Wybierz Paczkomat
i twórz z nami miliony
zielonych śladów!
Każde zamówienie do automatu Paczkomat buduje ścieżkę zielonych śladów! Wybierając Paczkomat, zwiększasz wydajność dostaw przy jednoczesnym minimalizowaniu produkcji śladu węglowego.
Tym samym przyczyniasz się do zmniejszenia ilości korków oraz hałasu związanego z transportem, ale co najważniejsze – do ograniczenia emisji spalin.


To tak, jakbyś zrezygnował(a)
z 20 porannych kaw z mlekiem!
Czy wiesz, że jedna filiżanka kawy
z mlekiem generuje około 250 gramów CO2?
Na tak wysoki koszt środowiskowy pojedynczej filiżanki składa się szereg czynników: uprawa ziaren, ich przetwarzanie, pakowanie, eksport, palenie, mielenie, a w końcu przygotowanie w ekspresie. Chcesz być bardziej EKO? Kupując kawę na wynos, noś ze sobą zawsze swój kubek!

To tak, jakbyś
zrezygnował(a) z 10
porannych pryszniców!
Czy wiesz, że prysznic, który bierzesz codziennie, generuje średnio 0,5 kg CO2?
Im dłuższy bierzesz prysznic, tym więcej emitujesz śladu węglowego. Zwłaszcza, jeśli lubisz się myć w gorącej wodzie. Chcesz być bardziej EKO? Bierz szybkie i chłodne prysznice! Nie tylko poznasz smak orzeźwienia, ale i zaoszczędzisz wodę.
Świat Ci za to podziękuje!

To tak, jakbyś zastąpił(a) 6 porcji kurczaka aż 12,5 kilogramami świeżych warzyw!
Czy wiesz, że produkcja porcji kurczaka (około 85 gramów) wytwarza aż 0,8 kg CO2?
Dla porównania kilogram warzyw to emisja rzędu 0,4 kg CO2. Chcesz być bardziej EKO? Jedz więcej warzyw! Zmiany w diecie redukują emisję śladu węglowego, poprawią jakość środowiska naturalnego i przy okazji Twoje zdrowie.

To tak, jakbyś zrezygnował/a
z 57 godzin oglądania TV
Czy wiesz, że jedna godzina spędzona przed telewizorem generuje około 88 gramów CO2?
Szkoda cennego czasu! Zamiast spędzać wieczory przed TV, wybierz się na spacer z psem, przejażdżkę rowerem lub po prostu… przejdź się do Paczkomatu, żeby odebrać swoją paczkę.

To tak, jakbyś zniwelował/a ślad węglowy wytworzony w trakcie produkcji 25 plastikowych jednorazówek
Czy wiesz, że statystyczny Polak zużywa od 250 do 300 jednorazowych reklamówek rocznie, podczas gdy Duńczyk zaledwie 4?
Produkcja jednej generuje ok. 200 gramów szkodliwego CO2. Jeśli pomnożymy to przez liczbę dorosłych Polaków, to wynik robi wrażenie. Noś przy sobie zawsze materiałową torbę do wielokrotnego użytku i troszcz się o środowisko!

To tak, jakbyś zrezygnował/a z wysyłki 1250 e-maili
To było 5, 10, a może aż 100 wysłanych e-maili?
Standardowy e-mail generuje 4 gramy CO2, ale taki z dużym załącznikiem już 50 gramów CO2. Taka liczba wiąże się z ilością energii, która jest potrzebna do wysłania, odebrania i przechowywania wiadomości. Już teraz zrezygnuj z wysyłania zbędnych e-maili – kompresuj załączniki i wysyłaj konkretne treści w jednej wiadomości.

Wiesz, że nasz kurier jest w stanie w tym samym czasie dostarczyć nawet aż dziesięciokrotnie więcej paczek do automatu Paczkomat niż do domu?
To dlatego dostawa do przez Paczkomat generuje nawet 75%* mniej emisji CO2 niż dostawa paczki bezpośrednio do domu. Dostarczamy paczki w jedno miejsce z korzyścią dla Ciebie i środowiska!
* Wszystkie dane, na jakich operujemy i którymi się dzielimy, są poparte badaniami naukowymi. Nasz autorski kalkulator śladu węglowego powstał we współpracy z Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej w Krakowie i Polską Akademią Nauk."
Poznaj nasze liczby






Wszystkie dane, na jakich operujemy i którymi się dzielimy, są poparte badaniami naukowymi. Nasz autorski kalkulator śladu węglowego powstał we współpracy z Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej w Krakowie i Polską Akademią Nauk."

Blisko domu
i po drodze
Wybór dostawy do automatu Paczkomat ma ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego. Im więcej dostępnych urządzeń, tym lepiej dla natury i nas wszystkich. To dlatego nieustannie rozszerzamy naszą sieć.
Dzięki większej liczbie urządzeń Paczkomat, a także ich bliskości (średnio 1700 metrów od domu), możesz odbierać swoje paczki w trakcie załatwiania innych spraw – w trakcie spaceru czy przejażdżki rowerem. Stawiamy kolejny Paczkomat zawsze tam, gdzie jesteś – w pobliżu miejsc, w których często przebywasz, pracujesz lub spędzasz wolny czas.
Aż 62% naszych klientów odbiera paczki przy okazji i ogranicza CO2 – dołącz do zaszczytnego grona!
Ostatnia mila
„Ostatnia mila” to końcowy etap dostarczenia przesyłki z oddziału docelowego do automatu Paczkomat lub do domu. To najważniejszy – także z punktu widzenia ekologii – etap dostawy, ponieważ generuje najwięcej emisji CO2 w przeliczeniu na jedną paczkę.
Trasa samochodu kurierskiego do urządzenia Paczkomat jest dużo bardziej zoptymalizowana niż droga do domu klienta, która może się zmienić nawet kilkukrotnie w ciągu dnia (korki, remonty, przekierowania paczki, zmiana czasu dostawy itp.). W takiej sytuacji kurier może dostarczyć do maszyn nawet do 1000 paczek dziennie. Dostawa takiej liczby paczek do domu w ciągu jednego dnia nigdy nie byłaby możliwa, gdyby nie rozbudowana sieć urządzeń Paczkomat InPost.
Nasza flota wciąż wzbogaca się o nowe samochody elektryczne, a to oznacza, że jeszcze więcej paczek zostanie dostarczonych do automatów Paczkomat w sposób bezemisyjny!

Inwestujemy w EKO flotę
Przesiadamy się do samochodów elektrycznych, bo chcemy dostarczać zawsze z troską o środowisko. Rozbudowa floty elektrycznej to jeden z naszych absolutnych priorytetów – już teraz mamy ponad 300 elektrycznych Nissanów e-NV200 XL i e-NV 200, a w samym 2021 roku ich liczba zwiększyła się aż o 250 egzemplarzy. Niższa emisja CO2, oszczędności eksploatacyjne czy po prostu lepsze powietrze w miastach na co dzień – inwestujemy w technologię, która wpływa na jakość naszego życia. W planach mamy także budowę sieci ładowarek EV zintegrowanych z urządzeniami Paczkomat® InPost.



Tyle samochodów elektrycznych jeździło w barwach InPost na początku 2021 roku.

O tyle nowych samochodów elektrycznych wzbogaciła się nasza flota do końca 2021 roku.

Wybieraj InPost i dołącz do społeczności Ekolubnych!

Nie pakuj powietrza
Troszcz się o środowisko i wybieraj opakowania niewiele większe od wysyłanego przedmiotu. Dzięki temu pomożesz nam przewieźć więcej paczek w trakcie jednego kursu i zredukować więcej CO2.