Ochrona środowiska i przeciwdziałanie skutkom globalnego ocieplenia to tematy, które dotyczą każdego z nas. Żyjemy przecież na jednej planecie, oddychamy tym samym powietrzem. Z tego też doskonale zdają sobie sprawę firmy kurierskie. Na nasze zlecenie zostały wykonane badania dotyczące środowiskowych rezultatów usług Paczkomatów. Wyniki robią wrażenie!
Wszystko rozpoczęło się od polsko-norweskiego projektu Grass (Green and Sustainable Transport), podczas którego naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie wraz z kurierami InPost przeprowadzili badania poświęcone Paczkomatom w Polsce. W internetowej ankiecie wzięło udział 2933 osoby ze wszystkich województw w Polsce. Raporty wykazały, że Paczkomaty są jednymi z najbardziej ekologicznych rozwiązań jeśli chodzi o dostawę przesyłek. Dowiedz się więcej!
1. Przesyłki pod Twoim domem
Paczkomaty InPost są coraz chętniej wybieraną formą dostawczą przesyłek. Większość punktów znajduje się w dogodnych dla nas miejscach — na osiedlach, czy w pobliżu galerii handlowych. Łatwa dostępność do nowoczesnych skrytek pocztowych sprawia, że nie musimy nigdzie jechać. Nie dziwi więc fakt, że aż 37% ankietowanych dociera do Paczkomatów pieszo. W ten sposób dbamy o czystość powietrza, a także wcielamy w życie postawy ekologiczne! Pamiętajmy, że jesteśmy częścią przyrody i powinniśmy dbać o własne zdrowie. Jednym ze sposobów będzie codzienny ruch fizyczny.
2. Po drodze, czyli tanio
Postawa ekologiczna nie ogranicza się do zaprzestania korzystania z samochodów. Choć takie zachowanie byłoby zapewne idealne, to we współczesnym świecie wydaje się mało realne. Chodzi zatem o racjonalne wykorzystywanie dóbr, w poczuciu odpowiedzialności za środowisko. Dlatego cieszymy się, że łącznie 61% osób korzystających z usług kurierskich InPost przyznaje, iż użytkuje Paczkomaty wyłącznie przy okazji załatwiania innych spraw.
Co więcej, w raporcie z przeprowadzonych badań wyczytamy: „93% ankietowanych nie nadkłada drogi lub pokonuje maksymalnie 5 km, aby dotrzeć do Paczkomatu.” Możesz uznać, że nie jest to żadna szczególna informacja. Pomyśl jednak, że ten niemały odsetek ludzi wsiada w samochód i pokonuje dodatkowe 10-15 km w obie strony. Do tego dodajmy częstotliwość takiego ruchu w ciągu roku — np. 10 razy. Ilość emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery w skali 12 miesięcy uległaby znacznemu wzrostowi.
3. Kurierzy w trosce o czyste powietrze
Paczkomaty InPost zostały zaprojektowane w ten sposób, by maksymalnie wykorzystać dostępną w nich przestrzeń. Możliwość ulokowania dużej ilości paczek w jednym miejscu wpływa na krótki czas ich doręczenia. Ponadto, nadawcy mogą o dowolnej porze odebrać swoją przesyłkę. Inną wynikającą z tego korzyścią jest tani koszt usługi.
Z kolei Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie w 2013 roku wykazała, że dzięki dostarczaniu wielu paczek w jedno miejsce, następuje redukcja dwutlenku węgla nawet o 95%! Taki wynik zgadza się z przeprowadzonymi w 2015 badaniami naukowców ze Szczecina. Według ich obliczeń, kurierzy InPost przejeżdżają dziennie o 120-150 km mniej, niż pozostali doręczyciele.
4. Eko samochody kurierskie
Coraz więcej doręczanych do Paczkomatów przesyłek przewożona jest w samochodach o napędzie elektrycznym. Zastosowana w nich bateria sprawia, że z układu wydechowego nie wydostają się szkodliwe zanieczyszczenia. To z kolei wpływa na redukcję emisji CO2 w powietrzu. Dodatkową zaletą jest również cichszy silnik, zmniejszający poziom hałasu w mieście.
5. Zrównoważony rozwój i tanie przesyłki kurierskie
Zrównoważony rozwój ma na celu zaspokajanie potrzeb ludzi, przy jednoczesnej dbałości o naturalne środowisko. Paczkomaty wydają się idealnie wpisywać w tę myśl, chociażby poprzez optymalizację produkcji. InPost wciąż modernizuje własne maszyny, eliminując w ten sposób nieprzyjazne dla środowiska procesy.
Kurierzy zachęcają także nas do przekucia ekologicznych idei w działanie. Jedną z takich form jest ponowne użycie starych opakowań. Kartony mogą przecież kilkukrotnie posłużyć nam jako pakunek dla przesyłki. W tym przypadku wystarczy tylko usunąć wcześniejszą etykietę. Innym przykładem eko postawy jest dostosowanie rozmiaru kartonu do wysyłanego przez nas przedmiotu. Niestety bardzo często pakujemy drobną rzecz w duże pudło — w ten sposób ograniczając miejsce dla innych paczek. To z kolei wpływa na zwiększenie częstotliwości kursów samochodów.
Warto zastanowić się nad wpływem naszych codziennych czynności na środowisko. Firmy kurierskie podjęły to wyzwanie, aby pokazać nam, jak małymi zachowaniami możemy polepszać sytuację naszej planety. Te proste praktyki wpłyną nie tylko na poprawę środowiska, ale także na nasz portfel. Recykling oraz mniejsze zużycie paliwa, oznaczają bowiem tańsze usługi.