Wymiary w przesyłce kurierskiej – jak prawidłowo je podawać?
Dla biznesu Porady

Wymiary w przesyłce kurierskiej – jak prawidłowo je podawać?

22 Grudnia 2019

Wysyłanie paczek nie jest skomplikowanym procesem, ale nierzadko zdarza się, że mamy pewne wątpliwości. Mogą one dotyczyć na przykład właściwego pakowania przesyłek Dziś zajmiemy się tą drugą kwestią, czyli w jaki sposób mierzyć paczkę przed nadaniem. Dla kurierów liczy się nie tylko waga, ale również to, ile miejsca zajmuje przesyłka w transporcie.

Paczka do wysłania? Wyślij ją szybko i wygodnie przez dowolny Paczkomat®.

Kilka chwil i paczka nadana!

Poznaj rodzaje paczek kurierskich

Na początek warto zaznaczyć, że istnieją różne rodzaje przesyłek kurierskich. Od wyboru konkretnego typu będą zależały wymiary, czyli długość, szerokość i wysokość.

Korzystanie z samoobsługowych urządzeń do nadawania i odbierania paczek na dobre wpisało się w naszą codzienność. Przy pomocy Paczkomatów przesyłki można nadawać i odbierać o każdej porze dnia i nocy, siedem dni w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, że paczka (w kształcie prostopadłościanu) musi posiadać odpowiednie wymiary. Oto one:

 • gabaryt A – maksymalne wymiary 8 X 38 X 64 cm, maksymalna waga: 25 kg;

 • gabaryt B – maksymalne wymiary 19 X 38 X 64 cm, maksymalna waga: 25 kg;

 • gabaryt C – maksymalne wymiary 41 X 38 X 64 cm, maksymalna waga: 25 kg.

Najpopularniejszym rodzajem przesyłki jest paczka standardowa, która sprawdzi się w dużej ilości przypadków. To właśnie z niej korzystamy bardzo często. Powinna być w kształcie prostopadłościanu lub sześcianu. Jeśli chodzi o przesyłkę kurierską, wymiar najdłuższego boku nie może przekroczyć 120 cm, a suma wymiarów musi wynosić co najwyżej 220 cm.

Wysyłka przedmiotów o normalnych, klasycznych kształtach nie sprawia większych kłopotów. Co jednak, gdy chodzi o artykuły niemieszczące się do standardowych pudeł? Wówczas trzeba skorzystać z innych rozwiązań. Paczka niestandardowa to taka, której jeden z wymiarów przekracza 120 cm, lub gdzie suma wszystkich wymiarów (długość + szerokość + wysokość) przekracza 220 cm. Trzeba zaznaczyć, że przesyłka niestandardowa dotyczy też elementów okrągłych, cylindrycznych, owalnych lub z wystającymi fragmentami.

Czasem duże rozmiarowo elementy nie ważą wiele. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie paczka gabarytowa. Jej waga obliczana jest według wzoru: długość (cm) * szerokość (cm) * wysokość (cm)/ 6000. Jeśli przesyłka waży więcej niż 50 kg, będzie trzeba dopłacić za każdy dodatkowy kilogram. Maksymalna waga gabarytowa nie może przekroczyć 70 kg.

Jeśli chodzi o przesyłkę dłużycową, długość jej najdłuższego boku nie powinna wynosić więcej niż 200 cm. Maksymalna waga rzeczywista pojedynczej wiązki albo elementu obejmuje 30 kg. Cena obliczana jest za każdy rozpoczęty metr długości paczki powyżej wspomnianych 200 cm.​​​​​​​

Przesyłka kurierska – kolejność wymiarów

Zmierzenie standardowej paczki nie powinno przysporzyć większych problemów – oczywiście przyda się porządna miarka i przesyłka, która została odpowiednio zapakowana. Trudniej będzie z przedmiotami o niestandardowych wymiarach, co czasem stanowi nie lada wyzwanie. Skoro poznaliśmy rodzaje paczek oraz wiemy, jakie są ich rozmiary, pora rozstrzygnąć wątpliwości dotyczące kolejności wymiarów. Zdarza się, że jest to mylący aspekt, kiedy chcemy zmierzyć przesyłkę. We wszystkich wytycznych dotyczących wielkości paczek najpierw podaje się długość, następnie szerokość i na końcu wysokość.

Jak uniknąć dopłat do przesyłek?

W Internecie łatwo natrafić na informacje o niezadowolonych klientach firm kurierskich, którzy niespodziewanie zostali obciążeni dodatkowymi kosztami za wysyłane paczki. O wezwaniach do zapłaty często dowiadują się z opóźnieniem, co jeszcze bardziej wzmaga ich rozgoryczenie. Co więc zrobić, żeby uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji i nie dopłacać do przesyłek? Rozwiązanie jest bardzo proste: przede wszystkim trzeba rzetelnie podać wszystkie wymagane przez przewoźnika wymiary. Nie wolno ich zaniżać – szczególnie jeśli mamy do wysłania paczkę niestandardową lub bardzo dużą i ciężką. Do mierzenia przesyłki musimy podejść z taką samą starannością jak do zabezpieczania jej zawartości przed ewentualnymi uszkodzeniami. Warto korzystać z tradycyjnych kartonów. Owijanie przedmiotów w taśmę lub folię może zostać uznane za paczkę niestandardową, co wygeneruje wyższy koszt.

 

Jak ustala się wagę paczek kurierskich?

W przypadku przesyłek spotykamy się z różnymi pojęciami określającymi ich ciężkość. Mamy na przykład wagę wymiarową, rzeczywistą czy rozliczeniową, co może być mylące. Jeśli chodzi o pierwszy termin,  opisuje on faktyczne wymiary paczki, czyli jej długość, szerokość, wysokość oraz wagę. Parametry te sprawdzamy poprzez zważenie i zmierzenie przesyłki. Waga wymiarowa nazywana jest również gabarytową, objętościową lub wolumetryczną. Dzięki niej firma kurierska wie, ile dokładnie miejsca zajmie dana paczka w transporcie. W ustalaniu cen ważne są również inne wcześniej wymienione pojęcia, czyli:

 • waga rzeczywista to po prostu waga samej przesyłki,

 • waga rozliczeniowa – jest podawana na fakturze i zostaje porównana z wagą wymiarową.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


 • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
 • Darmowe podjazdy kurierskie
 • Ekspresowa dostawa
 • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
 • Opłata paliwowa wliczona w cenę
 • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: dane_osobowe@inpost.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.