UI Design – co obejmuje i o co w tym chodzi?
Porady

UI Design – co obejmuje i o co w tym chodzi?

30 Lipca 2022

UI Design to pojęcie, które od kilku lat – podobnie jak UX Design – robi całkiem dużą karierę, a jego popularność wciąż rośnie. Liczne kursy, studia podyplomowe czy webinary kuszą wizją możliwości przebranżowienia i zarabiania pieniędzy w zupełnie innej branży. Ale czym tak naprawdę jest UI Design?

UI Design – co to takiego?

Na początek rozwińmy skrót – UI Design to User Interface Design, czyli projektowanie interfejsu. Nie chodzi tu wyłącznie o interfejsy cyfrowe (choć w dzisiejszych czasach najbardziej rozchwytywani są właśnie tacy projektanci), ale również wszelkiego rodzaju pokrętła w sprzęcie RTV/AGD czy samochody i ich deski rozdzielcze.

UI Design to dziedzina projektowania, która musi z jednej strony brać pod uwagę wartość wizualną rozwiązania z perspektywy docelowego użytkownika, a z drugiej zadbać o jego funkcjonalność. Tak więc UI Design jest nieco mniejszą częścią szerszego zagadnienia, jakim jest UX (User Experience) Design.

Na czym polega projektowanie UI?

Projektowanie UI ma na celu stworzenie interfejsu, który będzie wizualnie atrakcyjny dla docelowego użytkownika, a jednocześnie korzystanie z niego będzie wygodne, a wręcz intuicyjne. W ramach całego procesu projektowania zadawane są różne pytania i rozważane liczne, często bardzo absurdalne scenariusze.

Projektowanie UI to z jednej strony odpowiedni dobór kolorów w interfejsie, typografii czy przycisków i cała praca nad warstwą wizualną. Z drugiej zaś wszystko to ma na celu stworzenie czegoś, co dla docelowego użytkownika będzie intuicyjne i umożliwi mu bezproblemowe korzystanie z każdego znajdującego się na ekranie aplikacji przycisku („Jeśli kliknę A, to stanie się B” etc.).

Tak więc oprócz umiejętności graficznych, UI Designer musi dysponować podstawową wiedzą z obszaru psychologii użytkowników i umieć rozpatrywać ich potencjalne zachowania oraz prawdopodobne scenariusze podejmowanych działań w witrynie.

Podstawowe zasady UI Design

Kluczowe w całym procesie projektowania UI jest kilka zasad, które pozwalają stworzyć docelowo interfejs, z którego użytkownicy będą korzystać z przyjemnością.

  • Pierwszą zasadą UI Design jest połączenie funkcjonalności z walorami estetycznymi. W tym przypadku „mniej znaczy lepiej” to dobra zasada – użytkownik nie może zostać przytłoczony informacjami, musi „czuć” interfejs i umieć się w nim odnaleźć. A to prowadzi nas do punktu drugiego, którym jest…
  • Intuicyjność. Docelowy użytkownik w ułamku sekundy powinien rozumieć, jaki efekt przyniesie jego działanie. I co ważne, musi to zrozumieć bez zapoznawania się z kilkunastostronicową pomocą techniczną czy dokumentacją aplikacji.
  • Spójność to kolejna z zasad, która powinna cechować dobry interfejs. Użytkownik nie może mieć poczucia chaosu, dlatego na przykład typografia czy elementy graficzne na każdym z ekranów aplikacji powinny być takie same.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że UI Design nie jest nową dziedziną projektowania. Jego zasady między innymi zdefiniował Ben Shneiderman, amerykański informatyk, autor licznych książek w tym „Designing the User Interface”. Według niego przy projektowaniu UI należy kierować się ośmioma zasadami. Wśród nich Shneiderman wymienia między innymi zachowywanie spójności w ramach całego projektu, możliwość odwrócenia działania czy oferowanie feedbacku.​​​​​​​

Co musi umieć UI Designer?

Z dość oczywistych powodów projektant UI musi umieć obsługiwać programy graficzne – jego praca to rozwijanie, testowanie i sprawdzanie rozwiązań zaproponowanych przez UX Designera. Tak więc podstawową umiejętnością wymaganą na takim stanowisku jest znajomość i umiejętność korzystania z pakietów Adobe (Photoshop, Ilustrator) czy narzędzia Figma.

Oczywiście sama umiejętność korzystania z różnorodnych funkcjonalności programów graficznych nie wystarczy. Ostateczny projekt musi być estetyczny, więc osoba wykorzystująca w swej pracy projektowanie UI powinna mieć odpowiedni „zmysł” estetyczny.

Oczywiste jest również to, że projektant musi rozumieć, jak działa projektowany przez niego interfejs i jego poszczególne komponenty. Powinien rozważyć wszelkie możliwe scenariusze – posiłkując się wiedzą o użytkowniku i mechanizmach psychologicznych – które mogą doprowadzić do różnych wariantów.

To oczywiście część kompetencji twardych, które musi posiadać UI Designer. Jednak nie mniej ważne są też kompetencje miękkie. Jak każdy projektant musi umieć „obronić” i uargumentować sensowność zaprojektowanego interfejsu.

Powinien cechować się więc umiejętnościami interpersonalnymi, które spowodują, że finalny projekt będzie spełniał zasady UI, a jednocześnie odpowiadał oczekiwaniom klienta. Umiejętność „dogadywania się” jest też ważna ze względu na pracę na styku różnych zespołów czy osób, jeśli mówimy o firmie.

Czy projektowanie UI to praca dla każdego? Z pewnością nie. Na tym stanowisku raczej nie odnajdą się osoby, które nie mają odpowiednio rozwiniętego zmysłu estetycznego czy są mało kreatywne. By zostać UI Designerem, trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy funkcjonalnością a walorami estetycznymi interfejsu.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


  • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
  • Darmowe podjazdy kurierskie
  • Ekspresowa dostawa
  • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
  • Opłata paliwowa wliczona w cenę
  • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.