Skończyłem studia logistyczne – co dalej?
Kariera

Skończyłem studia logistyczne – co dalej?

28 Grudnia 2019

Logistyka transportu jest niezwykle ważna w sprawnym i płynnym funkcjonowaniu większości przedsiębiorstw. Jej główne zadanie polega na planowaniu oraz optymalizacji transportowania ładunków. Specjaliści dobrze znający się na procesach logistycznych są poszukiwani przez pracodawców i zdobywają przewagę nad innymi kandydatami. Chcesz rozpocząć naukę na uczelni, a może skończyłeś studia z zakresu transportu i spedycji? Zastanawiasz się, co dalej? Koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca!

Studia transport i logistyka – kluczowe zalety

Wybór kierunku kształcenia tuż po maturze stanowi nie lada wyzwanie. Czasem zdarza się też, że po latach pracy w danym zawodzie pragniemy coś zmienić w naszym życiu i się przekwalifikować. Na szczęście w dzisiejszych, mobilnych czasach nie stanowi to żadnego problemu. Zastanawiasz się nad wyborem satysfakcjonujących studiów? Marzy Ci się kariera pełna ciekawych zadań? Nie lubisz rutyny i zastoju? A może po prostu chcesz zdobyć nowe, przydatne kwalifikacje? W takim razie studia transport i logistyka mogą być właśnie dla Ciebie! Dlaczego? Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych zalet tego kierunku:

  • zdobycie umiejętności efektywnego zarządzania dystrybucją towarów,
  • opanowanie wiedzy z zakresu wyboru najlepszych przewoźników oraz doboru właściwej ilości dostaw,
  • poznanie zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz roli, jaką pełnią centra dystrybucyjne,
  • zaznajomienie się z nowoczesnymi narzędziami informatycznymi, które służą przede wszystkim do optymalizowania procesów logistycznych,
  • szeroki wybór firm związanych z handlem, spedycją, biznesem czy magazynowaniem po ukończeniu studiów transport i logistyka (również zaocznych).

 

Transport i logistyka – niezbędne umiejętności i zdolności

Podnoszenie kwalifikacji, a także uzyskanie z dyplomu, z pewnością da nam wiele satysfakcji. Ponadto ułatwi znalezienie wymarzonej pracy w sektorze logistycznym. Warto wiedzieć jednak, że nawet bez studiów kierunkowych mamy szansę na karierę w logistyce i transporcie. Wielu rzeczy i tak będzie trzeba nauczyć się od podstaw, co dla pracodawców przeważnie nie stanowi większego problemu. Zwracają oni uwagę przede wszystkim na indywidualne predyspozycje kandydata i jego kompetencje miękkie, do których zaliczamy: motywację do wypełniania codziennych obowiązków, zaangażowanie, samodzielność w działaniu, odporność na stres, umiejętność pracy w grupie, wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne czy decyzyjność. Oczywiście przydadzą się też niektóre kompetencje twarde – szczególnie na określonych stanowiskach. Może to być na przykład komunikatywna znajomość danego języka obcego, umiejętność obsługi komputera lub podstawowa wiedza o handlu i przeprowadzaniu negocjacji. Kierowcy muszą posiadać prawo jazdy – najczęściej B, C+E i mieć kilkuletnie doświadczenie za kierownicą.

Gdzie można pracować po studiach logistycznych?

Zdobycie wykształcenia z dziedziny logistyki i transportu otwiera szerokie perspektywy zawodowe. Absolwenci uczelni mogą szukać pracy w rozmaitych miejscach, choć do najbardziej popularnych należą:

  • firmy spedycyjne,
  • centra logistyczne,
  • przedsiębiorstwa transportowe,
  • stacje kolejowe,
  • porty morskie,
  • firmy kurierskie,
  • lotniska,
  • zakłady komunikacji miejskiej.

Osoby mające wykształcenie logistyczne bez kłopotu znajdą stabilne zatrudnienie w przeróżnych przedsiębiorstwach produkcyjnych z możliwością pięcia się po szczeblach kariery. Jakie stanowiska czekają na absolwentów logistyki i transportu? Oto kilka przykładów: kierownik magazynu, specjalista ds. dostaw, pracownik działu zaopatrzenia i dystrybucji, specjalista ds. transportu, pracownik magazynu, kierowca inżynier ds. utrzymania ruchu i wiele innych.

Zarobki po studiach logistycznych – jak się kształtują?

Jedno jest pewne: branża logistyczna dynamicznie rozwija się od wielu lat i nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja miała się zmienić. To stwarza ogromne możliwości rozwoju zawodowego i obiecujących zarobków. Należy pamiętać, że na wysokość wynagrodzenia wpływa wiele różnych czynników, np. doświadczenie i kwalifikacje kandydata, wielkość firmy i miasta, w którym jest ona zlokalizowana. Inaczej zarabiają osoby początkujące, a inaczej specjaliści wysokiego szczebla. Jednak pensje w branży logistycznej zaliczają się do jednych z atrakcyjniejszych na rynku pracy i nie powinny nikogo rozczarować. Zarobki logistyka mogą sięgać nawet 5000 zł brutto miesięcznie.

Praca w logistyce i transporcie – przykładowe obowiązki

Zastanawiasz się, co na co dzień robi logistyk? Zajęcia służbowe będą się różniły w zależności od stanowiska i specyfiki danej firmy, ale dla zobrazowania, poniżej podajemy kilka przykładów:

  • zarządzanie i planowanie procesu przepływu dóbr,
  • pilnowanie kosztów,
  • nadzorowanie ewentualnych reklamacji,
  • bieżący kontakt z kierowcami i dostawcami,
  • kontrola stanów magazynowych,
  • sprawowanie pieczy nad oznaczeniem i identyfikacją towarów w trakcie produkcji,
  • organizowanie magazynowania wytwarzanych dóbr,
  • prace administracyjne.

Chcesz pracować w logistyce i dołączyć do naszego zespołu? Odwiedź stronę: https://inpost.pl/kariera