Co to jest certyfikat FSC i jak go zdobyć?

Ekologia
Co to jest certyfikat FSC i jak go zdobyć? Co to jest certyfikat FSC i jak go zdobyć?

21 Marca 2023

Osługaj tekst Odsłuchaj tekst
Wycisz odsłuch

Wzrost świadomości konsumenckiej sprawia, że klienci coraz częściej zwracają uwagę na oznaczenia, jakie znajdują na produktach. Jednym z nich jest certyfikat FSC, który mogą ujrzeć na wszystkich towarach stworzonych z drewna. Co on oznacza, ile kosztuje i jakie ma zalety?

​​​​​​​Certyfikat FSC – czym jest?

Zastanawiasz się, z czym wiąże się certyfikat FSC i co to jest? Zanim poznasz odpowiedzi na te pytania, warto wyjaśnić, skąd pochodzi skrót. FSC to Forest Stewardship Council, czyli działająca od pierwszej połowy lat 90. XX wieku Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej. Organizacja zajmuje się kontrolowaniem jakości zarządzania lasami. To właśnie ona przyznaje certyfikaty FSC firmom.

Co oznacza certyfikat FSC? Nadaje się go wszelkim produktom, które wykonuje się z drewna. Może to być papier, panele podłogowe, ramy okienne, skrzynie i wiele innych towarów. Oznaczenie produktu takim certyfikatem świadczy o tym, że drewno zostało pozyskane w sposób całkowicie kontrolowany, ekologiczny i niezagrażający biologicznie danej części środowiska.

Jeśli widzisz na jakimś produkcie to oznaczenie, to wiedz, że pozyskiwanie drewna do jego stworzenia przebiegło zgodnie z zasadami etycznej gospodarki leśnej. Aby znalazło się ono na danym towarze, liczy się nie tylko sam proces pozyskiwania drewna, ale także jego obróbka czy samo wytwarzanie towaru.

Rodzaje certyfikatów FSC

Zanim dowiesz się, jak zdobyć certyfikat FSC, warto poznać wszystkie rodzaje certyfikatów FSC. Pierwszy z nich to FSC 100%. Takie oznaczenie świadczy o tym, że całe drewno wykorzystane do wytworzenia danego produktu, np. drzwi, pochodzi z lasów zarządzanych w odpowiedni sposób. To najlepszy rodzaj certyfikatu, jaki może znajdować się na towarze.

Drugim typem jest certyfikat FSC mieszany. Jeśli widzisz go na produkcie, to wiedz, że ilość drewna certyfikowanego stanowi w nim co najmniej 70% całości. Nie oznacza to jednak, że reszta drewna pochodzi z nieetycznych źródeł. Jest to drewno kontrolowane, czyli takie, które rośnie w lasach zarządzanych odpowiednio, ale nie na tyle, by móc uzyskać certyfikat. Najważniejsze jest to, że surowiec pochodzi z legalnych źródeł.

Jest jeszcze certyfikat FSC Recykling. Taka naklejka na produkcie sugeruje, że drewno pochodzi z recyklingu innych produktów. Ponowne wykorzystanie surowca jest zabiegiem bardzo korzystnym dla planety, więc warto wybierać wyroby z takim oznaczeniem.

W jaki sposób można uzyskać certyfikat FSC?

Certyfikacja jest dość prostym procesem, ale najpierw należy dowiedzieć się, kto w ogóle może i powinien ubiegać się o dokument FSC. Okazuje się, że nie są to tylko firmy zajmujące się pozyskiwaniem surowca do produkcji, ale także wszystkie te przedsiębiorstwa i podwykonawcy, do których trafia drewno na dalszych etapach – obróbki, dystrybucji czy pakowania.

Jak uzyskać certyfikat FSC? Na początku trzeba przede wszystkim zapoznać się z zasadami FSC, czyli tym, jakie warunki musi spełniać przedsiębiorstwo, aby móc uzyskać certyfikat. Jeśli okaże się, że firma jest w stanie sprostać wyzwaniu i ma źródło, z którego może pozyskiwać certyfikowany produkt, to powinna zgłosić się do jednostki certyfikującej. Takie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej FSC.

Po wdrożeniu wszystkich procedur w przedsiębiorstwie przeprowadza się audyt. Jego pozytywny wynik skutkuje uzyskaniem certyfikatu na 5 lat. Firma będzie poddawana regularnym, corocznym audytom, podczas których będzie się sprawdzać, czy działa według ustalonych zasad. Koszt certyfikatu FSC może być różny i zależy m.in. od wielkości przedsiębiorstwa.

Do zalet certyfikatu FSC można zaliczyć to, że daje on gwarancję klientom, co do tego, że korzystają z usług firm produkujących swoje towary z etycznych surowców. To wzmacnia pozycję rynkową marki i sprawia, że cena certyfikatu FSC szybko się zwraca. Jakość produktów z wysokiej klasy drewna wyróżnia się na tle innych. Coroczne audyty pomagają w utrzymaniu wysokich standardów produkcji i zapewniają lepsze warunki pracy. Certyfikat pozwala też na pozyskiwanie surowców z najlepszych źródeł.


Czytaj również

Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?

W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...

Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?

Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...

Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce

Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!