Znacznik HTML – jego budowa oraz funkcja
Porady

Znacznik HTML – jego budowa oraz funkcja

22 Lipca 2022

Zastanawiasz się, co to jest znacznik HTML? Ta wiedza może być bardzo przydatna przy budowie pierwszej strony internetowej. Mimo tego, że nie słyszymy o tych elementach zbyt często, to we współczesnym internecie wciąż odgrywają one ważną rolę!

Znacznik HTML – co to takiego i do czego służy?

To inaczej elementy lub tagi HTML. Stanowią one część składni tego języka i zawierają informacje o wyglądzie oraz o strukturze strony internetowej. Umieszczone w nich dane wykorzystują roboty wyszukiwarek, które pobierają zawartość witryny, aby dopasować wyniki wyszukiwania do preferencji użytkowników.

Znaczniki tworzą podstawę języka HTML. Specjaliści porównują je do opakowań, w których znajduje się treść. Dzięki temu można przypisać jej dany typ. Tag stanowi słowo lub litera, która znajduje się w ostrych nawiasach. Natomiast pomiędzy nawiasami umieszcza się treść docelową.

Znaczniki języka HTML pozwolą Ci np. ustalić kolor tła, określić rodzaj formatowania tekstu, czy wstawić tabelę lub obrazek w witrynie. Sam znacznik nie jest widoczny na ekranie. Internauta widzi tylko efekty jego zastosowania.

Mamy z nimi do czynienia na co dzień, przeglądając praktycznie wszystkie strony internetowe: zarówno blogi, jak i duże portale tematyczne. To właśnie dlatego webmasterzy powinni znać budowę znaczników — dzięki temu mogą tworzyć miłe dla oka, a zarazem funkcjonalne witryny.​​​​​​​

Podstawowe znaczniki HTML – jak je rozpoznać?

Stanowią one początkowy kod, czyli punkt wyjścia, który pozwoli Ci dodawać treści. Poznaj najważniejsze tagi w projekcie strony internetowej:

 • <!DOCTYPE html> – to element kodu, który określa, że mamy do czynienia z dokumentem HTML;
 • <html></html> – to tutaj znajdują się treści, które zobaczy użytkownik podczas przeglądania strony. Ponadto w tagu zamieszczone są wytyczne dla przeglądarek;
 • <head></head> – tu należy zamieścić informacje o witrynie, które widzą przeglądarki, lecz nie zobaczy ich użytkownik;
 • <meta> – ważna informacja dla przeglądarki. Możesz tu zamieścić kod, który np. zapewnia właściwe wyświetlanie polskich znaków;
 • <title></title> – to znacznik HTML, który określa tytuł strony. Ten będzie wyświetlony na karcie przeglądarki;
 • <link> – tag wykorzystywany do podpinania plików;
 • <script></script> – tag wykorzystywany do podpinania skryptów;
 • <body></body> – tutaj należy umieścić treść, która powinna być widoczna dla użytkownika.

W tej ostatniej sekcji zamieścisz inne istotne tagi. Mowa tu np. o nagłówkach, dzięki którym struktura tekstu stanie się przejrzysta. Nagłówek <h1> powinien pojawić się na stronie tylko raz. Natomiast sekcje od <h2> do <h6> mogą występować częściej. Warto dodać, że możesz podzielić tekst na paragrafy, dzięki znacznikowi <p>.

Znacznik <img> pozwoli Ci wyświetlać zdjęcia i obrazy na stronie. Kluczowym aspektem są tu atrybuty – np. src mówi o ścieżce pliku graficznego, atrybut alt mówi o tekście przypisanym grafice, a title określa tytuł zdjęcia.

Jak zauważyłeś, niektóre treści najlepiej wypunktować. Takiemu zabiegowi również przypisany jest znacznik. W przypadku listy numerowanej skorzystaj ze znacznika <ol>. Natomiast w przypadku listy punktowanej, przydatny będzie tag <ul>. Wewnątrz tagów, które określają listę, każdy z elementów powinien być obudowany znacznikiem <li>.

To oczywiście tylko najważniejsze znaczniki, o których należy pamiętać przy projektowaniu strony. Warto odkryć je wszystkie, aby móc zaprojektować witrynę idealnie dopasowaną do potrzeb użytkownika.

Jak zbudowany jest znacznik HTML?

Wiesz już, czym są znaczniki w języku HTML. Nadszedł czas, aby przyjrzeć się ich budowie. Na pewno zwróciłeś uwagę na to, że znaczniki to specjalny tekst umieszczony pomiędzy ostrymi nawiasami. HTML określa tagi pojedyncze oraz podwójne, które składają się z otwierającego i zamykającego znacznika.

Znaczniki zamykające należy umieszczać zawsze po znacznikach otwierających. Dodatkowo zawierają one znak „/" po znaku mniejszości. W starszych wersjach HTML znaczniki musiały mieć dodatkowy znak większości przed znakiem „/". W HTML5 już nie trzeba go stosować. Przy nazwach znacznika wielkość liter nie ma znaczenia, choć dobra praktyka nakazuje, aby stosować małe.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


 • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
 • Darmowe podjazdy kurierskie
 • Ekspresowa dostawa
 • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
 • Opłata paliwowa wliczona w cenę
 • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.