliśmy się rozszerzyć jej obszar funkcjonowania, gdyż także mieszkańcy mniejszych miejscowości chcą się na stałe uniezależnić od godzin działania urzędów pocztowych oraz czasu pracy kuriera" - powiedział Rafał Brzoska, założyciel firmy Integer.pl i twórca sieci Paczkomatów® w Polsce.

Pierwszy Paczkomat® został uruchomiony w Polsce w 2009 r. Kiedy Rafal Brzoska uruchamiał sieć nie każdy wierzył, że odbiór paczek w czynnych przez całą dobę urządzeniach przyjmie się na rynku. Czas jednak bardzo szybko rozwiał wszelkie wątpliwości. Trend rozwojowy na światowym rynku e-commerce wykazał, że to właśnie Paczkomaty® są przyszłością i realną alternatywą dla każdego konsumenta, który nie chce czekać na kuriera albo stać w długich kolejkach w tradycyjnych punktach odbioru. Dzisiaj w każdym miesiącu przez sieć Paczkomatów® InPost przechodzą miliony przesyłek, a usługa ta na rynku polskim rośnie o ponad 70 % r/r. Polska sieć Paczkomatów® stanowi największą tego typu strukturę biznesową na świecie.

Brzoska podkreśla, że Grupa Integer działa nie tylko w Polsce. "Pierwszy Paczkomat® za granicą postawiliśmy w Bratysławie, ale obecnie najważniejsze zagraniczne rynki to Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada. Paczkomat® jest chyba jednym z pierwszych produktów Made In Poland, który ma szansę przyjąć się na wszystkich kontynentach. Co ważne Paczkomaty® są produkowane w Polsce przez nasz zakład w Zabierzowie skąd trafiają na tak egzotyczne rynki jak Australia, Malezja, Islandia czy Salwador".

Najdalej postawiony Paczkomat® w sieci własnej InPostu znajduje się we Władywostoku, dokładnie w odległości 10 321 km od Warszawy. To większa odległość niż do Toronto w Kanadzie, gdzie InPost również posiada własną sieć tych urządzeń.

Znak Paczkomat®

Sukces Paczkomatów® jest pilnie obserwowany także przez krajową konkurencję. Poczta Polska niedawno żądała unieważnienia znaku Paczkomat® gdyż twierdziła, że ten znak nie nadaje się na rejestrację w Urzędzie Patentowym, bo słowo to nie miało zdolności odróżniających się - nie jest orginalne - co jest wymagane przy rejestracji nowego znaku towarowego. Ponadto Poczta Polska podnosiła jako argument, że samo słowo Paczkomat® określa wyłącznie cechy tego urządzenia i jako takie nie nadaje się do rejestracji. Jednak kolegium orzekające przy Urzędzie Patentowym w całości odrzuciło taką argumentację i uznało, że słowo Paczkomat® jest zarówno orginalne jak i unikalne, tym samym podtrzymał rejestrację tego znaku na rzecz jego dotychczasowych właścicieli.

Paczka za granicę

Obecnie Paczkomaty® InPostu funkcjonują na 21 międzynarodowych rynkach na czterech kontynentach. Doskonale wpisały się w preferencje klientów, niezależnie od szerokości geograficznej. Od Australii, przez Rosję, Malezję, Francję, Włochy, Hiszpanię, Wielką Brytanię i Islandię, po Kolumbię, Chile, Kostarykę, Salwador - produkt “Made in Poland” doskonale przyjmuje się w kolejnych krajach. Międzynarodowa sieć, którą stworzył InPost umożliwi już w niedalekiej przyszłości dostawy transgraniczne, otwierając przed polskimi e-sklepami nowe międzynarodowe rynki i jednocześnie ułatwiając polskim klientom zamawianie w sklepach zagranicznych.